Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™

Pełna wersja: Seria pytań o PS3 od pecetowca
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Naszła mnie ochota na kupno konsoli, która pozwoli mi nadrobić zaległości z mijającej już generacji. Wybór padł na PS3 (kwestia exclusivów). W związku z tym mam kilka pytań, być może banalnych, ale dla mnie jako odwiecznego pecetowca (PS3 będzie moją pierwszą konsolą) dość istotnych:
1. Czy warto teraz kupić konsolę, czy w najbliższym czasie możliwe są jakieś obniżki cen?
2. Opłaca się kupić konsolę nową, czy lepiej zaoszczędzić na używanej?
3. Jaka wersja konsoli (dysk, slim czy fat itp) będzie dla mnie najlepsza? Domyślam się że wersja 12gb odpada, bo za wiele gier z PS+ na nią nie pobiorę.
4. Jak wygląda kwestia wyjść audio/video w konsoli? Czy mogę do niej bez problemu podłączyć monitor od PC i słuchawki, czy będzie to wymagało dodatkowych kabli/przejściówek?
5. Gry - gdzie zaopatrzyć się w nie najtaniej? Słyszałem, że czasem bardziej opłaca się kupować na Amazonie czy w innych zagranicznych sklepach niż w Polsce.
6. Rozumiem, że posiadając PS3 i PS+ co miesiąc dostaję kilka gier do pogrania, słyszałem że tak samo będzie to działać z PS4. Czy w związku z tym PS+ na PS3 i PS4 to ta sama usługa, czy jest to płatne jakoś dodatkowo? Jeśli to to samo, to czy kupując abonament na PS3 i zmieniając konsole po kilku miesiącach na PS4 będę miał na nextgenie dostęp do tych wszystkich gier które PS+ oferował w czasie gdy za niego płaciłem a nie miałem jeszcze nowej konsoli?

Od razu zaznaczam, że gdy tylko ogram wszystkie tytuły z mojej listy do nadrobienia (co przy ograniczonych zasobach czasowych może potrwać kilka miesięcy) zamierzam sprzedać PS3 i zainwestować w PS4. Z góry dzięki za odpowiedzi.
1. Warto, PS3 i tak jest tanie więc wielkich obniżek bym się nie spodziewał.
2. Nówki można kupić całkiem tanio, więc to w zasadzie kwestia czy chcesz mieć nowy sprzęt na gwarancji czy używany a nie ceny.
3. Oczywiście slim. Wersję 12gb sobie odpuść (samo GTA V potrzebuje 8GB na intstalację, więc...) chyba, że masz wolny dysk który możesz wsadzić do konsoli (wymiana dysków w PS3 jest prosta jak konstrukcja cepa).
4. Najlepiej jakbyś miał monitor z HDMI i wyjściem słuchawkowym - wtedy wystarczy jeden kabel i głośniki podpięte do monitora. PS3 da się też podłączyć kablem component.
5. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, zależy czy mowa o nowościach czy trochę starszych tytułach. Sporo fajnych okazji znajdziesz na allegro, gametrade.pl czy gamespoint.pl
6. Usługa PS Plus jest związana z kontem w PSN i obejmuje PS3, PS Vita i PS4. Płacisz raz i korzystasz na każdej konsoli. Nawet jeśli kupisz PS4 za kilka miesięcy to będziesz mógł pobrać gry, które były dostępne w tym czasie pod warunkiem, że za pomocą przeglądarkowej wersji PS Store dodasz je do swojego konta (proces wygląda tak jakbyś kupował grę, tylko, że jako użytkownik PS+ masz cenę 0 zł). Ja tak robiłem z grami na Vitę zanim sobie sprawiłem tę kieszonsolkę.

Mam nadzieję, że pomogłem, jakby co to pytaj Grinning
Dzięki za odpowiedź, rozwiałeś większość moich wątpliwości Smiling

3. Jakiś dysk od peceta mógłbym znaleźć, pytanie tylko czy da radę tam wsadzić 3,5"? Google mówi że PS3 obsługuje dyski 2,5", więc czy da radę włożyć większy przy ewentualnej otwartej obudowie? No i czy nie stracę wtedy ewentualnej gwarancji?
4. Właśnie w tym jest problem, monitor nie ma ani głośników ani wyjścia audio. Nie ma jakiegoś sposobu na rozdzielenie sygnału z PS3 osobno na audio i video?
1. Każdą konsolę zawsze opłaca się kupić. Na każdy sprzęt wydano masę świetnych gier. PS3 nie jest w tej kwestii odosobnione. Obniżki cen mogą się pojawić po premierze PS4, ale nie liczyłbym na drastyczne cięcia. Konsolę kupisz w marketach poniżej 1000 zł.

2. Ja bym brał nową, póki masz taką możliwość. Z używanymi różnie to wygląda.

3. Kup taką konsolę (lub zestaw), który Ci najlepiej będzie pasował pod względem finansowym. O dysk się nie przejmuj - ten możesz zawsze wymienić.

