Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™
Pudełka czy dystrybucja cyfrowa - Wersja do druku

+- Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™ (https://forum.arhn.eu)
+-- Dział: Newschool... (https://forum.arhn.eu/Forum-Newschool)
+--- Dział: Multiplatform (https://forum.arhn.eu/Forum-Multiplatform)
+--- Wątek: Pudełka czy dystrybucja cyfrowa (/Temat-Pude%C5%82ka-czy-dystrybucja-cyfrowa)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Pudełka czy dystrybucja cyfrowa - hajducek - 09-01-2012

Witam, myślę że to odpowiedni dział, jako że w przypadku konsol płyty są wymagane, o tyle co w przypadku PC wystarcza klucz.

Więc - prosto z mostu. Po jakiej stronie się opowiecie? Pudełek a może kluczy?

Ja osobiście jestem za pudełkami. Nie wiem dlaczego, lecz odczuwam satysfakcję po zakupie gry którą mogę postawić na mojej półce. O tyle kiedyś dodatkowym plusem była sama płyta - o tyle dziś większość z nas ma dość dobry internet i ściągnięcie gry z choćby Steama czy Origin nie jest zbyt dużym problemem.

Klucze też nie są złe - lepiej zakupić dostęp do danej gry dzięki cd-keyowi niżeli pobierać jej piracką wersję z internetu.

Po za tym cena - i tu w przypadku nowszych gier cena nie różni się wcale. Na przykład weźmy Call of Duty Modern Warfare 3 - za klucz zapłacimy 100 zł (mówię tu o "legalnych" kluczach, nie tych Rosyjskich które można kupić na allegro za 50 zł) a za wersję pudełkową 110 - tyle przynajmniej kosztował preorder.

Jeżeli administracja się nie obrazi zapraszam na mojego bloga (KLIK!) na którym też poruszyłem ten temat.


RE: Pudełka czy dystrybucja cyfrowa - Dark Archon - 09-01-2012

Ja nie będę ukrywał, że jestem gigantycznym fanem gier pudełkowych. Przykro mi było, gdy gry przestano sprzedawać w dużych, kartonowych pudłach, teraz żal mi stopniowego przechodzenia w dystrybucję cyfrową.

Nie jestem jednak hipokrytą i nie oznacza to, że nigdy nic cyfrowego nie kupuję. Wręcz przeciwnie, bardzo lubię Steama, a w szczególności ich wyprzedaże.

Gry, które interesują mnie najbardziej kupuję w pudełkach, najczęściej, gdy jest to możliwe, w edycjach kolekcjonerskich. Na resztę czekam, aż przekona mnie do nich obniżona cena, czasami kupuję wtedy tanie płyty albo tanie wydania na Steamie. Wilk syty i owca cała Smiling

Zresztą, kurczę, nie da się powiedzieć czegoś negatywnego o takim chociażby Oblivionie kupionym cyfrowo za 15zł, nawet jeśli nie potraktujemy tego jako "posiadanie" gry, a wypożyczenie na kilka lat, dopóki istnieje usługa.


RE: Pudełka czy dystrybucja cyfrowa - Quirkyn - 09-01-2012

W sumie całym Sercem jestem fanem gier pudełkowych. Dlatego że za każdym razem odczuwam radość odstawiania coraz to nowszych tytułów na Honorowe Miejsce na półce ;p Oraz symbolicznym sprawdzaniu stanu mojej kolekcji

Ale też nie jestem totalnym przeciwnikiem sprzedaży cyfrowej moim zdaniem jak ktoś chcę niech kupuję Grinning

Pamiętam jeszcze jak w podstawówce najciekawszymi Lekturami były instrukcje z gier Laughing





RE: Pudełka czy dystrybucja cyfrowa - Tomy - 09-01-2012

Ja wielbię dystrybucję cyfrową.
Jestem człowiekiem który ma skłonności do zaniedbywania, a co za tym idzie płyty u mnie nie lądują w prost do pudełka tylko leżą na tzw. odpie*dol. Korzystając z dystrybucji cyfrowej nie ma z tym żadnego problemu, gdyż wszystkie moje tytuły leżą w przestrzeni internetowej. Owa dystrybucja jest bardzo wygodna, grę mamy zawsze dostępną, instalowanie takowej też nie jest trudne (choć wymaga chwili czasu), a co najważniejsze gra takowa nie może zostać poddana utratą danych (w przypadku płyt, zarysowania itp.).



