Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™

Pełna wersja: Patreon - Pytania i Sugestie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2

Tak z trochę innej beczki, nieprimaaprilisowo i nieoficjalnie. Powolutku buduję naszego Patreona. Patreon to strona na której można wspierać swoich ulubionych twórców płacąc im symboliczną kwotę za nagraną piosenkę, stworzony film... czy co tam jeszcze twórcy robią.

To trochę jak kupowanie czasopisma w kiosku czy kupowanie "bundla", w którym ustala się własną cenę. Albo i nie płaci się wcale i cieszy się twórczością autora jak do tej pory.
System ma też coś z Kickstartera - za różne progi wsparcia dostaje się różne bonusy w ramach podziękowania za pomoc.

W USA system ten bije rekordy popularności i pozwolił uniezależnić się od wpływów reklamodawców setkom artystów.

Czy myślicie, że Patreon ma przyszłość również w Polsce? I dlaczego nie.
Chętnie usłyszę wasze opinie na temat progów i ogólne przemyślenia na temat systemu.
Możecie nasz również wesprzeć swoim symbolicznym dolarem miesięcznie, ale ostrzegam, że progi nie są jeszcze sfinalizowane.

http://www.patreon.com/arhneu
Moim zdaniem super sprawa, sam na pewno obejmę Archona patronatem :3

Jednak ciekawi mnie czy można zrobić opis po Polsku - myślę, że praktycznie cała społeczność to Polacy, więc angielski może odstraszyć ludzi nieumiejących języka Angielskiego. Oczywiście dodatkowo trzeba sfinalizować progi, bo te nie wyglądają idealnie ( 1000$ z patronatu chyba jednak nie zastąpi typowego zatrudnienia Laughing )

No i jeszcze jedna sprawa - Można płacić np. za każdy materiał lub przesyłać pieniądze "podopiecznemu" w każdej chwili?
(01-04-2014, 20:40)Wojtex28 napisał(a): [ -> ]Moim zdaniem super sprawa, sam na pewno obejmę Archona patronatem :3

Jednak ciekawi mnie czy można zrobić opis po Polsku - myślę, że praktycznie cała społeczność to Polacy, więc angielski może odstraszyć ludzi nieumiejących języka Angielskiego. Oczywiście dodatkowo trzeba sfinalizować progi, bo te nie wyglądają idealnie ( 1000$ z patronatu chyba jednak nie zastąpi typowego zatrudnienia Laughing )

No i jeszcze jedna sprawa - Można płacić np. za każdy materiał lub przesyłać pieniądze "podopiecznemu" w każdej chwili?

To może od końca - sposób "patronatu" zależy od twórcy. Twórcy piosenek mogą sobie liczyć "od piosenki" albo "od płyty". Ludzie od wideo na przykład "od odcinka". Wpłacający może też ustawić sobie górną granicę tego ile chce w ten sposób miesięcznie wydać.

arhn.eu tworzy tyle treści, że robienie zbiórki "od filmu" byłoby jak gotówkowy syfon bez dna. Dlatego też zdecydowałem się na system "miesięczny". Patreon co miesiąc sam pobiera zadeklarowaną kwotę z karty/Paypala. Można też z góry doładować swoje konto na Patreonie.

Patreon nie obsługuje jeszcze polskiego języku interfejsu. Prawdopodobnie dodam opis w dwóch językach, żeby choć trochę ułatwić czytanie zawartości.

$1000 miesięcznie (+ nasz mizerny dochód z reklam) powinien pokryć koszty utrzymania arhn.eu i umożliłoby mi pełnowymiarową pracę nad arhn.eu "na oparach". Ale tak, jest to kwota SPORO poniżej ustawowej minimalnej stawki w UK. Smiling Byłby to jednak punkt "startowy", który pozwoliłby mi skupić się na stronie i wreszcie rozkręcić ją do pełni potencjału, co, mam nadzieję, oznaczałoby jeszcze więcej $$$$$$.
Mam problem z tym sposobem finansowania serwisu. Serce mówi tak, rozum nie. System płacenia za treść ma problem z przyjęciem się na świecie, a w Polsce wręcz wybitnie. Wystarczy zerknąć na inne serwisy. Polityka.pl ma ok 2000 subskrybentów przy całkiem sensownej cenie 16 zł/miesiąc, wynik dość mierny. Do tego oni mają głównie dojrzały odbiorców, a choć nie znam średniej wieku czytelników arhn, to zakładam, że będzie grubo niższa. Za tym oczywiście idzie dostęp do funduszy, dość mierny. Obstawiam, że głównie zapłacą stali czytelnicy i mniejsza, dojrzała część odbiorców.