4. PS3 ma wyjście HDMI. Jeśli Twój monitor też takie posiada to super! Pamiętaj tylko, że PS3 obsługuje HDCP - musisz się upewnić, że Twój monitor obsługuje ten standard. Dźwięk możesz wyprowadzić za pomocą kabla optycznego, lub czinczów Smiling

5. Przede wszystkim szukaj. Czasem możesz znaleźć tanią grę w Empiku, czasem w jakimś sklepie internetowym, a czasem na amazonie. Kupno taniej gry to poszukiwanie jej Smiling!

6. Abonament jest jeden na wszystkie 3 konsole. Mało tego - jak wykupisz PS+ to możesz nawet kupować darmowe gry z plusa na konsole, której nie masz. W tej chwili w PS+ jest np. Resogun za darmo dla plusowiczów - nie mam jeszcze konsoli, ale przez PS Store w przeglądarce kupiłem grę, mam ją w historii i jak kupię PS4 (nie ważne czy w piątek czy za rok) to będę mógł grę ściągnąć i grać. Oczywiście pod warunkiem, że będę miał wykupiony abonament. To samo tyczy się Vity.

(27-11-2013, 00:05)ray757 napisał(a): [ -> ]Dzięki za odpowiedź, rozwiałeś większość moich wątpliwości Smiling

3. Jakiś dysk od peceta mógłbym znaleźć, pytanie tylko czy da radę tam wsadzić 3,5"? Google mówi że PS3 obsługuje dyski 2,5", więc czy da radę włożyć większy przy ewentualnej otwartej obudowie? No i czy nie stracę wtedy ewentualnej gwarancji?
4. Właśnie w tym jest problem, monitor nie ma ani głośników ani wyjścia audio. Nie ma jakiegoś sposobu na rozdzielenie sygnału z PS3 osobno na audio i video?
Ok napisałeś to w czasie pisania mojego postu.

3 - PS3 obsługuje tylko dyski 2.5 cala, który ma niewięcej niż 9.5mm wysokości (więc stare dyski o wysokości 12mm odpadają). Najlepiej żeby był też 5400 RPM. Szybszego nie ma sensu montować, bo niewielki z tego pożytek, a konsola będzie się mocno nagrzewać. Nie wiem czy uda Ci się podpiąć dysk 3.5 cala - w każdym razie na pewno nie bez rozkręcania konsoli. Dysk jest zamontowany na małej szynie i wchodzi w szczelinę idealnie dopasowaną. Na TYM filmiku możesz zobaczyć jak wygląda ten proces i sam się przekonasz, że nie ma nawet jak wsadzić większego dysku.

Przy samej wymianie dysku nie stracisz gwarancji, stracisz ją natomiast jeśli zaczniesz rozkręcać urządzenie.

4 - możesz osobno wysyłać sygnał audio i video przez różne źródła. Np Video - HDMI, audio - czincze.
Chyba zdecyduję się na PS3 Super Slim 12gb + jakiś większy dysk. Z tego co napisał UzeQ rozumiem, że PS3 ma osobno wyjście video (HDMI) i audio, więc będę mógł bez problemu podpiąć słuchawki przez jakąś przejściówkę? Co do monitora - doczytałem że mój LG obsługuje HDCP, ale nie mam w nim wejścia HDMI, więc czy nie będzie problemów przy zastosowaniu przejściówki HDMI -> DVI?
Nie powinno być problemów. Ja np. mam podłączone PS3 w jeszcze bardziej wymyślny sposób, za pomocą konwertera HDMI->D-Sub.
Jeśli chodzi o słuchawki, to możesz napotkać pewien problem - otóż PS3 jest przystosowane do podłączenia źródła dźwięku z własnym zasilaniem, inaczej dźwięk może być bardzo cichy nawet przy maksymalnej głośności. Miałem tak u siebie ze słuchawkami Creative Fatal1ty.
(28-11-2013, 20:51)guy_fawkes napisał(a): [ -> ]Miałem tak u siebie ze słuchawkami Creative Fatal1ty.

