Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™

Pełna wersja: E-sport Materiały bibliograficzne
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć! Przeszukałem forum i widzę, że tematy gier cieszą się coraz większą popularnością przy pisaniu prac dyplomowych, co mnie cieszy. Również i moja praca dyplomowa (licencjat) się zbliża, a raczej termin wymyślenia tematu, podania tematyki, bibliografii etc. Chciałem napisać o E-sporcie, geneza rozwój itp. I o tyle, co z tematem nie będę miał problemu, to problem pojawia się przy znalezieniu odpowiednich materiałów na których mógłbym bazować, czy znacie jakieś książki, artykuły, materiały na których można by oprzeć pisanie pracy? Z góry serdeczne dzięki!
Hmm jak esport a ja chcę zacząć swoją aktywność na forum to może ja troszkę pomogę Smiling

Pewnie nie napiszę tutaj wszystkie, więc liczę też na ciekawą dyskusję z innymi użytkownikami.

A więc wszystko zaczęło się od:
I tutaj zonk. Według mnie pierwszą kwestią w Twojej pracy powinno być wyjaśnienie czym jest esport. Czy jest to po prostu zarabianie przez granie, czy też pierwsze sponsorowane mistrzostwa. Czy też może pierwsze lan party w Mario które sobie znajomi urządzili na famicomie czy też NEs'ie, zakładając który ukończy grę z większą ilością punktów czy lepszym speed run'em. (Albo i pierwsza wersja ponga w której studenci grali o 10 dolarów...) Mnóstwo możliwości, a trzeba coś wybrać. Czym jest esport. Sport polega na rywalizacji. Esport polega z prostej definicji na elektronicznej rywalizacji. Każdy możliwy sposób podjęcia rywalizacji oznaczałby w tej wersji, że jest esportem. Grając sobie relaksująco w multiplayera Battlefield'a 1 (mimo, że mistrzostw żadnych nie było) też polega na rywalizacji czyli też jest esportem, według mnie. Bo czemu nie?

Według wielu serwisów, np. KomputerSwiat początki esportu sięgają 1972r. Jednak, jak jest zawarte w tym artykule, przełom został zaliczony w 1981 roku kiedy to wielka korporacja związana z grami jaką jest Atari zorganizowała ogólnokrajowy turniej. W tym przypadku możemy mówić już o esportowych turniejach. 

Myślę, że rozpocząłem dyskusje na tyle obszernie, że wypełniłem jakieś 5% tematu. Jednak nie chcę siedzieć i za Ciebie szukać wszystkiego, nie mówię już o materiałach jakich chciałbyś użyć. Według mnie powinieneś poprosić na wstępie i dyskusje ludzi. Licencjat nie powinien być skopiowany z internetu, ale żebyś napisał w nim także swoje czy innych odczucia w tym temacie. Różne rozmyślenia.

Chętnie powrócę do dyskusji jak tylko inni użytkownicy podejmą temat i podzielę się swoimi dalszymi spostrzeżeniami.


Pozdrawiam Winking
Jeśli chcesz bazować tylko na polskich podaniach to raczej będziesz miał ciężko bo strefa esportowa jest u nas dosyć młoda, prężnie się rozwijająca ale młoda. Kiedyś było coś takiego jak Headshot.tv ale to było wieki temu i nie było aż tak popularne. Moim zdaniem powinieneś poszukać czegoś anglojęzycznego wtedy będziesz miał dosyć sporo materiału.