Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™
RETO PC pomoc i opinie - Wersja do druku

+- Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™ (https://forum.arhn.eu)
+-- Dział: Oldschool... (https://forum.arhn.eu/Forum-Oldschool)
+--- Dział: Komputery Retro (https://forum.arhn.eu/Forum-Komputery-Retro)
+--- Wątek: RETO PC pomoc i opinie (/Temat-RETO-PC-pomoc-i-opinie)



RETO PC pomoc i opinie - luki - 10-01-2017

Witam,

zabawa z DOSboxem i brak możliwości uruchomienia sporej części gier pod WIN z mojej młodości sprawia, że zapadła decyzja o złożeniu sobie retro maszynki do grania. 

Mam gorącą prośbę o uwagi i ewentualne opinie, jak taki sprzęt się sprawdzi w boju, co ewentualnie zmienić lub o alternatywy.

Kilka założeń:

1. PC ma działać pod WIN 98 i odpalać gry także pod DOS
2. Służyć ma przede wszystkim do obsługi gier od 1992 do max. 2002, nowsze tytuły jeżeli pójdą to super ale płakać nie będę
3. Zobaczę jak to się sprawdzi ale chciałbym aby w miarę płynnie dało się na nim zagrywać gameplaye ze starszych gier
4. To czy mocy będzie naddatek i ewentualne jej marnowanie się mi nie przeszkadza. Zawsze wychodzę z założenia, że od przybytku głowa nie boli


[b]Projekt sprzętuAngry/b]
P3 500 do 733mhz lub całkiem mocniejszy P3 Tualatin > 1GH
512 MB - 1 GB RAM
grafika: stoję na rozdrożu gdyż albo 2x Voodoo 2 SLI + virge (na przykład) lub po prostu Voodoo 3 na AGP - z V3 wiem, że będzie problem, bo cholernie ciężko go zdobyć
dysk: tutaj także mam problem, bo nie wiem jaką pojemność jest w stanie obsłużyć WIN98 - skłaniam się ku "bezpiecznemu" 80 GB
dźwięk: starszy SB pod PCI lub najpierw spróbuję z integrowanym chipem - o ile nie obawiam się o dźwięk pod win, o tym pamiętam że kiedyś mając AC97 nie zawsze chciał współpracować z grami pod dosem

[b]I teraz prośba o uwagi i kilka pytańAngry/b]
1. Czy ten sprzęt nie będzie po prostu zbyt mocny? 
Z jednej strony nie chcę składać całkowicie starego sprzętu, bo z chęcią bym sobie odpalił coś nieco bardziej wymagającego ale pamiętam, że mając już mocny jak na owe czasy sprzęt, sporo gier działało zbyt szybko...

2. Kwestia grafiki: 3dfx to klasa i klasyk sam w sobie ale szczególnie Voodoo 3 jest ciężko dostępny, a ceny samych Voodoo2 również szybują w górę. 
Nie chcę 1 szt. Voodoo2 gdyż owszem, wiem że daje kopa ale tnie rozdzielczość do 800x600, a tak pisałem, czasem coś bardziej wymagającego z chęcią bym odpalił. 3dfx ma także ten plus, że sporo gier już wprost była pisana pod ten sprzęt, zatem miło by było go posiadać ale to nie jest mus.

Jakie inne ewentualnie alternatywy proponujecie?

Z góry dziękuję za wszelkie uwagi i pozdrawiam


RE: RETO PC pomoc i opinie - Piecho - 10-01-2017

Mam aktualnie maszynkę z P800 i TNT2 32mb. Nie zauważyłem problemu z kompatybilnością starszych gier. Jeśli chcesz, żebym przetestował dany tytuł to daj znać. Będę w domu za 1-2 tygodnie to mogę się pobawić.


RE: RETO PC pomoc i opinie - luki - 10-01-2017

Tak z ciekawości, jeżeli będziesz miał możliwość, sprawdź jakieś gierki pod DOSa, szczególnie strategie. Nie pamiętam które to były tytuły ale kilka strategi mi tak zapiepszało, że musiałem ściągnąć sobie jakiś tam obciążnik dla procesora i dopiero wówczas dało się normalnie grać...a były to czasy bodajże pierwszych P4 więc nie tak znowu całkiem od P3 odległe Smiling


RE: RETO PC pomoc i opinie - Piecho - 10-01-2017

W strategiach zupełnie nie siedzę, odpalałem prehistorika I i II, skyroads, pinball fantasies/dreams - wszystko chodziło jak powinno. Masz czas to napisz mi listę z konkretnymi tytułami, dam znać,


RE: RETO PC pomoc i opinie - luki - 10-01-2017

nie mam konkretnej listy gier do sprawdzenia, bo za dużo jest wspaniałych starych tytułów Smiling

mimo wszystko dzięki za pomoc


RE: RETO PC pomoc i opinie - Arkzyw - 11-01-2017

Hmm..starsze gry, które działają zbyt szybko na lepszych procesorach generalnie będą działać zbyt szybko na wszystkim powyżej 486.

