Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™

Pełna wersja: Terraria krok po kroku PORADNIK
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam!
Mam zamiar stworzyć serię poradników do terrarii po samego początku po 100-procentowe zakończenie.


Oto kolejna część poradnika: Terraria krok po kroku PORADNIK cz.2

Zapraszam do lektury!

Skróty!!
  • PPM - Prawy przycisk myszki
  • LPM - lewy przycisk myszki
  • DEF - Obrona
  • AT - AtakAngrylist]
  • MAT - Wręcz (Meele Attack)
  • RAT - Na odległość (Range Attack)
  • SAT - Magiczny (Sorcery Attack)
[*]HP - Życie (Health Points)
[*]MP - Mana (Mana Points) dla nieznających języka RPG mana to magiczna energia, która pozwala na rzucanie zaklęć
[/list]


I. Zaczynamy!

Zaczynamy od stworzenia postaci i świata.
[Obrazek: posta1.jpg]

Naszym oczom ukazuje się świat gry.
[Obrazek: wiat2.jpg]

Na pasku z ekwipunkiem, dostępnym domyślnie pod [ESC] widzimy trzy narzędzia: kilof, miecz i siekierę. Na początku interesuje nas siekiera. Wybieramy ją poprzez kliknięcie na nią lub odpowiedni klawisz szybkiego wyboru (można też używać scrolla). Zaczynamy od ścięcia drzew. Gdy będziemy mieć ok. 250 sztuk zaczniemy szukać miejsca pod dom (najlepiej blisko spawnu).


Prawdopodobnie będziemy atakowani przez slimy - zielone i niebieskie gluty. Na początek mamy możlowość używania miecza, lecz polecam kilof - 1 damage mniej, ale wygodniejszy w użyciu. Ze slimów wypada żel, z którego możemy tworzyć pochodnie.
[Obrazek: slimy3.jpg]

Po znalezieniu miejsca pod dom najlepiej wyrównać teren i położyć podłogę i ściany na wysokość, na jaką możemy sięgnąć, a na końcu dach. Wycinamy otwór wysokości 3 klocków na drzwi z obu stron. Teraz trochę mebli. Otwieramy ekwipunek i tworzymy WORKBENCH, czyli stolik do craftingu.
[Obrazek: domiworkbench4.jpg]

Stawiamy go na ziemi klikając LPM na podłodze trzymając go w pasku szybkiego dostępu lub "łapiąc" go myszką. Na początek polecam zrobić DREWNIANY MIECZ (WOODEN SWORD). Teraz wracamy do domu. Potrzebujemy tylnej ściany, która uniemożliwi porworom pojawienie się w naszym domu. Tworzymy ich około 100, przytrzymując PPM, a następnie wypełniamy nimi nasz dom.
[Obrazek: budowa5.jpg]

Tak przygotowani powinniśmy przetrwać pierwszą noc, która niebawem nadejdzie (o ile zamkniemy drzwi).

Jeśli mamy jeszcze trochę czasu najlepszym wyjściem będzie poszukanie grzybków, lub ścinanie drzew. możemy też wydobyć trochę KAMIENIA. Dodatkowo, gdy mamy już ok. 50 kamienia robimy PIEC i trochę STRZAŁ, oraz ŁUK.
[Obrazek: grzybek6.jpg]

Jeśli znajdziemy gdzieś DZBANKI, jak te, możemy je rozbić. Wypadają z nich SERCA odnawiające życie, STRZAŁY, POCHODNIE lub po prostu MONETY.
[Obrazek: dzbanki7.jpg]

Teraz możemy grzecznie zabunkrować się w domku i czekać na noc.


II. Czas na kopanie!

Jeśli nie mamy co robić w nocy możemy zająć się czymś, co na początku gry jest najważniejsze, czyli kopaniem. Najlepiej (według mnie) jest zrobienie kopalni w domu:
[Obrazek: kopalnia1.png]
dzięki temu mamy do niej łatwy dostęp.

Ponownie moim zdaniem najwydajniejszą metodą kopania jest szyb szerokości 2, w którym co 6 klocków stawiamy platformę (stale w tej samej odległości). Jeśli nie chcemy używać platform do wspinaczki możemy je stawiać co 15 klocków, a z kopalni wracać poprzez wyjście i ponowne wejście do gry. Platformy są potrzebne, by nie odnosić obrażeń od upadku.

