Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™

Pełna wersja: Chcę zostać magikiem Amigi
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Nigdy nie miałem własnej Amigi. Teraz, dzięki hojnej dotacji, mam własną Amigę.

To powoduje komplikacje - wiem jak odpalić na niej gry... ale niewiele więcej! Obsługą komputera zawsze zajmowali się koledzy - ja byłem tylko biernym obserwatorem i graczem.

Potrzebuję przewodnika po tym magicznym świecie i kogoś kto pomoże odpowiedzieć na moje pytania.

1. System operacyjny:

Czego potrzebuję, żeby zrobić coś więcej, na przykład dostać się do Workbencha.
Rozumiem, że na Amidze 1200 nie jest potrzebna dyskietka Kickstartowa, ale będę potrzebował dysku z AmigąOS? Gdzie zdobyć taką dyskietkę? Jak wygląda sprawa z licencjami?

2. Przechowywanie danych
Czy coś takiego umożliwi mi przechowywanie danych? http://www.ebay.co.uk/itm/Commodore-Amig...233f6d8432
Rozumiem, że to współczesny zamiennik dla dysku twardego Amigi. Czy można na tym zainstalować Workbencha tak, by nie trzeba było uruchamiać systemu z dyskietki?

Czy dysk jest Amidze (i mi) potrzebny do szczęścia?

3. Backup
Mam zestaw dyskietek do Amigi, które chciałbym kopiować/odtwarzać. W internetach znalazłem taki oto "Transfer Kit":

http://www.ebay.co.uk/itm/New-PCMCIA-Ada...19e60e317e

Zresztą w internatach jest ich sporo więcej w różnych wersjach:
http://amigakit.leamancomputing.com/cata...cts_id=865

Pozwalający przenosić dane między PC, a Amigą i zgrywać obrazy z dyskietek, a także nagrywać je na dyskietki. Czy jest coś czego powinienem wiedzieć przed użyciem? W wymaganiach czytam, że wymagany jest "OS 2.0+" - czyli zanim będę mógł o tym myśleć, będę musiał najpierw rozwiązać problem 1 (i 2?) czyli znaleźć gdzieś Workbencha?

Edit: http://amigakit.leamancomputing.com/cata...cts_id=883 - znalazłem jeszcze coś takiego. HDD z instalatorem workbencha + dyskietką do rozkręcenia zabawy. Może to by mi wystarczyło, żeby zacząć przygodę?

Czuję się teraz jak dziecko w fabryce słodyczy. Dawno się tak nie jarałem nową zabawką <3
Próbowałem odpalić Wormsy (mam nawet oryginalną instrukcję z kodami, które trzeba przepisać przy włączaniu!) ale wiesza się w trakcie ładowania jednej z dyskietek Childish

Warp Speed
1.

W pakiecie z każdą Amigą były dyskietki z workbench'em. Prawdopodobnie dostałeś A1200, tam powinno być 5 dyskietek. Jeśli Twoja amiga miała standardowo dysk twardy, to była jeszcze jedna z instalacją całego systemu na HDD.

Wystarczy włożyć dyskietkę z Workbench by go uruchomić. Nic więcej nie jest potrzebne (oprócz myszki :P ). Takie dyskietki możesz chyba znaleźć tylko w internecie. Nie wiem jak z licencjami, ale jeśli posiadasz A1200, powienieneś też mieć dostęp do Workbench'a. Tylko musisz sprawdzić czy masz wersję 3.0 czy 3.1 :P

2.

Dodając dysk twardy do Amigi 1200, można ustalić kolejność uruchamiania. Resetujesz ją i trzymasz wciśniety lewy i prawy klawisz myszki. Powinno pojawić się skromne menu.
Instalując WB na HDD, na pewno będzie się uruchamiał. Amigi korzystają z pliku startup-sequence w katalgu s (np. HD0:s/startup-sequence), coś ala autoexec.bat dla PC.

Zalecam dodanie HDD. Wsczytywanie systemu z dyskietek jest masakrycznie wolne.

Pamiętam, że dało się podłączyć stare dyski HDD 3.5.

3.

Z transferem się nie bawiłem. Ale A1200 ma os 3.0 lub 3.1. Workbench to tylko nakładka graficzna, coś ala windows do PC i nie musisz ją zawsze uruchamiać.

Wormsy się nie uruchamiają bo prawdopodobnie nie ma kompatybilności z OS lub masz dyskietki padnięte. Stare gry z Amigi czasem będą wymagać kickstartera - soft który powoduje zmianę OS 3.0 lub 3.1 na np. 1.3 (A500). Większość była robiona dla A500 i nie ma gwarancji, że się uruchomią. Dotyczy to ok 10-20% gier.
Witaj Nowy użytkowniku Amigi. Huuraaaaa.... (Fresh Meat)
Więc pokolei.

Ad.1

System operacyjny Workbench był dostarczany wraz z komputeram na dyskietkach. Jeżeli nie posiadasz tych dyskietek to masz dwie opcje (tutaj zdania są podzielone odnośnie legalności). Pierwsza opcja to poprostu nagranie tych dyskietek z obrazów ADF na komputer. oczywiście przenoszenie plików odbywa się na komputerze amiga. Obrazy można ściągnąć z sieci. Druga metoda to kupić z tej strony http://www.amigaforever.com/ pakiet Amiga Forever 2014. W tym pakiecie masz legalnie system Workbench oraz inne potrzebne rzeczy do zabawy na prawdziwej Amidze.
Jak chcesz to podeśle Ci dyskietki z Workbenchem.

Ad.2

Tak. Można przechowywać dane. I jest to jak najbardziej polecany sposób.

Ad.3

Mam osobiście taki zestawik i sprawdza się on naprawdę rewelacyjnie.Oczywiście żeby go używać musisz mieć zainstalowany Workbench, oraz specjalnią dyskietkę ze sterownikami. Wymagany Workbench minimum 2.0

Ten zestawik z Amigakit jest dobry. Ale i tak musisz mieć dyskietki z Workbenchem żeby zainstalować to wszystko na HDD.

Polecam też zapoznać się z pakietem WHDLoad. Ogromna wygoda uruchamiania gier na amidze 1200 z twardziela. Nie trzeba wachlować dyskietkami. Jedyny minus to musisz posiadać przynajmnie 8mb pamięci. Bo na gołej konfiguracji nie wszystkie gry się uruchaiają.

Jak chcesz to mogę Ci sklecić taki mini HDD.
Wielkie dzięki za odpowiedź, panowie. Jak będę miał troszkę więcej wolnego czasu to postaram się ogarnąć tę całą wiedzę i zostać Czarodziejem Amigi™.
Jak będziesz miał jakieś pytania to wal śmiało. W miarę mojej skromnej wiedzy postaram Ci się pomóc.
Pozdrawiam.
Szkoda, że temat już nieaktualny, bo aż przypomniały mi się wspaniałe czasy z A500 i A1200 Winking Ktoś pamięta może takie programy jak ProTracker, DigiBoster, DeLuxPaint? to były czasy Winking nie wspominając o grach.