Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™

Pełna wersja: Muzyka z gier
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Często na różnych forach itp. wybuchają dyskusje na temat tego, która gra ma najlepszą fabułę, grafikę, klimat lub gameplay. Ja natomiast chciałbym rozpocząć dyskusję dotyczącą muzyki z gier. Muzykę z jakiej gry lubicie najbardziej? Dlaczego? Wg. mnie najlepsze soundtracki mają gry Silent Hill 2 i 3, oraz Hotline Miami. We wszystkich trzech grach muzyka odrywa wielką rolę, buduje klimat, a granie w którąkolwiek z tych produkcji bez dźwięku to istna zbrodnia. Jaki jest twój typ?
Dla mnie najlepszy soundtrack należy do gry Heavy Rain. Bez muzyki nie opłaca się nawet włączać tego tytułu. Jest ona piątym bohaterem opowieści. Smutna i powolna pozwala nam czuć niemal to samo co czuje nasza postać. Zarówno, gdy nie udało mu się czegoś wykonać lub gdy zrobi coś w brew swemu sumieniu. Dynamiczna podkreśla trud wyboru. Zarówno fizyczny jak i psychiczny. To przy tym soundtracku podczas grania zdarzyło mi się uronić łzę.
Bardzo dobrą muzyką jest też motyw przewodni do gier z serii Battlefield. Od Battlefield 1942 do Battlefield Bad Company 2 każdy był niesamowity i zachęcał do walik. Od BF3 jest niestety jakieś "techno coś" i nie dorasta poprzednim soundtrackom nawet do pięt.
Muzyka, którą ostatnio się "jaram" jest soundtrack z PAYDAY oraz PAYDAY 2, lecz bardziej podoba mi się ta z dwójki. Tej gry nie mogę sobie wyobrazić bez muzyki. Jest to muzyka w większości elektroniczna, posiada dwie części: część spokojna, czyli podczas oczekiwania na szturm policji, oraz część akcji, czyli podczas szturmu policji, wtedy cały utwór staję się głośny i agresywny (jakoś tak, nie wiem jak to opisać). Wszystkie utwory (przynajmniej u mnie) zmuszają moje włosy do nastroszenia się i natychmiastowo dostaję gęsiej skórki po tym jak usłyszę głoś Bain'a - (jedna z głównych postaci) - "Give em hell...". Jeśli chcecie próbkę:
- The mark - http://www.youtube.com/watch?v=7P_qvg3wL5o (część akcji - 2:50)
- Fuse box - http://www.youtube.com/watch?v=RyhWVDjgRUg (część akcji - 0:50)
Soundtrack nie musi się każdemu podobać, kwestia gustu. Ogólnie zachęcam do zagrania w tejże gry c:.
Muszę się zgodzić z autorem wątku, muzyka z Silent Hill 2 oraz 3 i Hotline Miami jest warta słuchania nawet poza grą. Akira Yamaoka ma ogromny talent, w szczególności podoba mi się Jego "Love Psalm", a z późniejszych gier serii Silent Hill (także tych kiepskich) takie cuda jak "This Sacred Line" oraz "Hell Frozen Rain" z udziałem Mary Elizabeth McGlynn.
Do wirtuozów muzyki w tle dodałbym także tych kompozytorów: Danny Baranowsky (za soundtrack do The Binding of Isaac i Super Meat Boy), Tomáš Dvořák (za soundtrack do Machinarium) oraz Kyle Gabler (za muzykę do World of Goo i Little Inferno)
Najpierw trzeba sprecyzować, co się rozumie przez "najlepszy soundtrack". Czy definiujemy to przez jakość utworów, ich wpasowanie w aktualne wydarzenia dziejące się na ekranie, klimat, a może po prostu - całokształt?

Są tu oczywiście szlagiery, które nawstukawszy w pozycję tyle utworów znanych artystów ile tylko się da, z automatu podbijają swoją wartość na przestrzeni soundtrackowej o parę oczek wzwyż (lub też słyną z bardzo wchodzących w beret melodii jak Mariany). Przykładem jest seria GTA, która dzięki swoim kultowym stacjom radiowym, zasłużyła na wyrazy szacunku od strony rządnych muzycznych wrażeń graczy.

Wracając do meritum, pozostając za razem przy GTA - ostatnio w moje ręce wpadła pe-es trójka wraz z GTA V, dzięki czemu miałem w końcu możliwość stracenia parudziesięciu godzin na trwonienie czasu w Los Santos. I owszem, soundtrack strasznie mi się spodobał. Szkopuł w tym, że nie ten ze stacji radiowych, tylko utwory włączające się automatycznie podczas wykonywania danych czynności (jak na przykład skradanie się, ucieczka, strzelanina itp.).