To jednak nie zmienia, że pomysł szczytny i byłoby miło zobaczyć zysk serwisu, nawet nie redakcji, ale samego Archona (Ciebie), który wkłada tu najwięcej wysiłku. Niestety chyba lepszym krokiem byłoby zwiększenie liczby filmików i jednak reflinki z reklamami. Sam tego nie lubię, ale to ma pewien potencjał. Względnie powrót do streamów, one o dziwo nawet zarabiają z datków widzów, patrząc po wpłatach na jarock. Wiem, że to nie to, co lubisz, ale jest to to, do czego przyzwyczaja reszta growej sceny.

To nie tak, że skreślam tę ideę, ale obawiam się, że to nie przyniesie odpowiedniego zysku, a chyba o to przede wszystkim chodzi - by serwis wychodził chociaż na zero.

Abstrahując od powyższego, nie wiem, jak chcesz to przekazać czytelnikom, ale spróbowałbym pod każdym tekstem/filmikiem opcję dodanie opcji opłaty, może nawet dałoby się wprowadzić opłatę jednorazową zamiast stałej miesięcznej? Z mojego punktu widzenia opłata miesięczna jednak niesie pewną odpowiedzialność, którą nie każdy jest gotów podjąć.
Rozumiem Twoje wątpliwości związane z Patreonem i w zasadzie zgadzam się z nimi. Polska to trudny rynek, płatność za coś co można mieć za darmo jest tematem bardzo kontrowersyjnym.

Piękno takiej "subskrypcji" polega na tym, że do realizacji naszych celów nie potrzeba gigantycznej rzeczy ludzi. Wystarczy garstka pasjonatów. W tym momencie 7 patronów dających nam $25.66 miesięcznie to zarobek większy niż cały reklamowy przychód kanału arhn2eu. Każda inna strona na takim budżecie już dawno by żarła glebę. No ale my nie jesteśmy każdą inną stroną. Smiling

Z drugiej strony sam nie jestem jakoś szczególnie zachwycony ideą "abonamentu". Do tej pory patrzyłem na to bardziej jako "fajne filmy, dzięki, macie dolca". Ale faktycznie, patrząc na to z drugiej strony, jest to jakaś forma abonamentu.

To czy będziemy korzystać z tego systemu będzie zależało wyłącznie od zainteresowania użytkowników. Próba nic nas nie kosztuje, a kto wie, może okażemy się pionierami jakiejś nowej mody.

Gramytatywnie też nie mogło się w Polsce udać Winking

Pomysł z grzeczną informacją możliwości wsparcia nas uważam za dobry pomysł i pobawię się trochę tym konceptem. Zobaczymy.