Nie będziemy musieli zapewne długo czekać, ponieważ po ok. 5 minutach trafimy na jaskinię.[Obrazek: kopalnia2.png] Oczywiście wykopujemy wszystkie rudy, na jakie trafimy, czyli COPPER, IRON, SILVER i na końcu GOLD, czyli miedź, żelazo, srebro i złoto.

Co jakiś czas wracamy na powierzchnię, by przetopić rudy na sztabki przy piecu. Gdy będziemy posiadali pięć sztabek żelaza tworzymy KOWADŁO (Anvil). Następnie dobrym pomysłem będzie stworzenie kilku skrzynek (2 sztabki żelaza), i włożenie do nich rud, pieniędzy i innych niepotrzebnych w tym momencie przedmiotów.

Kolejność robienia przedmiotów u mnie jest zawsze taka sama:
  • Zbroja z miedzi,
  • Miecz z żelaza lub srebra (w zależności od tego, czego mamy więcej),
  • Łuk jw. żelazo lub srebro,
  • Kilof ze złota.
Dlaczego tak, a nie inaczej?
Otóż brązu zwykle jest dużo, więc łatwo będzie uzbierać wymaganą na zbroję ilość, żelazo jest jak ulał na miecze (szybkie i dużo obrażeń oraz tanie), a złoty kilof ze względu na to, że dopiero przy złotym różnica jest odczuwalna (żelazny też przyśpiesza, ale mniej).

W podziemiach znajdziemy wiele SKRZYŃ, z przydatnymi przedmiotami oraz LIFE CRYSTAL, czyli serce, które po użyciu zwiększy nasze maksymalne zdrowie o 20 punktów. Dlatego warto zaopatrzyć się w MŁOTEK.
[Obrazek: crystal3.png]

Należy też uważać na pułapki, które można zauważyć dzięki płytkom leżącym na ziemi. Istnieją dwa typy pułapek:
  • Dart trap(statułka, która strzela strzałkami, zadaje obrażenia i czasem zatruwa)
  • Boulder (Kula spadająca z sufitu, duże obrażenia, na początku gry zabójcza)
Ta druga spotykana jest rzadziej, głównie dlatego, że jest jednorazowa, a potwory też działają na płytki. Slim wchodzi, spada kula, pułapka dla nas niegroźna, a ze slima kisiel Smiling
[Obrazek: puapka4.png]
[Obrazek: puapka5.png]

Poza tym czasem trafimy na statuy. Niektóre mają specjalne właściwości, inne służą tylko do ozdoby.
[Obrazek: statua6.png]

(Tutaj powstanie lista przedmiotów, które można znaleźć w skrzyniach oraz dzbankach).

Jeśli wykopiemy wystarczająco dużo surowców, by zrobić srebrny set zbroi (pełny zestaw), złoty kilof, miecz i łuk, oraz ew. lepsza siekiera i młot, możemy czuć się spełnieni i przejść do dalszej części poradnika.
[Obrazek: ekwipunek7.png]

Sorry za pasek startu w screenach z rozdziału 2, nie wiem, co się stało i nie chce mi się tego poprawiać. Mam nadzieję, że nie przeszkadza tak bardzo. Jeśli kłuje w oczy to mogę postarać się to wyciąć, ale tylko przy pięciu głosach za tym.

III. NPC

Tę część poświęcę, zgodnie z prośbą, "postaciom bez gracza", czyli Non-Player Characters - NPC.

Należy wiedzieć, że NPC przychodzi do nas, jeśli zbudujemy mu pokój i spełnimy określone wymagania.