Nie wiem, czy zamierzasz składać tylko jeden PC, czy więcej, ale mogę powiedzieć, jak ja zaczynałem - mianowicie jako pierwsze chciałem mieć w miarę uniwersalną maszynę na jak największy zakres gier. Jednocześnie okazało się to rozwiązanie najtańsze budżetowo(zbyt stare, żeby dzisiaj ktoś to do użytku normalnego kupował, a zbyt nowe na typowe retro):
Sempron 3000+
1GB Ram DDR
Radeon 9600 (chciałem 9800, ale trafiłem na wadliwe i po 3 reklamacjach zrezygnowałem. O ile dobrze pamiętam Radeon 9800 i GeForce 6800 to najlepsze kompatybilne z W98 z czego Radeony nie mają problemów ze starszymi grami)
Sound Blaster 128 PCI (jest za grosze...wiem, że nie jest to zbyt optymalny wybór, ciężko odpowiednie sterowniki znaleźć, ale lepszy od Live! Value i o niebo od zintegrowanych...a inne modele ciężko dostać i drogie)
Taki sprzęt w sumie wyszedł mnie około 100zł - 50zł ze słabszymi GPU i CPU, które wymieniłem. Monitor CRT za darmo(Compaq S720).
Na tym sprzęcie mam Win 98(szczerze polecam nieoficjalne service packi) i XP...i właściwie gry do 2006 działają bez problemów.
Z grami starszymi, które odpalałem na tym sprzęcie(Space Quest, Eye of the Beholder, Clash, Lords of the Realm) generalnie nie było problemów. Generalnie z większością nie powinno być problemów...a te, które działają zbyt szybko...cóż...pewnie są na tyle stare, że i na PIII będą działać podobnie, ale są na to sposoby.

Obecnie skończyłem na 3 kompletnych i podłączonych kompach(żeby wszystko jakoś do danej epoki pasowało) - 386, PII i właśnie ten wyżej, ale jeśli zamierzasz mieć tylko 1, to jednak polecam powyższe rozwiązanie...szczególnie, że wcale niemała część gier 200x też ma problemy na nowszych sprzętach.

Jeszcze co do Win 98 i tego co obsługuje...1GB Ram obsługuje u mnie bez problemu, a dysk...tu znaczenie ma raczej płyta główna, więc jeśli płyta obsłuży dany dysk, to system też. Sam mam 160GB i działa bez problemu.

Jeśli już absolutnie chcesz coś, co można nazwać retro, to  PIII tualatin to chyba najbardziej optymalne rozwiązanie. Co do kart graficznych ogólnie powiem, że większość popularnych z tamtego okresu(Riva, Geforce etc.) są za grosze...jedynie właśnie ceny VooDoo są wysokie.
A gdzie kupić ? Polecam OLX - sporo kupowałem, większość przedpłatą na konto i nie miałem ani razu problemów. A można trafić na okazje(sporo ludzi robi porządki i karty graficzne, tudzież inne podzespoły działające bywają po około 5zł/szt). Na Allegro generalnie chcą zedrzeć jak najwięcej, ale czasem też coś się trafi. Polecam kupić na początek cały komputer(jeśli cena nie za wysoka) i dostosować po swojemu - generalnie wychodzi taniej, niż składanie z części od podstaw, a do tego zostaną ci jeszcze zapasowe.
Jeszcze parę słów co do VooDoo...otóż z tego co wiem VooDoo 3 miało problemy ze wsparciem wstecznym i pierwsze gry z Glide(pierwsze Tomb Raidery etc.) miały na nim spore problemy.

Dobra...narobiłem trochę chaosu, bo składu tu raczej mało. Mam nadzieję, że coś pomogło...a jak coś, to pytaj jeszcze, postaram się pomóc.


