Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™

Pełna wersja: Rozbujajmy bazę danych!
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Hej, kochani!

Chciałbym rozkręcić naszą bazę danych. Zachęcić użytkowników do korzystania z niej i wypełniania. W jakiś sposób dać ludziom do zrozumienia, że istnieje, i że ma się dobrze (rozrasta się w niesamowitym tempie!).

Mam kilka pomysłów na temat tego w jaki sposób zachęcić społeczność do działania, ale chętnie usłyszałbym wasze pomysły! Co zrobić, żeby arhnowicze chętniej korzystali z tego systemu?

Myślałem nad "punktowaniem" rozwijania bazy. System mógłby przyznawać punkty za zaakceptowane wpisy, podrzucone zdjęcia, czy poprawione zmiany w bazie danych, a potem moglibyśmy, na przykład raz w miesiącu rozdawać z tego tytułu nagrody. Myślałem również o stworzeniu zautomatyzowanej listy stron najbardziej potrzebujących uwagi - gier, które są często odwiedzane w bazie, ale nie są odpowiednio wypełnione. W najbliższych dniach ruszą kolejne sposoby na wzbogacanie informacji o grach w bazie, więc mógłby to być idealny start jakiegoś nowego przedsięwzięcia.

Z przyjemnością dowiem się co o takim pomyśle sądzicie wy!
Opcja z punktowaniem rozwoju bazy danych to pomysł dobry i powinien przynieść oczekiwane rezultaty.
Też pomyślałem o punktach, ale według mnie fajnym pomysłem byłyby też rangi. Powiedzmy, że ktoś napisał 10 rzeczy i zostały zaakceptowane, to przyznajecie mu rangę młodego pisarza, czy coś w tym stylu. I tak co jakąś ilość wpisów inna, lepsza ranga. Co prawda nie wiem do czego takie rangi mogłyby służyć, ale szacun na dzielni by był. Drugim sposobem mogłoby być przyznawanie xp, które nie do końca wiem do czego służy. To takie moje dziwne pomysły.
Jest duża ilość gier których nie ma w bazie(z oczywistego powodu), więc może jakiś system dodawania gier przez społeczność?
Myślę, że dobra byłaby statystyka w stylu tej, co jest od zdjęć w bazie danych oraz odpowiednie acziwmenty.
PS. Już się biorę za uzupełnianie Winking.
Może osobny giveway który byłby "płatny" punktami, uzyskiwanymi za rozbudowywanie bazy?
Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju miałyby to być nagrody. Jeżeli dinary - jak najbardziej. Jeśli coś bardziej kosztownego - jestem na nie. Serwis arhn.eu działa praktycznie sam i, mimo przeciwności losu, zawsze bardzo stara się dostarczyć nam świeże i profesjonalnie przygotowane materiały, dlatego nie są mu potrzebne kolejne wydatki. Zwłaszcza, że są znacznie tańsze sposoby.
Jeszcze nie tak dawno prężnie działał serwis gaminator.tv. Choć teraz pozostała po nim martwa strona, dawniej był tworzony głównie przez użytkowników. Ludzie dodawali swoje teksty, aktualizowali bazę, a nawet dodawali postaci z gier/ekwipunek/itp.. Robiono to zupełnie za darmo i działało całkiem sprawnie. Jedyną nagrodą był zwiększający się licznik w profilu, mówiący o ilości wrzuconych materiałów danego rodzaju. Dlatego bardziej przychylałbym się do systemu rang albo doświadczenia (tak, wiem, że teraz jest. Jednakże przydałaby się graficzna reprezentacja i wyświetlanie przy postach użytkownika). W takim wypadku dodawać będą osoby rzeczywiście chcące to robić, a nie liczące tylko na nagrody. Sprawi to również, że zmniejszy się liczba robionych "na odwal" wpisów do encyklopedii.
Innym wyjściem może być pójście na kompromis pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami, czyli coś, co stosują obecnie mniejsze serwisy. Za dodanie zaakceptowanego wpisu otrzymywałoby się pewną ilość punktów, które następnie można by wydać na nagrody z odpowiedniej puli. W tym wypadku również jestem za upominkami mniej kosztownymi i związanymi głównie z serwisem, tj. dodatkowe dinary, plakaty arhn.eu, smycze, autografy itp.
@UP
Popieram. Rangi to bardzo dobry pomysł, acziki też mogą być. Jak już to na profilu niech dojdzie mała "statystyka" tego co się dodawało np.

Zdjęcia w bazie danych - 10
wpisy - 19
dodane nowe gry - 5
recenzje - 1

itd.
Hehe, osobiście wzbogaciłem bazę o ponad 100 opisów gier i wrzuciłem ponad 900 screnów, polecam, jest to bardzo wciągające. Najlepsze jest to, że jest to nasza baza "od nas dla was" i wszyscy użyszkodnicy mogą ją współtworzyć, system świetny Smiling

EDIT, czy dotychczasowe XP za opisy/screeny zostały usunięte? Czy to chwilowy błąd?
@Link - sposób naliczania exp został przebudowany, by był uczciwszy.