No to niedobrze, właśnie też mam Fatal1ty. Co radzicie zrobić w takiej sytuacji?
Ja to rozwiązałem w nieco pogmatwany, ale skuteczny sposób - jako że gram na monitorze komputera, za pomocą przejściówki RCA->mini-jack podłączyłem PS3 do wejścia liniowego w komputerze. Dzięki temu dźwięk leci z głośników, nie muszę nic przepinać, choć PC musi pracować podczas gry.
Jeśli masz jakąś wieżę czy wzmacniacz, możesz zrobić podobnie.
Mój brat tak też zrobił, gra na monitorze FullHD 24" a dźwięk wyprowadził złączem poprzez chinche do wzmacniacza. Jest to jakieś obejście.
Szkoda że w PS4 zostawili tylko HDMI oraz SPFID. W tym przypadku takie kombinowanie nie przejdzie.
(28-11-2013, 20:45)ray757 napisał(a): [ -> ]Chyba zdecyduję się na PS3 Super Slim 12gb + jakiś większy dysk.
Jeśli się na to zdecydujesz to musisz dokupić to
http://www.mediamarkt.pl/gdansk-al-grunw...,id-684157
Każda inna PS3 ma taki uchwyt wewnątrz siebie. Ponieważ modele 12GB nie mają dysku wewnątrz to Sony po prostu wyjął z konsoli też i uchwyt. Powtarzam - ten uchwyt potrzebujesz TYLKO do modelu 12GB.
(29-11-2013, 01:36)UzeQ napisał(a): [ -> ]Każda inna PS3 ma taki uchwyt wewnątrz siebie. Ponieważ modele 12GB nie mają dysku wewnątrz to Sony po prostu wyjął z konsoli też i uchwyt. Powtarzam - ten uchwyt potrzebujesz TYLKO do modelu 12GB.

Czyli gołe PS3 nie mają nawet tej podstawki?! Koszt produkcji takiego drobiazgu to zapewne 3-4 zł, a sprzedają po 40 zł Grinning
Pewnie specjalnie nie dodają jej w zestawie by drobić na tych, którzy kupują dyski osobno.
Jestem rozczarowany postawą SONY, zachowanie godne Micro$oftu.
Co znaczy gołe PS3? Jak napisałem - KAŻDY POZA MODELEM 12GB posiada ten uchwyt...
(29-11-2013, 13:25)UzeQ napisał(a): [ -> ]Co znaczy gołe PS3? Jak napisałem - KAŻDY POZA MODELEM 12GB posiada ten uchwyt...

Przez "gołe", mam na myśli te bez dysku. Trochę mało precyzyjnie się wysłowiłem.
Co do kieszeni na dysk to wiem, policzyłem już, że kupno konsoli 12GB + kieszeń + osobny dysk wychodzi odrobinę taniej niż model 500gb.

Mam jednak dalsze pytania o audio. Nie mam dostępu do żadnego wzmacniacza, telewizora, peceta itp. W grę wchodzą w zasadzie tylko słuchawki. Co myślicie o takim rozwiązaniu, czy podpięcie słuchawek przez taki wzmacniacz zadziała? Jeśli nie to zawsze ostatecznie mogę podłączyć stare, pecetowe głośniki 2.0, te jak rozumiem będą już grać odpowiednio głośno?
(01-12-2013, 02:12)ray757 napisał(a): [ -> ]Mam jednak dalsze pytania o audio. Nie mam dostępu do żadnego wzmacniacza, telewizora, peceta itp. W grę wchodzą w zasadzie tylko słuchawki. Co myślicie o takim rozwiązaniu, czy podpięcie słuchawek przez taki wzmacniacz zadziała? Jeśli nie to zawsze ostatecznie mogę podłączyć stare, pecetowe głośniki 2.0, te jak rozumiem będą już grać odpowiednio głośno?

Tak, takie rozwiązanie powinno wystarczyć. U mnie konsola była podpięta bezpośrednio do głośników Creative z wbudowanym wzmacniaczem.
(01-12-2013, 19:17)MrPuddington napisał(a): [ -> ]Tak, takie rozwiązanie powinno wystarczyć.

"Takie", czyli wzmacniacz + słuchawki, czy stare głośniki?
UP: Oba. Jeśli masz głośniki do kompa z własnym zasilaniem, to nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć właśnie ich, bezpośrednio podłączając do przejściówki z RCA.
(01-12-2013, 19:38)ray757 napisał(a): [ -> ]"Takie", czyli wzmacniacz + słuchawki, czy stare głośniki?

Oba. Ten wzmacniacz będzie świetnym rozwiązaniem do słuchawek i głośników bez własnego zasilania.
Szczęśliwie w konsoli takie rzeczy można ustawić.
Po podłączeniu ekranu można ustawić by obraz wychodzący szedł poprzez HDMI a dźwięk poprzez złącze do chinchów.
Ok, w takim razie mam jeszcze jedno pytanie. Jeśli podłączałbym głośniki, to czy mogę to zrobić przez wyjście optyczne? Przejściówki z optyka na jacka są dość tanie, czy takie rozwiązanie zda egzamin?
(01-12-2013, 21:33)ray757 napisał(a): [ -> ]Ok, w takim razie mam jeszcze jedno pytanie. Jeśli podłączałbym głośniki, to czy mogę to zrobić przez wyjście optyczne? Przejściówki z optyka na jacka są dość tanie, czy takie rozwiązanie zda egzamin?
Teoretycznie powinno to zadziałać, ale głowy nie dam.
Wielkie dzięki za odpowiedzi, myślę że wszystko już wiem. Teraz pozostaje tylko zebrać fundusze i cieszyć się konsolą. Jeszcze raz dzięki Smiling