Co do najlepszej ścieżki dźwiękowej, którą miałem przyjemność odsłuchać już wielokrotnie, w moim rankingu nic dotąd nie przebiło tej z Mafia: The City of Lost Heaven. Od genialnego menu głównego, przez dedykowane utwory przypisane każdej dzielnicy miasta, zahaczając o epizodyczne piosenki w misjach wątku głównego, po napisy (a dokładniej: monolog) końcowe. Wszystko gra ze sobą znakomicie, z monitora kipi wręcz ciężki, gangsterski klimat lat trzydziestych dwudziestego wieku, zaś każdy z utworów pozostaje niezapomniany.
Jeżeli jesteś uczulony na starocie, a równocześnie lubisz kawałek dobrej, klimatycznej muzyki, zaopatrz się w pełen OST. Linków do poszczególnych utworów nie wklejam, bo nie. Jak ktoś będzie chciał, to sam wyszuka. (No dobra - po prostu nie chce mi się...)


Pozdrowionka.
Moimi faworytami są Elder Scrollsy oraz Heroes of Might and Magic 3.
Po za tym uwielbiam muzykę z serii Hitman, Mass Effect czy Deus Ex Human Revolution.
Muzyka jeżeli jest stworzona specjalnie z myślą o konkretnej grze, a do tego zmyślny programista będzie w stanie sprawić, by włączała się interaktywnie w odpowiednich momentach, sprawi, że gra nabiera niepowtarzalnego klimatu.

Seria GTA to inna kwestia, tam zawsze dodają dużo popularnej muzyki, która wykorzystywana jest jak w zwykłym radiu. Sprawia to, iż świat jest bardziej realny, ale nie buduje to odpowiedniego klimatu.
Oczywiście są wyjątki w tej serii, jak na przykład muzyka z czołówek, która jest zawsze unikalna i zawsze są to świetne utwory, tak samo jak cała muzyka z pierwszej i drugiej części Grinning

van Radwan: fajny avatar ;-)
Ja wolę utwory chiptune'owe. Najbardziej podoba mi się soundtrack z pierwszych Pokemonów i Super Castlevanii IV.
Moje ulubione soundtracki to:
Persona 3 Portable. Świetna muzyka, od wesołych nutek, po dziwnie przygnębiające.
Fate/Extra i Fate/Extra CCC. Tutaj jednak jestem nieobiektywny, bo jestem ogromnym fanem tej serii.
Dear Esther. Gra poemat. A muzyka to cudo, idealnie klimatyczna, spokojna, niezwykle miła dla ucha.
Mnie osobiście do gustu przypadły te z: The Walking Dead, Fallout, Heavy Rain
Opinia pewnie niezbyt obiektywna, ze względu na moje zamiłowanie do ciężkich klimatów, najlepiej Post Apo
W każdym Falloucie soundtrack jest cudny, również ten z Mafii 2 mi się spodobał. A to zna chyba każdy

Mocno nie doceniany nier ma świetna muzykę http://www.youtube.com/watch?v=0IEbfDtDa...047A076DC8 jest też asura's wrath http://www.youtube.com/watch?v=ceVNc7neiYM z innych gier shanty z nowego assasina dają fajny klimat jest kupa gier z dobra muzyka.
Prince of Persia: Warrior Within, szczególnie ucieczki przed dahaką.
Neverwinter Nights, Muzyka zależna od terenu, ambienty również tutaj dodają klimatu.
Praktycznie to i tak jeżeli chodzi o stare gry to muzyka w prawie każdym tytule ma bardzo wysokie znaczenie.
Siłą rzeczy powiem że jednym z najlepszych soundtracków, dla mnie zaznaczam, ma Modern Warfare 2 . Strasznie mi przypadł do gustu score zrobiony przez Hansa Zimmera. W ogóle bardzo lubię tego kompozytora, mimo relatywnie wtórnych zabiegów muzycznych.

Batman: Arkham City miał bardzo fajną i pasującą do mrocznego, komiksowego klimatu, muzykę.