Najpierw pokój, który musi posiadać:
  • "Powierzchnię płaską", czyli stół, Workbench itp.,
  • "Powierzchnię do siedzenia", czyli krzesło, toaletę itp.,
  • "Źródło światła", czyli pochodnia (nie jestem pewny, czy może być piec),
  • "Ścianę tylną", taką, jak w domu,
  • Minimum 6 bloków wysokości.
[Obrazek: 1pokoje.png]

Każdy NPC (W tym poradniku omawiam tylko siedmiu), posiada prywatne wymogi, po spełnieniu których przyjdzie do nas:
  • Guide (przewodnik) - Mamy go od początku. Daje nam rady i zna wszystkie receptury craftingu.[Obrazek: 3guidew.png]

  • Merchant (Kupiec) - Trzeba uzbierać 50 Srebrnych monet (SILVER COIN). Sprzedaje różne rzeczy, głównie świnkę skarbonkę (Skrzynka prywatna dla [Obrazek: 7merchant.png] gracza) oraz Mining Helmet (Hełm, który świeci).

  • Nurse (Pielęgniarka) - Trzeba zdobyć i użyć life crystal. Leczy nasze życie (1 copper za punkt).[Obrazek: 4nurse.png]

  • Dryad (Driada) - Należy zabić jednego z trzech bossów. Sprzedaje ciekawe przedmioty, Głównie Dirt Rod (przenosi dirt, używa manę), Pulfication Powder [Obrazek: 6dryad.png] (czyści Corrupt), mówi nam, jaka część naszego świata jest pod wpływem zniszczenia (The Corrupt, ja używam zwrotu "Korupcja"), oraz świętej ziemi (The Hallow).

  • Arms Dealer (Handlarz bronią) - Trzeba znaleźć jakąś broń (Pistolet w skrzyniach oraz muszkiet z SHADOW ORBS na Corrupt. Sprzedaje broń (Handgun,[Obrazek: 2armsdealer.png] Muskiet, Minishark, w nocy "Illegal Gun Parts, Potrzebne do trzech broni, do których dłuuuga droga) i amunicję.

  • Demolonist (Koleś od bomb) - Trzeba znaleźć granat, bombę lub dynamit (skrzynie i dzbanki), sprzedaje te przedmioty.[Obrazek: 5demolonist.png]

  • Clother (Sprzedawca ubrań) - Trzeba zabić bossa Skeletorn. Sprzedaje ubrania.[Obrazek: 4clotcher.png]

Poza tym przydatna może okazać się funkcja, dzięki której możemy kazać NPC iść do danego pokoju.
Aby mieć do niej dostęp należy w oknie ekwipunku kliknąć "domek" nad miejscem na zbroję, co uaktywni trym housing. [Obrazek: 8housing.png]
dzięki temu możemy sprawdzić, czy dom jest odpowiedni dla NPC'tów oraz kazać im się przenieść.
Aby zamknąć housing klikamy PPM, a następnie ponownie naciskamy "domek" nad zbroją.

Tak, używam innej postaci do zrobienia zdjęć wszystkim NPC :rolleyes: Nie pytać się o itemy na tych zdjęciach, na nie też przyjdzie czas.

IV. Nasz pierwszy boss.

Teraz nadszedł czas na zabawę z jednym z wielu fajnych elementów w Terrarii, czyli bossami.
Naszym pierwszym przeciwnikiem będzie "Eye of Cthulhu"

Aby po pierwsze przeżyć, a po drugie wygrać tą walkę należy się odpowiednio przygotować. Złoty łuk, srebrny set zbroi, trochę potek (o tym w innej części) no i oczywiście strzały. Polecam zrobić ok 500 strzał, Najlepiej płonących (1xTORCH, 3x ARROW przy workbenchu). Jeśli nie chcemy polować na slimy możemy używać zwykłych, jednak lepiej zrobić trochę więcej.

Inną techniką jest używanie SHURIKENS, czyli gwiazdek do rzucania (do kupienia u kupca, 20 copper za 1). Ok. 250 powinno wystarczyś, ale i tak lepiej mieć łuk i trochę strzał.

Następnie musimy tego bossa przywołać, tak jak robi się z innymi. Potrzebujemy do tego 6x LENS, który wypada z demon eye (latające oko w nocy). Jest 33% szans, że zostaniemy zaatakowani przez tego bossa w nocy, jeśli mamy już 2 NPC poza guidem oraz nasze zdrowie maksymalne co najmniej równe 200. Dostajemy wtedy komunikat: "You feel an evil presence watching you...". Jeśli nie jesteśmy gotowi na walkę możemy wyjść i wejść na świat, dzięki czemu boss nie przybędzie.