---

Dla porównania z tym jak to wygląda "za granicą", rzućcie okiem na Geek Beat:
http://www.patreon.com/geekbeat
Załoga GBTV ma liczbę subskrypcji podobną do nas (trochę ponad 60K), wspiera ich "tylko" 280 osób... ale to dzięki ich pomocy ekipa prężnie się rozwija (patrzcie tylko na to studio!) zarabiając niebagatelną kwotę $6500 miesięcznie samym wsparcie społeczności. Jasne, to na rodzime warunki szalona kwota, ale nawet 10% takiej kwoty byłoby (przy naszym zerowym budżecie) GIGANTYCZNYM zastrzykiem gotówki.
Sam pomysł wydaję się niebanalny. Starając się nie korzystać z mięsnych reklam próbujesz szukać innych środków by móc ciągnąć portal i działalność dalej. Szanuję to, jednak oczywiście zasada subskrypcji odpłatnej może pomóc, ale nie warto spodziewać się więcej niż 500 osób.
Nawet niewielka ilość wspomagających pozwoliłaby na mnóstwo fantastycznych rzeczy, które z tych czy innych powodów nie są obecnie możliwe do realizacji. W takim wypadku wygrywają obie strony, gdyż odbiorca dostaje lepszej jakości content, częściej i w większych ilościach, twórca natomiast może bardziej skupić się na ukochanym przez siebie hobby. Chętnie widziałbym w każdym filmiku i na stronie głównej odnośnik do specjalnej podstrony w serwisie wyjaśniającej sens takiej inicjatywy i tłumaczącej, dlaczego jest ona słuszna. Jednorazową informacją na Facebooku nie uda się zgromadzić większej ilości darczyńców, tu potrzebny jest wielorazowy impuls zmuszający do przemyślenia przez odbiorcę całej sprawy i podjęcia konkretnej decyzji - dalej oglądam, czytam i pochłaniam materiały za darmo bądź daję coś w zamian. Gimbusami i komentarzami w stylu "sprzedali się, pazerni na pieniądze" zupełnie bym się nie przejmował, wszak wystarczy odrobina oleju w głowie by zrozumieć, w jaki sposób działa arhn.eu i zdecydować się na choćby najmniejsze wsparcie bądź pozostać przy dotychczasowej formie konsumpcji.
Po za tym cały Patreon to cholernie wygodny system - wcześniej nie miałem wystarczająco chęci by każdorazowo przesyłać taką czy inną kwotę za pomocą skarbca Dzeja. Teraz odpowiednia moim zdaniem kwota w każdym miesiącu automatycznie zasili konto ulubionego portalu i chociażby ten aspekt, czysto wygodnicki, powinien wiele osób przekonać do nawet najniższych, stałych datków.
Cóż, jest lepiej niż myślałem :-) nie widzę większego bólu i nadawania na to że to "żebractwo", co niestety jest istniejącym zjawiskiem. Siedzę przy patreonie od prawie roku, nieźle się to rozwinęło, dodali też paypala... Dziwie się też że nie ma polskiego odpowiednika jeszcze.

Czekam też na patreonowy filmik, ciekawe ile ludzi się zbierze jak się zareklamujesz na YT.
Jak ktoś da te 100$ za system error to będzie, że się sprzedaliście i robicie pod publikę :P Dodatkowo, każda pokazana gra będzie uznawana za lokowanie produktu Laughing
(04-04-2014, 14:26)Ad-M napisał(a): [ -> ]Jak ktoś da te 100$ za system error to będzie, że się sprzedaliście i robicie pod publikę :P Dodatkowo, każda pokazana gra będzie uznawana za lokowanie produktu Laughing
A piekarz robi chleb tylko dla pieniędzy. Najlepiej niech daje za darmo, bo ludziom jest ten chleb potrzebny. A jak doda do niego jakąś ulotkę z reklamą to jeszcze na nim zarobi.

Nie zniżajmy proszę dyskusji do tego poziomu.
Z ogromną przyjemnością dołączyłem do grona osób które za pomocą Patreona wspierają tak wspaniały portal jakim jest arhn.eu. Uważam że, jest to krok w bardzo dobrym kierunku. Ciekawe artykuły, live streamy, serie filmów (Podgląd, Retro, Time Warp itp.) to jest to co wyróżnia ten portal na tle innych serwisów internetowych. Trzymam kciuki i życzę powodzenia.
Dołączyłem wczoraj do tych 21 osób (póki co) bardzo fajna sprawa. Kaska z automatu będzie trafiała na najpotrzebniejsze cele. Za dinary wykupiłem już wszystko ( Creepy fan Link ), często zapominam o ich dokupieniu, a tu automatycznie będę wspierał sobie forum co miesiąc Me Gusta
Popieram Johnego Arbuza Kissing Każdy z nas niech da dolara (to tyle co 0,5 litra cytrynówki Linka na ekipę arhn.eu - czytaj - NIC!) ale w kupie siła™
A w sumie jak to jest.