RE: Pudełka czy dystrybucja cyfrowa - Pikun - 09-01-2012

Podzielam stuprocentowo opinie Archona. Uwielbiam trzymać gry w pudełkach na półkach, to takie wieloletnie zbierane trofea (w końcu granie to hobby).

Ciężko jest jednak odmówić uroku takiemu Steamowi, który umożliwia mi kupienie np. całej kolekcji GTA za 22zł(sic!) w promocji "wietrzenia serwerów". Mam mocno negatywny stosunek do piracenia gier i w mojej głowie mocno wyraźnie postawiła się granica pomiędzy grą ze Steama, a grą z Torrenta.

Ostatnio zresztą, może to i głupie, dokupuje czasem pudełka do gier od ludzi z allegro, którzy sprzedają pudełka po sprzedanych kluczach.

Zdecydowanie nie jestem za przejściem 100% na dystrybucję cyfrową, ale nie można umniejszać jej pozycji, która pozwoliła ostatnimi czasy rozrosnąć się rynkowi gier Indie.

podsumowując: hurra dla wyboru?


RE: Pudełka czy dystrybucja cyfrowa - Dorczenzo - 09-01-2012

Zdecydowanie pudełka. Gry traktuję nie tylko jako rozrywkę ale również jako hobby (albo "zbieractwo", jak kto woli). Z tego samego powodu nie sprzedaję ukończonych tytułów. To samo dotyczy tytułów ze starszych generacji, które pojawiają się na nowych konsolach w cyfrowej dystrybucji. FFVII w pudełku > FFVII w wersji wirtualnej Smiling

Też tęsknię za tymi dużymi, tekturowymi pudełkami z gier na PC. Szczególnie w pamięć zapadł mi Duke Nukem Manhattan Project - w zestawie była czarna koszulka z pomarańczowym logo - ogień Grinning


RE: Pudełka czy dystrybucja cyfrowa - p4key - 09-01-2012

Pudełka, nie stać mnie na nie niestety, jednakże bardziej mi się podobają i gdy tylko zaczną się wakacje, a wraz z nimi okres pracy, to coś się zakupi.

Jestem przeciwny dystrybucji cyfrowej z racji tego, iż gdy tylko zapomni się hasła, gra przepada i jest to tylko strata pieniędzy, a z takim pudełkiem tak nie ma, poza tym kolekcjonerskie edycje są dużo warte w późniejszym czasie, nie tylko pieniężnie ale i sentymentalnie.


RE: Pudełka czy dystrybucja cyfrowa - Zzagrobnik - 09-01-2012

Co tu kryć - najbardziej lubię wersje pudełkowe. Nieraz wieczorem staję przed moimi półkami z grami i to wezmę jakieś pudełko - obejrzę okładkę, przejrzę instrukcję lub nawet zainstaluję na szybko. Ma to swój urok (chociaż półek mi brakuje na te trofea).

Nie neguję dystrybucji cyfrowej - bardzo ją sobie chwalę. O Steamie nie napiszę, bo już wszyscy wyżej napisali o nim sporo. Ja za to bardzo lubię gog.com oraz PSS, dzięki którym mogę tanio nabyć starsze tytuły, które na aukcjach chodzą w sporej cenie. Na GoG'u czekam na System Shocki, ale to będzie długie czekanie Grinning


RE: Pudełka czy dystrybucja cyfrowa - Dorczenzo - 09-01-2012

Ja też mam to do siebie, że szanuję wszystkie płyty, pudełka i instrukcje. Kupiłem już kilka używanych gier i cały czas noszę się z zamiarem, żeby dokupić kilka nowych pudełek i wywalić te używane (bo bywają jakieś poobklejane, popękane czy poniszczone w inny sposób).


RE: Pudełka czy dystrybucja cyfrowa - Nightmare - 10-01-2012

Pudełka.
Tak jak parę osób wyżej, było mi smutno gdy zrezygnowano z dużych kartonów do gier PC i na Amigę. Ale i tak nie zdzierżę, gdy gry przestaną wychodzić na fizycznym nośniku. Jestem kolekcjonerem, skupuję, sprzedaję i stawiam na półce. Nie na pulpicie.
Serwisy takie jak Steam czy GOG mają sens jeśli chodzi o starsze gry, gry indie.


