Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™

Pełna wersja: Jak nagrywać gry? (PC / Konsole / Tablety / Handheldy...)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
[Obrazek: nagrywanie.jpg]
Spieszymy z odpowiedzią na pytania dotyczące nagrywania wideo z gier z komputerów, konsol, tabletów, urządzeń przenośnych i wszystkiego innego co może wam przyjść do głowy. W tym całkiem pojemnym samouczku dowiecie się praktycznie wszystkiego co sami wiemy na temat zgrywania gameplayów, które następnie mogą być użyte do waszych projektów.

Materiał ten zawiera rówież sekcję dotyczącą legalności samych gameplayów, który stara się rozgraniczyć co nam w internecie wolno, a co zarezerwowane jest tylko dla nielicznych.


By przeczytać cały artykuł, kliknij tutaj: Jak nagrywać gry? (PC / Konsole / Tablety / Handheldy...)
Świetny materiał. Niewiele osób daje takie porady, wszystko jest owiane "tajemnicą zawodową". Brawo archon!
Dziękuje jeszcze raz za świetny przejrzysty samouczek, ale słyszałem że niektórzy boją sie upgradowac do nowej wersji ze względu na problemy i kompatybilność jak to do końca jest ma ktoś wiecej i pewne informacje na ten temat.???
Oglądałem ten poradnik z przyjemnością, może kiedyś mi się przyda :p
Archon dzieki za zajebisty poradnik.Jak i wyjaśnienie że nie wszystko można legalnie nagrywać.

Pozdrawiam Troczki.
Trzy pytania:

a)Czy wymóg posiadania mocnego komputera to warunek sine qua non, czy przy mniej wymagających grach da radę nagrać w miarę dobry gameplay również na słabszym sprzęcie?(chodzi mi tutaj o gry windowsowe, nie o dosówki czy gry pod emulatory)

b)Ok, zdaję sobie sprawę z tego że programów tego typu jest istne zatrzęsienie w necie, ale czy znasz osobiście (czyli że korzystałeś i mógłbyś polecić) jakiś freeware służący do nagrywania? Czy raczej nie ma szans na dobry i darmowy program tego typu?

c)W sumie mało związane z gameplayami i ich nagrywaniem, ale zaintrygowała mnie ta kwestia-czy przypadkiem nie jest tak,że korzystanie z emulowanej gry jest legalne w przypadku posiadania oryginalnej gry i "sprzętu"? Wspomniałeś jedynie o oryginale gry. (kurczę, bo to by było chyba zbyt piękne, gdyby wystarczył jakiś cart czy inny nośnik z grą, żeby można w nią było legalnie pograć na emulatorze).
@kal3jdoskop:

a) jest to warunek niekonieczny, jeśli masz możliwość nagrania swojego gameplay'u za pomocą sprzętu zewnętrznego, w przypadku nagrywania za pomocą odpowiedniego software'u wymagana jest spora ilość wolnej przestrzeni na dysku oraz mocne parametry twojego sprzętu (taki program pożera jednak trochę zasobów)

b) ludzie polecają do nagrywania MSI Afterburner z rzeczy darmowych, są inne metody, np: z wykorzystaniem VirtualDuba, ale są one nieco skomplikowane dla zwykłych użytkowników komputerów oraz czasochłonne w montażu

c) mogę się mylić w tej kwestii ale oficjalnie legalne jest tylko emulowanie gry z oryginalnego nośnika danych
@Kalejdoskop.
yamny pokrył poprzednie punkty całkiem nieźle, więc rozwinę tylko punkt c.

Tak jak posiadanie jednego BMW nie upoważnia cię do jeżdżenia BMW sąsiada, tak fakt posiadania gry nie daje legalnego prawa do grania na emulowanym ROM-ie pobranym z sieci.

Granie na emulatorze jest legalne tylko w dwóch wypadkach:
- Jeżeli grasz na oryginalnym nośniku (np. wkładasz oryginalną płytę z PS1 do komputera i włączasz emulator)
- Jeżeli własnoręcznie wykonasz (jedną!) kopię zapasową gry na której grasz. Np. zdumpujesz rom albo stworzysz obraz ISO płyty. Uwaga! Udostępnienie komuś tak przygotowanego obrazu jest w świetle prawa gorsze niż pobranie romu z sieci! (Tak jak paser wpada w większe kłopoty niż jego klient). Możesz korzystać z niego tylko ty sam.

Wbrew pozorom dumpowanie własnych romów z większości systemów nie jest dziś tak trudne jak się może wydawać. Ale ja w kierunku tej "szarej strefy" nie zamierzam kroczyć, więc nie będę tego wyjaśniał.

