Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™

Pełna wersja: powolne działanie Wiedzmina 2
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam
od paru dni gram sobie w wiedźmina i mam problemy takie jak:
- jak uruchamiam grę to po filmikach samo menu ładuję się z minute, dwie
- kiedy wczytuje grę po paru godzinach od ostatniego wczytywania to gra staje gdzieś na 3 minuty i zastanawia się nad tym jak wczytać
- tekstury wczytują się powoli czasami jak jest dużo postaci na scence to sekundę po tym jak jest inny kadr postacie maja normalne tekstury
- co jakiś czas gra w środku miasta wczytuje się z niczego jak bym wchodził do nowej lokacji

a i jeszcze wiele gier ma jakieś spadki fps z niczego

mój komp:
procesor AMD FX 6-core 6100
karta graf GeForce GTX 960
4 GB ramu
Brzmi jak zbyt powolny/uszkodzony dysk twardy, fragmentacja danych bądź nawet częściowe ich uszkodzenie. Tłumaczyłoby to spowalnianie gry w różnych momentach, ze względu informacje z dysku doczytujące się w żółwim tempie.
Podaj model trwardziela, jeśli go nie znasz możesz posłużyć się np. programem HD Tune (http://www.hdtune.com/). Przy okazji, wykonaj benchmark zapisu i odczytu, skanowanie w poszukiwaniu bad sectorów oraz pokaż screen z zakładki Health (chodzi mi konkretniej o dane zbierane w ramach S.M.A.R.T.).
Jeśli nie wykryje on żadnych nieprawidłowości możesz spróbować sprawdzić partycję pod kontem błędów systemu plików (np. Windowsowym chkdsk) oraz zdefragmentować dysk.

Pozdrawiam Winking
Ja od siebie dodam program CrystalDiscInfo, http://crystalmark.info/software/Crystal...dex-e.html
Prawdopodobnie wykaże bad sectory(powinien ci podkreślić jaki błąd podaje SMART).

Swoją drogą dołożyłbym jeszcze jedną kość RAM 4 GB ponieważ to też jest problem, można to nazwać z pełną stanowczością wąskim gardłem twojej maszynki. 4 GB to trochę mało na dzisiejsze czasy mimo wszystko.
Miałem dokładnie ten sam problem. Wersja Enhanced ma ogólne problemy z optymalizacją i strasznie wcina RAM. Jedyne rozwiązanie problemu to dokładka w postaci 4GB RAM.
HD Tune Pro: WDC WD7502ABYS-01A6B0 Benchmark

Test capacity: full

Read transfer rate
Transfer Rate Minimum : 22.2 MB/s
Transfer Rate Maximum : 113.0 MB/s
Transfer Rate Average : 84.6 MB/s
Access Time           : 12.5 ms
Burst Rate            : 145.8 MB/s
CPU Usage             : 17.6%



testy ogarniam i co do ramu to czy to rozwiąże też problemy z innymi grami np skyrim który powinien raczej działać bez problemu ma lekkie spadki fps w randomowych miejscach
Większa ilość pamięci RAM poprawi znacznie komfort pracy z samym komputerem. W czasach, gdy pojedyncza karta w przeglądarce Internetowej potrafi żreć po 300MB pamięci operacyjnej, absolutnym minimum dla gracza stało się 8GB. Może to też pomóc na te "lekkie spadki fps”, spowodowane najpewniej doczytywaniem danych z pamięci wirtualnej gromadzonej na dysku twardym.

Jeśli testy na błędy nie wykryją żadnych bad sectorów, a S.M.A.R.T nie pokazuje niczego podejrzanego, to od strony sprzętowej z dyskiem powinno być wszystko w porządku.
http://iv.pl/images/06198967304084878551.png
http://iv.pl/images/00607420890275743739.png

chyba nie ma tu żadnych problemów, na razie spróbuję z RAMem może pomóc
Wygląda na to, że wszystko jest w porządku.
Tak jak sugerowaliśmy wcześniej, zaopatrz się w większą ilość pamięci RAM (powinna to być kość o identycznych parametrach jak poprzednia, najlepiej druga taka sama). Dodatkowo, możesz przeprowadzić defragmentację dysku, jeśli nie było to dawno robione (zawsze czasy dostępu do plików i transfer się trochę pozmniejszają) Smiling .
Ja od siebie dodam że jeśli masz jakikolwiek dysk SSD to NIGDY GO NIE DEFRAGMENTUJ! Wszelkie dyski mechaniczne możesz spokojnie zdefragmentować na pewno coś pomoże.
Jak kupisz drugą kość RAM to pamiętaj żeby miała takie samą częstotliwość (podawana w MHz) i takie samo opóźnienie (symbol CL)
Ponadto jak już kupisz to wepnij ją w port o tym samym kolorze co poprzednia bo ci Dual Channel nie zadziała. Gruby nerd.
Od siebie dodam, że czasem płyty główne (jak np. moja Torll) w standardowych ostawieniach mają poobniżane częstotliwości pamięci. Warto to sprawdzić.
no dobra spróbuję nic nie zepsuć ;d