Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™

Pełna wersja: Upgrade kompa
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Ostatnio myślałem nad kupnem nowej karty graficznej oraz procesora. Problem w tym, że nie za bardzo się na tym znam i nie wiem, która karta graficzna czy procesor jest dobry. Głównym przeznaczeniem tego sprzętu będzie oczywiście granie. Znacie jakieś dobre karty lub procesory? Najważniejszy jest stosunek jakości do ceny. Cena nie stanowi problemu, więc raczej wolałbym propozycje z wyższej półki cenowej.
Wyższa półka cenowa dla każdego znaczy co innego. Poza tym to ma być upgrade, a nie podałeś co posiadasz.
Wypisz wszystkie części, które teraz masz oraz napisz ile masz na to pieniędzy.
Ok, już dopisuje. Ogólnie na to przeznaczyłbym maksymalnie 10000 zł. Aktualny komp:
-Intel i7-2600k 3.40 GHz
-AMD Radeon HD 7800 Series
Nie podałeś ani płyty głównej, ani zasilacza. Ale to nieważne, bo za 10k to nie ma co się bawić w upgrade. Tu opłaca się tylko kupić cały nówka zestaw.
Jeżeli na serio masz 10k, to zaraz coś pomyślimy, ale nie sądzę, żeby trzeba było wydawać aż tyle.

///Ważna sprawa, czy będziesz bawił się w mocne OC? I czy masz jakieś szczególne wymagania?
Płyta główna: MSI P67A-GD65 B3
Zasilacz: Thermaltake toughpower grand 750W
Skoro nie można wykorzystać tego co mam narazie to ok, ważne żeby nowy zestaw był faktycznie lepszy
Użyjemy zasilacza. Procesor jest 2 generacje do tyłu za nowymi Haswellami na socket 1150 i nawet podkręcony odstaje. Karta graficzna to albo 7850 albo 7870. Obie Dostają baty od GTXa 770, którego będą 2 sztuki.

techplanet.pl
[Obrazek: 29f6p9h.jpg]
3kropki.pl
[Obrazek: 2cqzjnd.jpg]

Obudowę możesz wymienić na tą jeżeli chcesz mieć okienko.
http://techplanet.pl/produkty/obudowy/fr...35813.html

Czy chcesz, żeby komputer był cichy? Bo te wentyle z obudowy + ten na procek będą wymagały ręcznej zmiany obrotów wbudowanym w obudowę kotrolerem co bywa niewygodne. Zawsze można wszystkie wymienić za wentylatory z PWM, dzięki czemu podepniesz je pod płytę główną i ustawisz obroty(programem SpeedFan) tak, żeby przyspieszały jak się robi gorąco procesorowi. Dzięki temu w spoczynku będzie cicho, a podczas gry wydajnie.

Starałem się, żeby komputer w przypadku kupienia obudowy z oknem wyglądał w środku całkiem, całkiem.

Jeżeli czegoś brakuje, np. dodatkowej kart dźwiękowej lub czegoś innego to pisz.
Dzięki wielkie, obudowe raczej sobie zostawie (według mnie lepiej się prezentuje) ale mam jeszcze pare pytań: czy kostki ram oraz napędy dvd pasują wszędzie czy musi być specjalny model? Bo mam aktualnie 2x8GB + 1 DVD nagrywarka + Blu-ray. Jak pisałem wcześniej nie za bardzo się na tym znam. Rozumiem, że wybrałeś do tej konfiguracji jeden dysk SSD oraz jeden HDD? I czy jest jeszcze lepszy sprzęt do grania? Bo wole wydać więcej a mieć lepszy sprzęt
Ram 2x8 GB DDR3(jeżeli pasował do poprzedniej płyty to do tej też będzie) będzie jak najbardziej dobry, nagrywarka DVD i BR także. Wszystkie są na kabel Sata, więc możesz je spokojnie zostawić.
Dysk SSD 240GB na system i najważniejsze programy/gry. Co do dysków HDD można ich dołożyć więcej jeżeli potrzeba. Procesor najmocniejszy jaki się da do gier z najnowszej serii Haswell.

Co do dysków HDD. Możesz kupić zawsze ten dysk w wersji 3TB lub kupić takie dwa i zrobić Raid dla bezpieczeństwa. Zależy czego CI trzeba.
----------------------------------------
Przy podaniu zestawów zrobiłem 2 błędy.
Dałem najlepszy zestaw na Twój zasilacz, a powinienem dać Ci też najmocniejszy jaki można kupić za 10k. To raz.