Na stronie głównej bazy danych pojawiła się nowa tabelka - gry "potrzebujące miłości" (dość ironiczne w kontekście pojawiającego się tam teraz Rapelay). Jest to lista najczęściej odwiedzanych przez czytelników stron, które NIE MAJĄ jeszcze opisu. To pomoże nam identyfikować strony, które mogą najbardziej potrzebować naszej uwagi. Smiling
Czy tylko u mnie jest tak, że gdy tylko otworzę to okienko z sugerowaniem poprawek do wpisu w Bazie Danych to przeglądarka zaczyna świrować i chodzić bardzo, bardzo wolno?
No i jak dobry musi być opis w BD? Bo niedawno zasugerowałem swój opis do jednej z gier (opis wydawał mi się w porządku) i zero odzewu...
Hej, kęsik, to niestety efekt uboczny tego, że otwierając edytor system zaczyna ładować ponad 15 000 firm (auć!). Będę pracował nad jakimś lepszym rozwiązaniem tego problemu.

Opisy zostało przed chwilą masowo zatwierdzone przez Johnny'ego. Zazwyczaj zajmował się nimi Stivi... i w zasadzie nie wiadomo co się z nim stało. Przepraszamy za opóźnienie Smiling
Jeśli te punkty dojdą to czy dostaniemy te które powinniśmy zarobić, a zrobiliśmy to przed update'em?
@Javel, punkty są już naliczane i możesz je zobaczyć w swoim profilu. Jeśli zadecydujemy co z nimi zrobić, to poprawki naliczane od momentu uruchomienia edytora bazy nie powinny przepaść.
Nie działa sugerowanie daty. Ja i Smelly próbowaliśmy na zmianę zmieniać tutaj http://db.arhn.eu/game/43219/ datę na 2013-11-13, ale za każdym razem po zatwierdzaniu w panelu nic się nie zmieniało. Zmiany wydawcy i tytułu mimo wszystko działały It Is A Mystery
To żeby nie było, że tylko wytykam błędy - podczas dzisiejszego uzupełniania bazy naszły mnie dwie myśli.

Przede wszystkim kolejność wyników wyszukiwania. Wpisałem "zelda" i otrzymałem totalną mieszankę tytułów, nie mogłem znaleźć prawidłowości. Nie wiem czy to rozsądne, ale czy nie lepiej by było sortować je po dacie wydania? Wtedy, jeżeli wpisaliśmy fragment tytułu jakiejś serii, dostaniemy ładnie uporządkowane wyniki. Jeżeli natomiast to tylko kilka gier ze zbieżnością nazw - nic wielkiego się nie stanie.

Oprócz tego drobnostka, bo chyba nikt tego nie używa tego na większą skalę. Na dole karty z danymi o tytule jest możliwość ocenienia gry. I wszystko fajnie, można dać 2/10, ale jeżeli produkcja jeszcze nie trafiła na półki sklepowe, to trochę mija się to z celem Okay Wypadałoby to jakoś zablokować/zgapić od GOL-a i zrobić "oczekiwania". To raczej propozycja na daleką przyszłość, kiedy już miliony ludzi będą korzystać z bazy i oceniać gierki, ale pamiętajmy, że to ja poruszyłem temat pierwszy <3

A, no i koniecznie potrzeba nam więcej opcji edytowania pozycji: jak dla mnie priorytetem jest tytuł alternatywny Fap

EDIT:

I miło by było, gdyby wyszukiwarka sama potrafiła zrozumieć, że "and" = "&". Przez moment się przestraszyłem, że jakiegoś tytułu nie ma w bazie Childish

POPRAWKA: Jednak nie było Childish Ale problem z ampersandem ciągle obowiązuje. Do listy priorytetów bazowych dopisz tylko dodawanie całych gier Kissing
Archonie potrzebna jest możliwość dodawania gier :/ Zdarza się, że niema znanych i mniej znanych gier jak np. Serious Sam HD lub Hooligans
Chciałbym zaproponować uporządkowanie dat premier. Aktualnie nie wiadomo, czy chodzi o premierę w chronologicznie pierwszym regionie, w Europie, czy może moment, gdy wreszcie pojawia się na całym świecie (a może polska premiera?). Według mnie najlepiej byłoby podać wszystkie z zaznaczeniem regionów (coś jak w Wikipedii) albo zdecydować się na pierwszy region, w końcu nie każdy musi mieć grę z Polski. Przy drugim rozwiązaniu wystarczy tylko dopisać gdzieś informację, że chodzi o pierwszą premierę w ogóle.
(05-10-2013, 14:18)Mkali napisał(a): [ -> ]Archonie potrzebna jest możliwość dodawania gier :/ Zdarza się, że niema znanych i mniej znanych gier jak np. Serious Sam HD lub Hooligans

Ale obie te gry znajdują się w bazie danych.

http://db.arhn.eu/game/27152/serious-sam...encounter/
http://db.arhn.eu/game/9701/hooligans-st...er-europe/

Wpisałem w wyszukiwarkę dosłownie "Hooligans" i "Serious Sam HD".