The Lost World: Jurassic Park na PSX i SEGA SATURN - była to pierwsza ścieżka dźwiękowa do której zorganizowano całą orkiestrę. Zgodzę się, gra była przeciętna, ale ścieżka dźwiękowa była i jest fenomenalna a przy okazji bardzo wierna filmowemu odpowiednikowi. Mam nawet oryginalną u siebie w domu. Polecam każdemu przesłuchać.[/b]
Ja osobiście uwielbiam soundtracka z mało znanej czeskiej gry Machinarium, stworzone przez studio Amanita Design. Przeszedłem tą grę i powiem szczerze, że jest to jedna z moich ulubionych gier. Przez odręcznie rysowaną oprawę graficzną i przepiękną muzykę. Co ja tam będę pisał, łapcie linka z pełnym soundtrackiem.
http://www.youtube.com/watch?v=03l0ksPHYG4

I jeszcze lebię muzykę z Minecrafta dodaną w wersji 1.7: http://www.youtube.com/watch?v=FrTiSd0OKQA
Soundtracki mają niesamowicie duży wpływ na jakość gry i sposób, w jaki ją odbieramy. Swoją drogą, Paradox ostatnimi czasy zaszalał w swoich strategiach wyjątkową jakością brzmień, mam tu na myśli gry takie jak Crusader Kings II oraz Europa Universalis IV.
Mi osobiście spodobał się soundtrack z Drugiego Dooma, i Need for Speed Most Wanted (tego starszego). Z dooma, za jej straszny, i ciekawy klimat, a z NFSMW za jej szybkość i brzmienie.
Fakt, także ładną ścieżkę dostała już dosyć stara Europa Universalis II. Co prawda grałem tylko w młodszą siostrę trójkę (złota edycja), gdzie tam nie było takiej pięknej melodii.
Świetnie soundtracki do gier posiada NFS Underground jedne z najlepszych moim zdaniem. Także świetnie dobrane są soundtracki w DmC: Devil May Cry w pełni oddają klimat tej gry. Ale to tylko moje zdanieGrinning
Beyond Two Souls
Nie zapominajmy o starym, poczciwym THAWie, w którym soundtrack był perfekcyjny Smiling
Uwielbiam ścieżkę dźwiękową z Raymana 2 The Great Escape. Muzyka nadaje klimat grze, idealnie wpasowuje się w sytuację w jakiej się znajdujemy, a wiele utworów zapada w pamięć na długo. Jednak nie wliczajmy wersji na N64, bo tam możliwości soundtracku były mocno ograniczone ze względu na możliwości konsoli.
Świetne są również:
-Japoński OST z gry Sonic CD
-OST z gry Rayman Origins
-OST z gry Sonic Adventure 2
-OST z gry Sonic the Hedgehog 06
-I oczywiście OST z The Legend of Zelda: Ocarina of Time
Ja z kolei ubóstwiam muzykę z serii Mass Effect za to świetne budowanie napięcia. Jest taka filmowa, co świetnie pasuje do przyjętej konwencji gry akcji. Jest taka pompatyczna. Pod względem budowanego klimatu wygrywa u mnie Assassins Creed IV idealna mieszanka pirackich rytmów z szantami. Te skrzypce, mandoliny, szybkie skoczne tempo, po prostu majstersztyk. Chociaż tutaj miałem trudny wybór, bo piosenki z Wiedźmina 2 równie dobrze zapadły mi w pamięć. Również świetna robota jeżeli chodzi o klimat. Z kolei motyw przewodni to gry Blizzarda z Terran theme na czele z gry Starcraft, oraz gitarą z Diablo 2. Do tego obowiązkowo muszę dodać Battlefieldy. Ewentualnie Mario, ale to chyba każdy zna na pamięć Winking
Pierwszym moim ulubionym soundtrackiem z gier wideo, który szczególnie mi się spodobał, to ścieżka z mało znanej gry cRPG Dispel, szczególnie ten track: http://www.youtube.com/watch?v=7hTPtSOEiX0 i ten: http://www.youtube.com/watch?v=4hi1Yy0km5w.
Całość drugiej płyty CD wymaganej do odpalenia gry, która jest defacto płytą audio CD, mam zgraną jako playliste i jest naprawdę dobra do spania.
Z innych ciekawych soundtracków lubię muzykę z Gothica, która podkręca atmosferę tej kultowej gry, i Skyrima, zwłaszcza ta muzyka o poranku Smiling.
Dla mnie najlepsza jest Muzyka z Mass Effecta zwłaszcza ten kawałek : http://www.youtube.com/watch?v=x5JvbD2Zc9I
I z serii Gta , zwłaszcza Flash Fm z Vice City i Liberty Rock z GTA IV
Dla mnie najlepszy soundtrack ma Super Mario Bros. 2 (ta "przeróbka" z Doki Doki Panic). Zauważyliście, jak się jest w menu głównym (jak się włącza grę) to jest remix melodii z Underwater z SMB1 ?? Link : https://www.youtube.com/watch?v=LHCjsrmMVMs
Stron: 1 2