RE: RETO PC pomoc i opinie - luki - 11-01-2017

dzięki za obszerny komentarz i jak go czytam, to jakbyś w moich myślach czytał...

właśnie na olx znalazłem sporo interesujących mnie części, do tego w dobrych cenach, monitor mam, obudowę dostanę od znajomego, grafikę wrzucę póki co pierwszego z brzegu geeforca oraz dysk i sprzęt będzie

dalsze modyfikacje tak jak sam napisałeś: dostosuję sobie powoli wszystko, tym bardzie iż do końca marca jestem całkowicie z życia hobbystycznego wyłączony i ten czas chcę poświęcić na zebranie sprzętu, który początkiem kwietnia ma "wystartować"

generalnie, póki co ma to być maszyna all-in-one czyli możliwie kompatyblina pod starsze produkcje, bo pod nowe mam całkiem sprawnego laptopa (nowe mam tutaj na myśli 2005>). Zmęczony już jestem ciągłym szukaniem w sieci "jak odpalić tytuł xxxx" bo znowu coś nie działa pod win 7,8,10 lub z powodu niezgodności itp.

w przyszłości postawić sobie w domu 486 lub 200mmx to plan miły, aczkolwiek zdecydowanie na przyszłość

co do V3 to mnie nieco zaskoczyłeś, bo sądziłem że będzie wsparcie wsteczne...

mimo wszystko dziękuję za opinie i pomoc


RE: RETO PC pomoc i opinie - Arkzyw - 12-01-2017

Czyli PIII będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Jeszcze jedna rzecz - niektóre starsze gry dosowe mają problemy z działaniem na niektórych kartach, więc polecam zaopatrzyć się w coś od S3, najbardziej kompatybilne do dosowych gier 2D. Virge, lub Trio64 powinny być najlepsze...z czego Trio64 jest raczej pospolite i można jeszcze wyhaczyć za 5-10zł.
Oczywiście ten komputer powinien mieć dość mocy, żeby takie gry pod dosboxem odpalić...ale raczej takiego rozwiązania chyba chcesz uniknąć ? Smiling

Jakbyś kiedyś miał jakieś problemy z działaniem, lub nie mógł znaleźć jakichś części, to wal śmiało. Mam pół szafy "części zamiennych" (tylko wtedy czuję się odpowiednio komfortowo, żeby z takich sprzętów swobodnie korzystać :P ), więc może np. akurat ty będziesz miał coś średnio potrzebnego, co mi się przyda i ew. się wymienimy.

Powodzenia!


RE: RETO PC pomoc i opinie - luki - 14-01-2017

dzięki za kolejne cenne informacje.

Płytę już mam, procesor na razie "standardowy" PIII 1GH, którego pewnie wymienię na tualatin'a, jak tylko coś w dobrej cenie uda mi się znaleźć. Pamięci póki co jest 1GB, a grafika to jakiś stary geforce 2 MX. Brakuje mi tylko dysku z tych najważniejszych rzeczy.

Wiadomym jest, że karta graficzna nie ostatnie się i to pierwszy zakupowy cel. Po poszukiwaniach i braku voodoo 2 (astronomiczne ceny względem możliwości) i V3 (fizyczne braki na aukcjach) wybór pada na radeona, chyba 9800 pro lub XT. Ceny zbliżone w okolicach 70 zł.
Zdaję sobie sprawę, że karta jest totalnie za mocna jak na ten sprzęt ale co mi tam Smiling Będzie na zaś. Na śmierć zapomniałem, że taką kiedyś posiadałem i byłem z niej po prostu mega totalnie super zadowolony, bo działa jak złoto, zatem w ramach durnej, sentymentalnej podróży sprawię sobie super kartę do crap-compa Smiling

Jeszcze jedna prośba, pisałeś o nieoficjalnych aktualizacjach WIN98, mógłbyś ten temat przybliżyć? Kojarzę tego typu rozwiązania z czasów XP, bo sam korzystałem z kompilacji Windowsa XP zwanej MX i była ona fantastyczna ale jeśli idzie o 98 to zdałbym się na Twoją pomoc.


RE: RETO PC pomoc i opinie - Piecho - 14-01-2017

Zapewne chodziło mu o nieoficjalny service pack - https://www.techtalk.cc/viewtopic.php?t=65
Sam używam od zainstalowania 98, więc nie jestem w stanie stwierdzić co tak na prawdę poprawia : )


RE: RETO PC pomoc i opinie - Porucznik - 14-01-2017

Nie wiem czy ktoś o tym wspomniał ale jeżeli masz zamiar wpakować voodoo i S3Vrige to może być zły pomysł gdyż S3 ma swój własny akcelerator 3D i nie wiem czy nie będą się ze sobą żreć ponieważ Voodoo to sam akcelerator 3D. więc jak chcesz trochę to sobie zoptymalizować żeby grać w starsze gry 3D to polecam kombinację celerona, 2gb ramu i Nvidi GT 6600 128mb Vramu.