RE: Pudełka czy dystrybucja cyfrowa - Raven - 10-01-2012

Zdecydowanie jestem zwolennikiem pudełek, zawsze fajnie mieć jakąś kolekcję a i kiedy zechce się zainstalować starszą grę trwa to chwile (chyba że ktoś ma bardzo szybki internet). Choć nieraz skuszę się na steamowe zniżki to preferuję kolekcjonowanie. Smiling-


RE: Pudełka czy dystrybucja cyfrowa - VebVe - 10-01-2012

Nienawidzę porozwalanych pudełek na półkach. Jestem w 100% fanem dystrybucji cyfrowej, a z pudełek jedyne co mam to półeczka poświęcona najlepszej firmie na świecie czyli blizzardowi (ot tak kupuje wszystko od nich pre-orderem i pudełka po prostu zostają). Ale lubie tez kolekcjonować. Nic nie poprawia mi bardziej humoru niż wydłużająca się ilość gier na steamie. Poza tym jest to o wiele wiele wygodniejsze niż bawienie się w szukanie płyty to konkretnego tytułu skoro mogę 2 klikami sobie ściągnąć. Nigdy jakoś nie kręciło mnie kolekcjonowanie boxów, a teraz nie kupuje gier które są spoza steama.


RE: Pudełka czy dystrybucja cyfrowa - Impact - 11-01-2012

Pudełka kartonowe były po prostu najlepsze, na pewno gdzies mam jeszcze pudelko od Tomb Raider 4 z dnia premiery Smiling. Plastikowe nie maja juz tego czegos Childish


RE: Pudełka czy dystrybucja cyfrowa - Linek - 11-01-2012

Uwielbiam pudełka, nic nie zastąpi uczucia rozfoliowywania, pierwszego przekartkowania instrukcji, oglądania artów na okładce i płycie, znalezienia odpowiedniego dla danego tytułu miejsca na półce, dumy, kiedy widzi się te wszystkie gry stojące grzecznie w rzędzie i czekające na odpalenie. No i poza tym fajnie jest czasem zabrać dowolną konsolę pod pachę, wybrać kilka gier i ruszyć na nockę do znajomego Winking
Dystrybucja cyfrowa sprawia, że zapominam niekiedy o posiadaniu danego tytułu, a na półkę zawsze rzucę okiem i znajdę coś, czego nie uruchamiałem już mnóstwo czasu.
Pomijam już fakt edycji kolekcjonerskich, o których istnienie najbardziej się obawiam, w dobie "cyfrówek". Bo przecież pojawiają się już i takie "special edition", które po prostu mają dorzucony soundtrack w .mp3 i kilka artów w .png. To ma być gratka dla kolekcjonera? To nie ma wartości. Na pewno nie ma takiej wartości, jak to samo wydane na płycie CD, w pudełku, oraz wydrukowane na papierze kredowym.


RE: Pudełka czy dystrybucja cyfrowa - Traxxas - 29-01-2012

Pudełko ;]

Dystrybucja cyfrowa w wielu przypadkach jest dużo tańsza jednak kupując klucz do gry a ściągając ja za free z torrentow/warezów nie widzę różnicy . Zapłaciłem za coś , co mogę dostać za darmo . Inaczej sprawa tyczy się gier MMO gdzie aby grac na oficjalnych serwerach MUSZE zakupić klucz/box . Ale wtedy i tak staram się wybierać boxa ;]

Kupno gry w wersji pudełkowej czyli BOX dla mnie to wyrażenie najwyższego szacunku dla wszystkich ich twórców . Boxy których nigdy się nie pozbędę to Wiedźmin 1 i 2 (edycja rozszerzona) oraz World Of Warcraft


RE: Pudełka czy dystrybucja cyfrowa - Sider - 22-02-2012

Dystrybucja cyfrowa.

Dystrybucja cyfrowa jest dla osób posiadających nawet dobry internet oraz nie mających dużej gotówki jako iż cyfrówki są nawet 20-40 zł tańsze od wersji pudełkowych ja stawiam na cyfrówki Smiling.


