Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™

Pełna wersja: BBC Master Compact
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć, mam pewien problem ponieważ u moich dziadków odnalazłem komputer z 1986 roku i... działa lecz nie działają 2 przyciski- "ctrl" i "x", oraz są małe problemy z stacją dyskietek. Co do 1. to próbowałem przedmuchać/odkurzyć/przeczyścić i nic to nie dało, do dalszego rozkręcania się nie brałem bo bym jeszcze coś bardziej zepsuł. Co do drugiego jak podłączyłem i odpaliłem dyskietki i wszystkie działały (na tych co wiem że były programy), później jak sprawdziłem chciałem pokazać babci że działa i nagle dyskietka z "samochodzikiem" zaczęła pokazywać błędy raz 48 albo 50, gra z "warcabami" odpalała się lecz przy menu jak pokazywało się (oczywiście ja to po swojemu przetłumaczyłem oryginalnie jest po angielsku) "czy chcesz przeczytać instrukcję y/n" przy wybraniu "n" powinno się włączyć pole tekstowe gdzie wpisujemy poziom trudności przeciwnika i koloru pionków, a później generować się szachownica. Niestety tylko zadziałała opcja "y" i tyle. Myślałem nad przeczyszczaniem/przedmuchaniem/odkurzaniem stacji dyskietek lecz także nie wiem czy nie naruszę tejże stacji. Dzięki za porady. (no wiecie zabytek, i pierwsze urządzenie elektroniczne (komputerowe) w rodzinie i nie chciałbym żeby zalegał albo poszedł na złom)
Ja bym proponował otwarcie urządzenia i sprawdzenie ścieżek sygnałowych przy niedziałających klawiszach. Mogą być zniszczone np. przez wilgoć. W tego typu sprzęcie łatwo takowe ścieżki odtworzyć używając kleju do naprawy ogrzewania tylnej szyby samochodowej.

Co do stacji dyskietek, proponuję na początek przedmuchanie wnętrza sprężonym powietrzem. Jak to nie zadziała, trzeba otwierać napęd i ręcznie czyścić. Najlepiej bardzo miękkim pędzlem.