Sam posiadam takową kombinację i odpalam praktycznie wszystkie stare gry z pod win 98 i XP nie działają tylko najstarsze dos-owe gierki
które działają tak szybko jak taktuję procesor.

No i oczywiście taka kombinacja kosztuje tyle co złom komputerowy więc zapłacisz maks 400 zł


RE: RETO PC pomoc i opinie - Arkzyw - 14-01-2017

1GB ramu w zupełności wystarczy, 2 to overkill. Ja w mocniejszym kompie mam 1GB i starcza nawet do gier z 2006(np. Rise of Nations: Rise of Legends, czy Battle for Middle Earth 2 - bez przycinek działają). Poza tym 2GB może już czasem sprawiać problemy na Win 98(może, nie musi).
Co do karty...polecałbym jednak Radeona 9600. 9800 jest bardzo prądożerny....a druga kwestia jest taka, że prawdopodobnie niewiele egzemplarzy w dobrym stanie(niewygrzanych) się ostało. Była to karta dla entuzjastów, więc sporo ludzi ją podkręcało do granic możliwości.
Sam tą kartę chciałem...jednak po 4 wadliwych egzemplarzach(na szczęście kupowałem z gwarancją) zrezygnowałem i zadowoliłem się 9600. Cóż...jeśli spróbujesz, to może będziesz mieć akurat więcej szczęścia, niż ja. Pragnę jeszcze dodać, że Radeony ogólnie lepiej niż GeForce sprawują się w starych grach dosowych.

Ahh...no i jeszcze przed zakupem zwróć uwagę, czy ci będzie pasować ta karta. Nie wiem, jaką masz płytę i jaki slot AGP, ale warto to sprawdzić. Jeśli masz stary slot AGP 3.3v 2x/1x to obawiam się, że może być problem z takimi kartami...ale nia kraczmy, po prostu sprawdź Smiling

A co do nieoficjalnego SP, to Piecho podał dokłądnie to, co mam na myśli. Do tego można jeszcze dołożyć KernelEx(pozwala uruchomić część aplikacji z win 2000/xp) i można wtedy zainstalować firefoxa i nawet swobodnie korzystać z internetu Smiling Jedynie z YT był mały problem...ale pewnie jest jakaś możliwość zainstalowania flasha, żeby filmiki działały...jak narazie mało z tym kombinowałem. Muszę stwierdzić, że z tym SP system działa dużo stabilnej, niż moje wspomnienia mi mówią. Niemal bez zawieszek.
Problem jest tylko taki, że ten SP w pełni współpracuje tylko z wersją EN. Całkiem możliwe, że zadziała na PL, ale sam nie sprawdzałem, więc musiałbyś spróbować. Są też jakieś polskie wersje SP, ale są dużo starsze i zawierają mniej elementów.

I jeszcze co do kombinacji Voodooo + S3...ja miałem akurat voodoo 2 + Trio3D i nie było problemów, więc przypuszczam, że z Virge też ich nie powinno być.


RE: RETO PC pomoc i opinie - Piecho - 14-01-2017

Nieoficjalny SP instaluje się na PL wersji, ale wtedy większa część interfejsu zmienia się na anglojęzyczną. Także z własnego doświadczenia polecam od razu instalowanie na wersji Eng.


RE: RETO PC pomoc i opinie - luki - 15-01-2017

dzięki Panowie za kolejne cenne uwagi.

Co do konfiguracji, to pozostanie to co było pierwotnie w planach, czyli PIII 1GH z kierunkiem zmiany ku Tualetina 1,4 GH; 1,5 GB RAMu - z oficjalnych informacji od Microsoftu wynika, że 98 pierwotnie obsługiwał max 1GB ramu, aczkolwiek wskazany przez Was patch to poprawia do 1,5.
Co od dysku, max 127 GB czyli idealnie.

Grafika: odpuszczam całkowicie Voodoo - powód? Sztuka dla sztuki, po prostu szkoda kasy, chyba że jakimś cudem się trafi V3.
Zostaję przy Radeonie 9800 128 MB 256 Bit. Płyta którą zakupiłem posiada AGP 8x, zatem gitarka.
Dźwięk póki co zintegrowany, z kierunkiem na jakiegoś soundblastera na PCI.