RE: Pudełka czy dystrybucja cyfrowa - Eksterminator - 23-02-2012

Jeszcze nie zdarzyło się mi w życiu aby kupić grę tylko i wyłącznie dlatego, że ładnie wygląda, czy też dobrze będzie prezentować się na półce wraz z innymi grami. Lubię i tą i tą metodę dystrybucji, ale jeśli mam kopię cyfrową to zawsze staram się znaleźć do niej odpowiednie pudełko i nośnik. W gruncie rzeczy gry pudełkowe, powoli zawierają już same kody, które trzeba przypisać do Steam, czy Origin, ale z dwojga złego wolę aby były alternatywy, a nie jedna słuszna metoda :-) Szkoda tylko, że produkty pomimo tego, że nie ponoszą kosztów magazynowania, logistyki sklepowej, itd. są w porównaniu do tych fizycznych drogie i to mnie tylko wkurza :-)


RE: Pudełka czy dystrybucja cyfrowa - Fenen - 15-03-2012

Pudełka!
Ja wiem że za parę lat dojdziemy do czasów, gdy gry będą tylko w dystrybucji cyfrowej.To mnie strasznie boli. Strasznie cieszy mnie patrzenie na półeczkę która jest wypełniona zielonymi pudełkami gier na xboxa.
Módlmy sie by takie chwile nigdy nie nastały ^^


RE: Pudełka czy dystrybucja cyfrowa - Proximus - 16-03-2012

Byłem- jestem zwolennikiem dystrybucji gier w boxach ale steam skutecznie mnie przekupił do wersji cyfrowych, dranie Winking


RE: Pudełka czy dystrybucja cyfrowa - patryczek2020 - 16-03-2012

Ja osobiście wolę pudełka zawsze mam jakąś pamiątkę , fajnie prezentuje się na półce i lubię rozpakowywać nowe gry z foli Smiling


RE: Pudełka czy dystrybucja cyfrowa - Nozie - 18-03-2012

+ Dla pudełek choć nie dyskryminuje dystrybucji cyfrowej, ponieważ dla niektórych jest to wielka wygoda. Uwielbiam mieć małą kolekcje i penetrować (tak tak) Pudełka z dodatków i książeczek. Lecz niestety te dzisiejsze "elektroniczne" instrukcję mnie bolą Crying



RE: Pudełka czy dystrybucja cyfrowa - dzej - 18-03-2012

Oczywiście, że pudełka. Przynajmniej czuję, że coś kupiłem.


RE: Pudełka czy dystrybucja cyfrowa - Sarge - 19-03-2012

Jak najbardziej pudełka, chociaż niektóre gry kupuję przez neta. Jak na Steam'ie albo na GOG'u jest jakaś fajna gra za 30-40 zł to czemu jej nie kupić.


RE: Pudełka czy dystrybucja cyfrowa - CTSG - 27-03-2012

Jeśli miałbym możliwość wyboru tej samej gry w wersji pudełkowej bądź elektronicznej za tą samą cenę, to zdecydowanie wolałbym pudło. Fajnie jest mieć grę namacalnie, móc otworzyć pudełko, powąchać instrukcję, przejechać palcem po płycie, przytulić ją do snu. Zawsze cieszy mi się serducho kiedy dokładam kolejną grę do kolekcji na półce. Za to widzę też plusy dystrybucji elektronicznej, na przykład łatwy dostęp do gier których się już nie tłoczy, a stare egzemplarze poznikały z hurtowni. Albo achievementy, o. Jestem niesamowitą dziwką na trofki i potrafię czasami wpakować kilka zbędnych godzin w daną grę tylko po to, żeby odblokować kilka kolorowych pikseli na swoim profilu. No i wiadomo, Steamowe przeceny i konkursy, na te nie ma mocnych. Bardzo bym chciał, żeby chociaż te ważniejsze tytuły na PCta wychodziły na płytce w wersji którą da się połączyć z kontem Steam, jak chociażby Skyrim czy Saints Row 3.


RE: Pudełka czy dystrybucja cyfrowa - Budyn583 - 28-03-2012

Ja jakoś nie czuję dystrybucji elektronicznej, i byłbym w stanie wydać na grę w takiej postaci dopiero wtedy, kiedy byłaby dużo tańsza od pudełkowego odpowiednika. Też jestem za pudełkowymi grami na steama. Pudełko stawiamy na półce, a kiedy trzeba pobieramy grę z internetu szybciej, niż by się normalnie zainstalowała z płyty. (Tak przynajmniej mam z mw2)