Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™

Pełna wersja: Czy pobieranie gier płatnych, niesprzedawanych już jest legalne?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam, mam taki problem: chciałbym sobie zagrać na mojej starej Nokii w gry z serii Assassin's Creed, ale Gameloft nie sprzedaje już gier na Javę. Nie chce piracić, więc czy pobranie gier z internetu jest legalne?
Niestety nie. Dopóki firma cały czas posiada prawa do tytułu, to nie można go pobrać, nawet pomimo faktu że już nie jest w ofercie. To jest problem głównie starych rzeczy, które czasem ciężko zdobyć.
Jakieś strony w stylu wapster pewnie sprzedają jeszcze te tytuły, co nie kupię jakieś czasopismo to z tyłu jest mnóstwo gier javowych do kupienia. Wiesz, wysyłasz smsa i masz grę do ściągnięcua.
Równocześnie warto doprecyzować tę kwestię - tzw. abandonware, czyli oprogramowanie nie znajdujące się już w sprzedaży, które przez wzgląd na to można pobrać, to mit. Nigdy nie wiadomo, czy i kiedy posiadacze praw do danych marek postanowią znów je wykorzystać, bądź odsprzedać. O ile się orientuję, wedle polskiego prawa utwór przechodzi do domeny publicznej po 70 latach od śmierci autora. Co oznacza tym samym, że jeszcze żaden program komputerowy (a czymś takim jest przecież każda gra) nie jest możliwa legalnie do pobrania za darmo, o ile sam autor bądź właściciel praw nie udzieli na to zgody.
Na wapsterze itp. nie ma chyba gier z Gameloftu, ale okazało się, że to ja źle szukałem... Sprzedają, ale można znaleźć tylko w pełnej wersji (nie na telefonie).
Takie pytanie nieco innego sortu, ale trochę zbliżone do tematu (gra na telefony, niesprzedawana). Swego czasu Sega udostępniła za darmo na Google Play androidową wersję Sonic Advance(z tego co wiem bez żadnych mikropłatności czy coś w ten deseń, czyli autentyczna darmówka). O ile dobrze kojarzę, była dostępna tylko na japońskim GP. Jakiś czas temu zdjęto ją kompletnie z oferty. I tu moje pytanie jest takie - czy mogę grać w androidowego SA (na obecną chwilę jedyną opcją jest pobranie APK z sieci), czy będzie to nielegalne?
Prawa dalej należą do Segi, więc raczej legalne to nie będzie. Tak samo jak gry, które kiedyś były darmowe na steamie, czy miały darmowy weekend nie są teraz darmowe i musisz je kupić.
Bardziej chodzi mi to, czy nie jest to casus podobny do pierwszych gier z serii C&C (pełne wersje), które były swego czasu do pobrania z jednej z "podstron" EA są nadal do pobrania z "dużych", oficjalnie działających witryn (na przykład strona WWW niemieckiego Chipa wciąż te gry ma w downloadzie). To porównanie do gier które były za darmo na Steamie jest akurat nietrafione, bo to zupełnie inny przypadek.