Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™

Pełna wersja: Jakie polacacie programy do oszczędzania baterii w smartfonach ?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam mam lg e400 i szybko się rozładowuje i chciał bym abyście napisali czy macie ten sam problem i jakich programów wtedy używacie.
Ja używam Quick System Info, który prócz paru przydanych informacji pozwalających monitorować m.in. uruchomione w danej chwili procesy ma również opcję zamykania jednym kliknięciem wszystkich niepotrzebnych zadań. Ogólnie nie ma programów do dłuższą pracę telefonu na jednym cyklu ładowania, można natomiast odciążać w miarę możliwości procesor i resztę komponentów by zużycie prądu było większe. Być może problem tkwi w zużytej baterii, wadliwej antenie lub tysiącu innych rzeczy It Is A Mystery
w przypadku androida używanie task killerów bardziej szkodzi niż pomaga
programy tego typu przydają się tylko do zamykania programów przez nas otwartych i faktycznie szkodliwych (np. niezamknięta gra która przez noc zeżre 100% baterii)
odradzam ubijanie wszystkiego jak leci
Dzieki , a może powiecie ile czasu od zakupu telefonu bateria zaczela sie szybciej rozładowywać niż normalnie ?
Wg. mnie, to zależy od baterii czy modelu telefonu. W moim Samsungu Galaxy Y bateria trzyma 2 dni. Często piszę SMSy, rzadko korzystam z WiFi. Aby oszczędzać baterię, polecam ustawić jak najmniejszą jasność ekranu, włączyć korzystanie z sieci 2G (bardzo oszczędza baterię). Nie zostawiać otwartych aplikacji. Jeżeli masz androida, powinieneś mieć widżet czy aplikację. która zwie się "Menadżer zadań". Za pomocą tego urządzenia, można szybko, łatwo i bezpiecznie zamknąć aplikację czy wyczyścić pamięć RAM.
Ja wyłączyłem synchronizacje z moim kontem google. Jak chcę sprawdzić maila robię to sam w Gmailu. Żywotność baterii chyba się wydłużyła dwukrotnie Smiling
Jeśli bateria trzyma 3 dni na smartfonie podczas normalnego użytkowania to jest to bardzo dobry wynik.
Ja jakoś nie mam z tym żadnego problemu, po prostu podłączam smartfon w nocy a rano już jest naładowany.
Z ego co słyszałem to Battery Charger czy Battery Saver (Nie jestem dokładnie pewien) jest dobry. Telefon przez tą aplikację ładuje się dłużej co w efekcie daje nam wydłużony czas pracy o ok. 50% (Tak słyszałem)
Ja w swoim LG GT540,to zawsze wyłączam wszystkie usługi działające w tle, FB,Twitter, i inne z których nie korzystam, a przede wszystkim to DRM service, nie jest to zbytnio zalecane, ale bardzo pożera to baterie, już od bardzo dawna wyłączam te usługę i zauważyłem wielki wzrost żywotności baterii oraz i działanie samego telefonu, a problemów z telefonem bez tej aplikacji nie zauważyłem.
Matko, jakie herezje niektórzy wypisują Childish Ale niektórzy na szczęście wiedzą o co chodzi Smiling
Co do samego ładowania:
Nie powinno się, a wręcz nie wolno formować/formatować/przeładowywać baterii polimerowych ani jonowych. Na szczęście większość telefonów teraz odłącza prąd przy 100%.
Nowoczesne baterie nie powinny się rozładowywać, szkodzi im to. Najlepiej doładować już jak jest koło 50%, a jest możliwość. Im częściej tym lepiej.

Co do programów killujących aplikacje:
Automatyczne zamykanie tylko zużywa więcej baterii. To nie jest Windows. Tutaj system uruchamia jak najwięcej aplikacji, żeby szybciej się wczytywały jak będą potrzebne. Zamykając je one i tak się uruchomią, co zużywa baterię.
Poza tym, RAM nie zużywa baterii!. Pełny RAM nie szkodzi niczemu. Jeśli będzie potrzebny RAM to Android sam sobie zamknie aplikację, która dawno nie była używana przez użytkownika, czyli prawdopodobnie jest najmniej potrzebna.
Tak jak wspomniał Adeq, powinniśmy zamykać tylko niektóre aplikacje, takie które zużywają dużo procesora. Nie patrzcie na RAM.

Aplikacje "do oszczędzania energii":
Czyli takie, które wyłączają nam wi-fi w nocy itd. to bzdura. Włączaj wi-fi/bluetooth itd. tylko jak potrzebujesz, to są największe zaraz po ekranie zżeracze baterii w smartfonach!

