Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™

Pełna wersja: GUS - Główny urząd statystyczny
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam

Mam dość nietypowe jak na to forum pytanie. Mianowicie czy ktoś może z was korzystał z strony gus'u i umie się na niej odnaleźć?

Poszukuje zmiennych 5 objaśniających z aż 30 obserwacjami do każdej, a po polsku szukam po prostu jakichkolwiek danych z okresu 30 lat/ 30 miesięcy/ 30 kwartałów / 30 dni czegokolwiek. Ja szukam od paru dni lecz na próżno, a może ktoś z was kiedyś korzystał, wie jak się powinno szukać na owej stronie.
Podejrzewam, że masz za zadanie zrobić model ekonometryczny. Podstawowym pytaniem jest dla jakiej objaśnianej poszukujesz zmienne objaśniające, bo t dosyć istotna kwestia.

TUTAJ znajdziesz sporą bazę wskaźników liczonych przez GUS, m.in. inflację, PKB, bazę monetarną, saldo handlu zagranicznego etc. Skoro potrzebujesz 30 obserwacji radziłbym skorzystać z danych miesięcznych lub kwartalnych.
Mam sobie wybrać zmienną objaśniającą i zmienne objaśniające (miniumum 5, tak aby 2 pasowały do modelu)


------

Edit: Super dane, wielkie dzięki. :>. Teraz wystarczy wymyślić coś sensownego i z górki :>