Wszystkie teksty pokroju "legalne przez 24 godziny", "ściąganie dla celów edukacyjnych" i "abandonware" to zwykłe kłamstwa.
Rzeczywiście bardzo dobry materiał. Szczególnie wątki dotyczące legalności. Ja używam do nagrywania karty AverMedia Live Gamer HD i programu Action! polskiej firmy Mirillis. Ten program mogę zdecydowanie wam polecić. Często są promocje na stronie producenta. Mi udało się nabyć licencję za 49 zł.
@yamny & archon - dzięki za objaśnienie, to w sumie mam tylko jedno pytanie poza tematem(znowu o te emulatory, ale po tym pytaniu już kończę offtop) - ok, mam możliwość gry na oryginalnym nośniku, ale co jeśli mam np carta z grą dla gameboya advance? Do napędu go raczej nie włożę Winking W takim przypadku nie ma możliwości legalnego zagrania na emulatorze w taką grę?
(08-03-2013, 20:17)kal3jdoskop napisał(a): [ -> ]@yamny & archon - dzięki za objaśnienie, to w sumie mam tylko jedno pytanie poza tematem(znowu o te emulatory, ale po tym pytaniu już kończę offtop) - ok, mam możliwość gry na oryginalnym nośniku, ale co jeśli mam np carta z grą dla gameboya advance? Do napędu go raczej nie włożę Winking W takim przypadku nie ma możliwości legalnego zagrania na emulatorze w taką grę?

Jeśli wiesz jak, możesz sam zdumpować rom gry z kartridża do pliku. Romy w internecie też nie wzięły się z powietrza.
naprawdę super wielkie dzięki Smiling
Cytat:@yamny & archon - dzięki za objaśnienie, to w sumie mam tylko jedno pytanie poza tematem(znowu o te emulatory, ale po tym pytaniu już kończę offtop) - ok, mam możliwość gry na oryginalnym nośniku, ale co jeśli mam np carta z grą dla gameboya advance? Do napędu go raczej nie włożę W takim przypadku nie ma możliwości legalnego zagrania na emulatorze w taką grę?

@kal3jdoskop Tak jak Archon wytłumaczył, wystarczy, że wiesz jak zdumpować karta do romu. Wystarczy pogooglować za np. adapterami kartów, choć oczywiście te rozwiązanie troszkę kosztuje (ceny 20-50 zł, dokładnie nie wiem).. a i z konsolki się korzysta przyjemniej, no chyba, że nagrywasz materiał do gameplaya czy innego typu wideo, a nie masz sprzętu do nagrania obrazu z GBA lub Gamecube (i GBA Player) albo po prostu nie masz tych konsolek. Posiadanie konsolek z tego co wiem nie jest konieczne do legalnego grania na emu, ale i tak musiałbyś ją mieć, aby zgrać BIOS wymagany do grania na VisualBoyAdvance (GBA), ePSXe (PSX) czy innych emu wymagających Biosa. No i rom jak już wielu mówiło także musi być zdumpowany przez Ciebie z Twojego własnego kartridża.
Czym się różni "gameplay" od "let's play" ?
Gameplay, jak sama nazwa wskazuje to surowy materiał wideo z gry. "Let's Play" dokłada do tego komentarz.
Dla 3DSa istnieje od niedawna(czyżby?) nowa opcja nagrywania - karty nagrywające, które podczepia się pod konsolę w stylu Nyko Power Paka. Zgrywany materiał wg. twórców wygląda bardzo precyzyjnie, ale dla mnie ceny za taką usługę są conajmniej odrażające - wachają się w przedziale 1000-1500zł, a i sprowadzenie takowej karty też nie jest proste - produkowane są w Japonii lub w Ameryce, ale o tym niewiele słyszałem.
Uhm, wiem, Archon go używa ;_;
Także można nagrywać obraz z smartfonów i tabletów z androidem za pomocą pewnych aplikacji. (Nie wiem czy na iphonie i ipadzie też są takie aplikacje.)
Archon, a czy takie Let's Playe jakie ty nagrywałeś (np. DK2) są legalne?
(23-04-2014, 16:05)PanRobal napisał(a): [ -> ]Archon, a czy takie Let's Playe jakie ty nagrywałeś (np. DK2) są legalne?
Dobre pytanie na które nie ma jasnej odpowiedzi. To dość świeża forma audiowizualna i zawiłości prawne nie są jeszcze unormowane. W domyślnym rozumieniu można zakładać, że: "jeżeli materiał nie pełni uzasadnionej formy dydaktycznej" to jest chroniony prawami autorskimi. W takiej sytuacji to czy wolno tworzyć Let's Playe będzie zależało wyłącznie od wydawcy/producenta danej gry i jego zgody.

Ja tworzyłem materiałem pod kątem solucji. W moim rozumieniu przepisów jest to dozwolony użytek. Nie ma precedensu w tej sprawie, więc nie jestem w stanie powiedzieć co powiedziałby na ten temat na przykład sąd.

W przypadku gier EA (do takich należy DK2) można napisać maila pod adres [email protected] z prośbą o autoryzowanie takiego materiału przed jego emisją.
(22-01-2014, 14:32)TheKojPL napisał(a): [ -> ]Także można nagrywać obraz z smartfonów i tabletów z androidem za pomocą pewnych aplikacji. (Nie wiem czy na iphonie i ipadzie też są takie aplikacje.)
Na Maci i PC jest takie narzędzie do odbierania i nagrywania bezprzewodowo obrazu z iPada: http://www.airsquirrels.com/reflector/ .