Co zabija baterię:
Ekran - ustawiaj jak najmniejszą jasność. Oczywiście w granicach rozsądku. Już nie mówiąc o tym, że jasność na maksa w ciemnym pokoju psuje wzrok. Polecam Display Brightness do szybkiego zmieniania jasności.
Gry - zarówno granie jak i pozostawienie gry uruchomionej w tle
Muzyka
Niepotrzebne killowanie aplikacji
Synchronizacja z Google, jak już też ktoś wspomniał
Widżety - niektóre stale się aktualizują, częściej lub rzadziej.
Live wallpapers - ruchome tapety. Wiem, że ładne i w ogóle, ale coś za coś :P

Aplikacje przydatne w ocenie stanu baterii, sprawdzeniu co zużywa najwięcej baterii itp.:
CPU Spy - restartujesz telefon, włączasz to i idziesz spać. Rano sprawdzasz wynik. 90-95% Deep Sleep to norma. Jak mniej to masz problem. To w zasadzie nie sprawdza samej baterii, tylko czy system się wycisza w stanie spoczynku.
GSam Battery Monitor - pięknie rozpisane co ile baterii zużywa, łącznie z poszczególnymi aplikacjami
Android Assistant - polecam do sprawdzania zużywania procka przez aplikacje i killowania gier. Inne task killery pewnie też są dobre, ja po prostu tego lubię. Byle nie killował automatycznie.
Battery Monitor Widget - bardziej przydatne niż niezbędne. Informuje, że bateria za bardzo się nagrzewa oraz przedstawia wiele statystyk dotyczących baterii.

Nie jestem żadnym specem. Po prostu dużo czytałem i testowałem. Baterie w smartfonach ogólnie są słabe więc trzeba bardzo o nie dbać albo nie używać telefonu :P
Ekstremalnym rozwiązaniem jest zrootowanie (root) telefonu. Można wtedy zmienić całe oprogramowanie na bardziej oszczędne i szybsze, ale to już jest osobna historia, chętnych odsyłam do Google'a.
Przepraszam za ścianę tekstu.
(14-04-2013, 22:52)arkhadius napisał(a): [ -> ]Baterie w smartfonach ogólnie są słabe więc trzeba bardzo o nie dbać albo nie używać telefonu :P
Nieprawda - baterie są pojemniejsze, niż kiedyś. Po prostu reszta komponentów jest zbyt prądożerna. Nokia 3310 na baterii 2100 mAh (standardowo miała 900 mAh) pociągnęłaby pewnie kilka tygodni, zaś mój LG L9 potrafi ją zeżreć w 1 dzień. To po prostu kwestia wielkich, kolorowych wyświetlaczy, szybkich bebechów oraz masy interfejsów i czujników. Z tego co wiem na szybkość zjadania baterii ma również wpływ tryb pracy - czy telefon łączy się z nadajnikami poprzez 2G czy 3G, choć to akurat najmniejszy problem.
Poza tym z własnego doświadczenia przekonałem się, że znacznie szybciej zjada baterię surfowanie przez 3G niż WiFi, dlatego gdzie się tylko da lepiej korzystać z hotspotów.
Generalnie zawarłeś sporo przydatnych rad, z których nie każdy zdaje sobie sprawę - bo przecież im więcej bajerów jest aktywnych, tym krócej telefon będzie działać na 1 ładowaniu. Najlepsza rada to po prostu ograniczenie się do tego, bez czego człowiek nie może się obyć. Animowana tapeta to fajny bajer przez kilka sekund, bo szybko znika przykryta okienkiem jakiegoś programu, więc łatwo z tego zrezygnować, ale np. z synchronizacji poczty już niekoniecznie.

guy_fawkes
Nie chodziło mi o to, że baterie są słabe same w sobie tylko właśnie w stosunku do potrzeb urządzenia Smiling
Co do synchronizacji poczty to można wyłączać automatyczną, a manualnie odświeżać. Osobiście poczty na telefonie nie używam.
O właśnie, czujnik autoobracania ekranu też cośtam zużywa, więc jak komuś niepotrzebny to wyłączyć.
Gdy miałem Galaxy Ace , to stosowałem Battery Savera od Antutu . Program działał tak jak powinien , bateria trzymała dłużej i półtora dnia przy normalnym użytkowaniu wytrzymywał telefon Smiling
Ale na ICS i JB to raczej stosowałbym zmniejszenie jasności wyświetlacza i wyłączyć synchronizację , żre baterię jak głodne dzieciaki Grinning Podobno Battery Saver ma buga na ICS i restartuje fona ;/