Co do kosztów:
1. Płyta+P3 1GH + chłodzenie + geforce 2MX + 256 MB RAM= 50 zł
2. Dysk 120 GB segate = 30 zł
3. obudowa - gratis
4. monitor posiadam
5. kable + klawiatura + mysz - posiadam

pozostaje zakupić:
6. grafika - RADEON 9800 lub 9600 - 50-80 zł
7. 2x 512 MB SDRAM - 50 zł
8. ewentualnie karta dźwiękowa (cen nie sprawdzałem)
9. DVD - 40-50 zł

TOTAL: bez dźwięku zmieszczę się do 300 zł zatem brawo JA Smiling

Tak jak napisałem, sprzęt póki co zbieram, a montaż dopiero w pierwszych dniach kwietnia nastąpi. Jak tylko uda mi się to cudo odpalić, postaram się z ciekawości zrobić mały test wydajności Smiling


RE: RETO PC pomoc i opinie - Piecho - 15-01-2017

Dźwiękówka za dychę, DVD też taniej dostaniesz. Nie zapomniałeś o FDD? : )
Zależy jaką masz zintegrowaną dźwiękową, ale do starszych gier polecam jakąś starszą kartę. Sam nie jestem w stanie podać modelu, ale stare DOSowe giereczki nie lubią się z integrami.

Ja ze swojej strony polecę te forum - http://www.vogons.org/viewforum.php?f=46
Użytkownicy siedzą chyba w każdych możliwych starszych koputerkach, nigdzie tyle się nie dowiedziałem co od nich.


RE: RETO PC pomoc i opinie - Arkzyw - 15-01-2017

Forum Vogons - potwierdzam, najlepsze i bardzo aktywne. DVD używane owszem jest taniej...można za dychę dostać. Chyba, że chce nowe. FDD do kompa w stylu retro obowiązkowe - tyż dycha. Nie wiem, czy zamierzasz się koncentrować na grach oryginalnych, czy z ekhm..."innych źródeł", ale jeśli te pierwsze, to polecam również czytnik w CD zainwestować(dycha) - starsze płyty CD mają niekiedy problemy na DVD. Ja tak miałem z Kingdom Under Fire z serii extra klasyka - żaden DVD tego nie czytał.

Co do karty dźwiękowej, to owszem, integra kiepsko się sprawdza. Na PCI SB 128 można tanio wyhaczyć i jest w miarę kompatybilne. Jeśli natomiast masz jeszcze ISA to polecam polować na SB AWE64 - nie dość, że większa kompatybilność, to, mimo wieku, lepsza jakość dźwięku, niż 128.


RE: RETO PC pomoc i opinie - luki - 17-01-2017

isa właśnie nie posiadam ale wysadzającej z butów jakości dźwięku nie zależy mi jakoś specjalnie, grunt aby się to nie gryzło ze sobą.

Co do DVD, ceny nówek to właśnie między 30 a 40 ziko i tutaj nie będę oszczędzał, natomiast CD i flopp oczywiście także będą ale to groszowe sprawy.

Poruszyliście dosyć ciekawy temat piractwa retro gierek Smiling
Osobiście mam dosyć liberalny stosunek do piracenia starszych produkcji na PC bądź stare konsole ale to wynika tylko i wyłącznie z faktu, że tych gier w obiegu po prostu nie ma lub ceny są tak kosmicznie zaporowe, że głowa pęka...
Z drugiej jednak mańki, mnóstwo gier jest dostępny abandonware, czyli można grać bez przeszkód za darmo.

Mam tutaj na myśli oczywiście produkcje z pierwszej połowy lat 90' gdyż później, gdy gry ukazywały się na CD to problemu nie widzę żadnego. Niemal każdy tytuł jest dostępny albo w formie "z gazetki" lub pierdyliarda reedycji, która można za przysłowiową dychę kupić, więc nie ma sensu piracić...
Nowe gry mnie mało interesują, więc niech się martwi ten, kto zamierza wydać 199 zł za nowego DOOMa, ja za to kupię przynajmniej 5-10 świetnych, starszych pozycji, a i ten doom za rok będzie kosztował grubo poniżej stówy Winking


RE: RETO PC pomoc i opinie - zuzytekalesony - 01-04-2017

(10-01-2017, 12:29)luki napisał(a): chciałbym aby w miarę płynnie dało się na nim zagrywać gameplaye ze starszych gier

zakładam że tutaj miało być "nagrywać". raczej nie bardzo dasz radę, jeżeli chciałbyś bawić się w takie rzeczy to proponuję zakup zewnętrznego urządzenia do przechwytywania wideo, np. USB3HDCAP.