Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™

Pełna wersja: Przystosowanie Famicoma do telewizorów PAL
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Temat ten utworzyłem wcześniej na innym forum ale myślę, ze na tym bedzie bardziej przydatny.

Famicom oryginalnie może być podłączony do TV jedynei za pośrednictwem kabla antenowego w systemie NTSC-J wiec nie zadziałą w Polsce gdzie używamy systemu PAL. Aby to obejść najlepiej wykonać AV mod dzieki cczemu uzyskamy obraz component video. Jest wiele poradników jak tego dokonać ale śmiem sądzić, że mój jest najlepszy ponieważ nie tylko uzyskacie wyjscie AV ale i o wiele czystrzy obraz, niemal pozbawiony jailbarów (na niektórych tłach niestety nadal są ale ledwo widoczne).

Więc najprosciej zrobić wszystko tak jak jest opisane na poniższej stronie i przejść do moich dodatkowych kroków

Uwaga mod usunie możliwość używania RF, opcjonalnie jest możliwość dorobienia RF (na samym dole tematu).

http://jpx72.detailn...es/fc/avmod.htm
 
Kondensator na CPU zalecany jest od 1uF do 10uF, kondensator na GPU od 1uF do 120uF dajesz coraz mocniejszy aż do momentu gdzie nie ma poprawy, ja dałem 0,1uF na CPU i 100uF na GPU i jeszcze jeden 120uF jak na foto. 

Tutaj ten dodatkowy kondensator (wlutuj od spodu płytki bo od góry się nie zmieści): 

Zalecany 47uF ale mi nie wystarczył
[Obrazek: ESqZLwY.jpg]

Przecinanie ścieżek pina 21 w moim przypadku nic nie dało i musiałem uciąć/odlutować nóżkę GPU. 
 
Przewód video robił ogromną różnicę - musiałem dać dość krótki (~1m) przyzwoitej jakości, ekranowany i dałem go bezpośrednio z konsoli (bez gniazd) poprawiło to jakość w moim przypadku, nawet głupia super tandetna (bo taką akurat miałem) wtyczka RCA sprawiała problemy, nie musi być to wtyczka HQ ale raczej omijajcie badziew za 50gr, dajcie z 2zł i bedzie git Smiling.
 
Taśmę miedzianą (jest samoprzylepna, szukaj na allegro) można bez problemu przykleić pod GPU bez odlutowywania układu więc nie wiem co wymyślają [Obrazek: wink.png] wystarczy użyć szpilki lub czegoś takiego

Finalny mod góraAngry/font]


[Obrazek: nHm5er2.jpg]
[font=Helvetica, Arial, sans-serif]PS sprawdź czy mechanizm wyjmowania cartów nie będzie haczył [Obrazek: wink.png]


DółAngry/font]

[font=Helvetica, Arial, sans-serif][Obrazek: ZFi1MbN.jpg]


Video na najprostszym AV modzie który miałem wcześniej: 

[Obrazek: IUjQLqo.jpg]

Video teraz: 

[Obrazek: W5mJMRA.jpg]

Dorabianie RF

Jeśli chcesz sprawić aby twój Famicom był zdolny wysyłać sygnał antenowy w systemie PAL wymagane jest najpierw wykonanie AV moda i zakup modulatora RF, najlepiej od n64 - takiego właśnie używam (oczywiście musi być z Europy!) do kupienia na eBayu za ok 20zł, czasami też na OLX lub allegro.

Do tej modyfikacji mozna podejść na 2 sposoby, możemy albo sygnał AV przekzać do modulatora, albo jak w moim przypadku zrobić zarówno wyjście AV jak i RF, przy czym sygnał video należy przepuścić przez przełącznik ponieważ w przeciwnym razie będą problemy z AV.

Przy wyborze czy chcemy samo RF jak w oryginale czy chcemy też AV zaznaczę, że sygnał RF jest nadal sygnałem NTSC ale nadawanym na częstotliwościach PAL i niektóre TV mogą go nieinterpretować poprawnie!

W tym miejscu zostawiam niedokończony temat ponieważ muszę przygotować grafiki pokazujące co i jak przy RF Smiling