Gdy zdobędziemy lensy udajemy się do demon altara (dziwna konstrukcja, zapewne nie raz widziana przez WasAngryimg]http://images.wikia.com/terraria/images/f/f8/Demon_Altar.png[/img]) W jej pobliżu jesteśmy upoważnieni do zrobienia Suspicious Looking Eye ([Obrazek: Item_43.png]), Dzięki któremu w nocy możemy przywołać Bossa.

Przed przywołaniem Oka dobrze jest zbudować platformę z platform (:huhSmiling , dzięki której możemy widzieć Bossa pod nami oraz atakować go.

Sama walka jest dwuetapowa:
  • [Obrazek: 1przyzwanie.png] Po przywołaniu boss ma 2800HP, 15 MAT i 12 DEF. Ok. 4-5 razy wypuszcza bardzo słabe Servant of Cthulhu (8HP, 23MAT), które dodatkowo wyrzucają serduszka regenerujące HP. Jeśli używamy metody z shurikenami małe oczka zabijamy od razu, Przy łuku strzały są zatrzymywane na nich i nie trafiają w bossa (albo chociaż część strzał).
    Po tej serii szarżuje na nas trzykrotnie. Poprostu przesuwamy się na bok i atakujemy dalej. Tym sposobem atakujemy bossa aż do czasu przemiany.
  • W tym momencie (ok. 1400HP) Boss przechodzi przemianę. Zrzuca soczewkę, odsłaniając zęby. Obrona spada do zera, lecz atak wzrasta do 23. T tym stanie Szarżuje trzykrotnie, a potem czeka ok 5 sek. i znów szarżuje. W tym momencie lepiej przejść na strzały (większe obrażenia), ponieważ nie będzie strat, wszystkie trafią w bossa (chyba, że nie potrafimy strzelać...). Gdy hp spadnie do 0 Boss ginie, wyrzucając z siebie przydatne przedmioty: DEMONITE ORE (crafting dobrych przedmiotów), Corrupt seed (używając na trawie zmieniamy ją w Korupcję), Unholy Arrows (po uderzeniu w przeciwnika lecą dalej, przydatne przy następnym bossie, lub przy tym), oraz mikstury i serca. (Nie spotkałem się z sytuacją, w której wypadają Copper Leggins, ale wiki mówi, że to możliwe) [Obrazek: 3drop.png]

Screeny są zrobione na innej postaci, bo nie chciało mi się męczyć na słabej, ale oczywiście można zabić Bossa z ok 160-200hp, bez takiej zbroi i zwykłą bronią.

Następne części w innym poście(brak miejsca na obrazki...), Poniżej będzie link gdy tylko pojawi się nowy poradnik.

PS. Pierwszy poradnik, screeny mogą przychodzić z opóźnieniem, ponieważ często będę pisał z komórki.
Proszę o pisanie, co jest nie tak, czego zabrakło itd. a ja postaram się to poprawić.


[u]Dla wszystkich, którzy będą się pytać o szybkość zdobywania przedmiotówAngry/u]
Nie-Hardmodowe rzeczy można skompletować w 100% w ok 3 dni, a ja posiłkuję się inną postacią, dlatego mam tak dużo materiałów.

Następne części już wkrótce!!

Ciekawa seria. Zanosi się na newsa na stronie głównej Smiling Tylko jeden "odcinek" to jeszcze za mało, Czekam na więcej!
Świetne czekam na więcej w części drugiej opisz coś o NPC oraz co możemy z nimi robić gdzie znaleźć co dają itp


No II jest i jestem uradowany poradniki perfekcyjne wgl nie przeszkadzał mi ten pasek nie musisz się trudzić i tak jest ok :>
(19-12-2011, 21:12)kujav2 napisał(a): [ -> ]Świetne czekam na więcej w części drugiej opisz coś o NPC oraz co możemy z nimi robić gdzie znaleźć co dają itp


No II jest i jestem uradowany poradniki perfekcyjne wgl nie przeszkadzał mi ten pasek nie musisz się trudzić i tak jest ok :>

Dzięki!, staram się jak mogę Smiling Nie wiem, jak często będą wychodzić poradniki (na razie szybko, ale potem będzie potrzeba trochę czasu). Screeny na pewno będą później, długa robota z nimi, a przynajmniej monotonna, nie wykluczam, że mogą być dopiero kilkadziesiąt godzin później (Brak czasu).