Kiedy ktoś będzie wpłacał co miesiąc np. 25$ to każdego miesiąca dostanie tą samą koszulkę arhn.eu?
Jak anulować subskrypcje w patreonie?
Najłatwiej zrobić to ze strony Patreona, którego nie chce się już wspierać. Wystarczy kliknąć napis:

[Obrazek: 2014-04-17_2141.png] i wybrać opcję "Delete Pledge". Smiling
Czy z zebranych funduszy na Patreonie, część z nich będzie przekazywana na utrzymanie serwera Avathar'a czy nadal będzie konieczna osobna zbiórka na serwer? Dziękuje za odpowiedź.
W obecnej sytuacji stan serwera Avatharu wydaje się być w 100% stabilny i pewny. Prowadzenie osobnej zbiórki wydaje się w tym momencie bezcelowe. Teraźniejszy sukces Patreona zaskoczył nas wszystkich.

Pytanie brzmi co zrobić z bonusami, które wszyscy gracze otrzymywali za uzbieranie 100% kosztu serwera albo z opcjami, które oferują punkty referujące. Czy utrzymać możliwość zakupu płatnych bonusów? Czy może całkowicie wyeliminować je z gry? A może pozostawić je w prymitywnej formie "reflinków" dostępnych z poziomu Avatharu? Chciałbym, żeby decyzja jaką podejmiemy zadowoliła wszystkich grających.
(17-04-2014, 23:42)Dark Archon napisał(a): [ -> ]Najłatwiej zrobić to ze strony Patreona, którego nie chce się już wspierać. Wystarczy kliknąć napis:

[Obrazek: 2014-04-17_2141.png] i wybrać opcję "Delete Pledge". Smiling
Dzięki! Warto wiedzieć. Nie, żebym chciał wycofać miesięczną daninę dla najlepszego (wg mnie) kanału około-elektryczno-rozrywkowego ale z Patreona korzystam po raz pierwszy w życiu i nie do końca mu ufam dlatego chciałbym wiedzieć nieco więcej na jego temat. Podanie CCV na jakimkolwiek dziwnym serwisie potrafi być drogą do biedy.
No i dobrze, że to zrobiliście. Niech 2,5k widzów sypnie po 1$, dziesięciu po 10$ i jeden po 100$ i będzie GIT Grinning
Po za tym jakby wplłaciło już wam tyle kasy co na górze napisałem, to może uzupełnicie info o konsolach. Smiling
Liczę że dobijemy choćby do pierwszego kamyka milowego.
Świetna inicjatywa!
Pomysł jest dobry w oczach osoby dorosłej(oczywiście są wyjątki w obie strony), która wie ile pracy wymaga utrzymanie serwisu. Osobiście dodam od siebie cegiełkę, ale wiem jak jest w Polsce(opłacając internet uważają że wszystko co w nim należy do nich). Na szczęście to się zmienia ale to troche potrwa, oby udało się dobić conajmniej do pierwszego progu.
Ja także postanowiłem dołączyć do grona wspierających serwis. Dla mnie to tylko kilka złotych miesięcznie, ale jakbyśmy się wszyscy zebrali to uzbierałaby się spora sumka.
Witam witam Smiling To mój pierwszy post na forum, więc wypada ładnie się przywitać.

Zaglądam tutaj pierwszy raz, wcześniej oglądałem tylko wasze filmy na YT, na kanale arhn.eu (może w końcu zacznę zaglądać i tutaj) ale po filmie który jakoś wcześniej przegapiłem, postanowiłem dołączyć do osób na Patreonie które płacą za waszą ciężką pracę Smiling 3$ to może niewiele, ale liczę że dokładam swoją cegiełkę do czegoś większego, bo naprawdę robicie fajne materiały i miło się to ogląda, wchodząc na YT pierwsze co sprawdzam to czy na waszym kanale pojawił się nowy film, dla tego życzę wam powodzenia i żeby coś z tego wyszło.

Pozdrawiam Mateusz
Zastanawia mnie czy archon naprawdę zamierza rzucić pracę gdy patreon osiągnie pierwszy kamień milowy :P
Jak to jest z tymi walutami na Patreonie? Zaoferowałem 1 dolara, a pobrali mi 1 złoty... Myślałem, że wezmą ok. 3 złotych. To teraz wszyscy Polacy powinni potroić swoje stawki, czy Arhn.eu dostanie od Patreona obiecaną kwotę w dolarach, czyli za mój 1 zł 1 dolara? Smiling
Stron: 1 2