Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™

Pełna wersja: Imieniny
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć,

Zastanawiam się czy w waszych stronach świętuje się zwyczaj imienin? Ja pochodzę ze śląska i jest to tradycja wyjątkowo mało znana, a szkoda, bo przecież to super okazja do spotkania nawet w środku tygodnia. Piszę, gdyż mam poczucie, że tradycja ta niknie. Co o tym sądzić? Pod następującym adresem znalazłem ciekawy artykuł:

Znaczenie i pochodzenie imion jest ciekawym zagadnieniem, chociaż wiele osób nie taktuje tego poważnie, ponieważ uważają, że nie dysponujemy źródłami historycznymi, które w sposób wiarygodny i jednoznaczny rozstrzygają historię imion. Swoje dzieci nazywają nie na podstawie analizy historycznej imienia, lecz wybierają z kalendarza imienin takie imię, które im się podoba. I tak np. imię Karol, które pochodzi od germańskiego carl i oznacza mężczyznę jest nadawane bardzo często ze względów na upodobania, a nie ze względów na swoje znaczenie. Karolina z kolegi to żeńska wersja imienia Karol i oznacza kobietę wierną i zaangażowaną w życie rodzinne, w opiekę nad domem.
U mnie (mazowsze) to w sumie nie obchodzi się imienin. Czasem zerknę na kalendarz albo w tramwaju przeczytam kogo są imieniny, ale żeby od razu lecieć do kogoś i to oblewać to raczej nie.
ja obchodzę imieniny raczej z tego powodu, że 6grudnia je mam i każdy gdzieś wyciąga
a tak to na pomorzu zachodnim raczej starsi ludzie obchodzą (dziadkowie to nawet huczniej niż urodziny)
W mojej rodzinie (dolnyśląsk, rodzina od strony matki z centralnej Polski, od strony ojca jakieś zawiłości z kresami na Ukrainie) jak najbardziej się obchodzi Madness
Też śląsk i rzeczywiście, nie tak jak urodziny, w mniejszym stopniu ale zawsze i raczej nie zanosi się by znikła, przynajmniej w tych rejonach Smiling
Wielkopolska. U mnie imieniny są mocno obchodzone, w niektórych przypadkach nawet imprezy się odbywają z tej okazji, ale to raczej łączone z urodzinami.
Jak dla mnie jest to dobry pretekst na spotkanie się Smiling