Bossy będą już, o npc zaraz dopiszę, a screeny się uploadują na neta. O tamtych bossach też dużo wiem, ale będą dopiero po hardmodzie.
Jest świetnie !
Nie pamiętam kiedy ostatnio widziałem tak dobry poradnik...
Szkoda tylko że screeny są tak mało dostępne .. :P

PS: Szkoda że nie dopisałeś o tym że można rozkazać NPC gdzie ma być jego pokój Smiling
Czekam z niecierpliwością na kolejne serie powiedź coś o Bossa'ch
Eye of Catullhu
Gigantyczny Robak
Skelletron
Oraz nowe które mają sie ukazać w najnowszej wersji musisz trochę poczytać a wszystkiego się dowiesz czekam aż poradnik będzie na 100% bo chcę go zreklamować jeżeli pozwolisz.. (Aby inni początkujący (newbie) gracze wiedzieli o co chodzi)

Pozdrawiam
Wow. Faktycznie poradnik zrobił się kobylasty Smiling
(22-12-2011, 21:04)tab0reqq napisał(a): [ -> ]Wow. Faktycznie poradnik zrobił się kobylasty Smiling

Zgadzam się w 100%.

Trzeba go motywować ponieważ może się odechcieć takiej roboty a to jest najlepszy poradnik w życiu jaki widziałem początkującym graczom (newbie) Strasznie się przyda...

Prosił bym abyś powiedział teraz coś o miksturkach,działaniu ich,gdzie znaleźć,jak zrobić,co potrzebne i w jakich momentach je zastosować mógłbyś również opisać bardziej szczegółową taktykę na Eye of Catullchu
I prosił bym również o zgodę rozmieszczenia tego poradnika na inne jakiekolwiek strony ale to dopiero po pełnym zakończeniu i po obrzędach poprawkowych ...
Oczywiście rozmieszczać można z moim nickiem pod spodem Smiling. Teraz idą święta i raczej nie będę miał czasu na nowe odcinki, ale ok 27 grudnia powinien się pojawić nowy o alchemii, w innym poście. Eye of Cthulhu też postaram się poprawić, bo był robiony na szybko, stąd też inna postać na screenach.
Poradnik jutro ląduje na stronę główną do newsów.

HellEye - to na prawdę najlepszy poradnik jaki widziałem i czytałem. Osobiście nie przepadam za poradnikami na YT, bo trzeba czekać lata świetlne aż ktoś powie coś czego ja potrzebuję Smiling
(29-12-2011, 03:58)tab0reqq napisał(a): [ -> ]Poradnik jutro ląduje na stronę główną do newsów.

HellEye - to na prawdę najlepszy poradnik jaki widziałem i czytałem. Osobiście nie przepadam za poradnikami na YT, bo trzeba czekać lata świetlne aż ktoś powie coś czego ja potrzebuję Smiling

W zasadzie prosiłbym o wstrzymanie się z newsem... Jestem po formacie komputera, nic nie udało się ocalić, w tym także postaci i światów z Terrarii. Szybko raczej nie odrobię straty, więc nieprędko wyjdzie następna część. Jeśli się ukaże znaczy to, że mam już postać w miarę dobrą i mogę robić poradniki, ale do tego czasu będzie cisza... Więc dzięki za uznanie, ale następnej części nie będzie przez ok. hmm... może uda mi się wyrobić w tydzień, najpóźniej dwa. Oczywiście w newsie można napisać, że poradnik niekompletny lub coś podobnego. Jeszcze raz dzięki za uznanie i sorry za brak następnych części. Obiecuję, że po odtworzeniu postaci wrócę do tworzenia. Pozdrawiam wszystkich, którzy to czytają.
Super poradnik już dawno takiego nie było bez głosu ale początkujący się wszystkich podstaw nauczy.;]