Dwa to to, że przeoczyłem info o tym, że się nie znasz i muszę coś wyjaśnić w sprawie SLI/CrossFire.
Otóż to rozwiązanie jakkolwiek ogólnie bardziej wydajne(dlatego dałem 2x GTX770 zamiast jednego GTX 780 Ti) ma minus w postaci mikroprzycięć. Jednym one nie przeszkadzają innym tak.

Jeżeli sądzisz, że mikroprzycięcia mogą ci przeszkadzać zrób tak:
Kup ten zestaw i weź swoją obudowę oraz ram i napędy:
techplanet.pl
[Obrazek: 27xi7hz.jpg]
cooling.pl
[Obrazek: 2icbhoh.jpg]
Tylko, że 3 takie wentylatory. Na przód, na tył, na procesor. Będziesz mógł nimi sterować z BIOSu jak i programem Speedfan.

Będziesz miał tym sposobem kompletny zestaw z jednym GTX 780 Ti na swoim starym zasilaczu. Trik polega na tym, że jeżeli uznasz, że chcesz większej mocy od kart graficznych wymieniasz zasilacz na ten:
http://www.morele.net/zasilacz-ocz-ocz-f...o_spo=true
oraz bierzesz drugiego takiego GTXa 780 Ti i robisz SLI.

Jeżeli uważasz, że mikroprzycięcia Ci nie przeszkadzają, a wymiana zasilacza wchodzi w grę to od razu bierz ten zasilacz, który poleciłem(OCZ Fatal1ty 1000W) i dwa Gigabyte GTXy 780 Ti bez bawienia się w sprawdzanie czy wydajność jednego wystarczy.

Ogólnie najwydajniejszy zestaw za te pieniądze to:
i7 4770K
2/3 Gigabyte GTX 780 Ti.
Płyta główna na Z87
Zasilacz 1000+W
8-16 GB Ram
SSD
i reszta potrzebnych ci rzeczy.

A no i jeżeli chcesz można dodać kartę dźwiękową. O ile korzystasz z czegoś co ją wykorzysta.
To kompa już mam, dzięki za pomoc. Domyślam się, że te mikroprzycięcia nie trwają długo ale tak około sekundy czy mniej? I czy opłaca się dokupywać drugi ten sam procesor oraz czy w przypadku procesorów i kart graficznych sumuje się ich wydajność? Chodzi mi właśnie o sytuacje, że mam 2xprocesor + 3xGeForce, bo nie wiem czy coś takiego ma jakikolwiek sens.
Z mikroprzycięciami różnie bywa. Wszystko zależy od tego w jaką grę się gra. Czasami to może być jedna setna sekundy czasami pół.

Procesory w liczbie większej niż 1 występują raczej w serwerach.
Wydajność to nie suma i szczerze to ciężko tu o wzór. Wszystko zależy od sterowników i wsparcia gry dla SLI/CF.

Gdybyś po przeczytaniu cytatu poniżej chciał jednak kupić pojedyńcze GPU to najsilniejszy jest właśnie GTX 780 Ti. GTX 690 i Radeon 7990 to już podwójne GPU na jednej płytce PCB i ma ten sam problem co SLI.

Pozwolę sobie na cytat(PurePC):
"Jesteście zachwyceni wzrostem wydajności, jaki potrafi przynieść multi-GPU? Pamiętajcie jednak, że podejmując decyzję o stworzeniu SLI/CrossFire trzeba być przygotowanym na walkę ze sterownikami, wgrywanie beta-driverów, problemy z kompatybilnością i czekanie na patche, które mogą lecz wcale nie muszą naprawić błędów w grze. Część tytułów będzie pracować bez zarzutów, część tylko nieznacznie wykorzysta potencjał multi-GPU, zaś jeszcze inne mogą być niestabilne czy wręcz przycinać, dopóki nie wyłączymy SLI/CrossFire. Niestety, zabawa w kilka kart graficznych wymaga nie tylko dużych nakładów pieniężnych, ale również żelaznej determinacji i cierpliwości. Pomimo upływu lat zjawisko microstutteringu (mikro przycięć) nadal występuje i potrafi poważnie przeszkadzać. Przypadłość ta częściej jednak nęka CrossFire, bo chociaż NVIDIA SLI także miewa chwile słabości, to zdecydowanie rzadziej. Na urządzeniach AMD Wiedźmin 2: Zabójcy Królów po prostu się wieszał, Far Cry 3 niemiłosiernie klatkował, zaś wiele produkcji cierpiało z powodu niższego minimalnego FPS niż u konkurencji. SLI/CrossFire nie polecamy osobom ceniącym bezproblemowość, komfort rozrywki i stabilność. Dla nich najlepszym wyborem zawsze będzie jedna mocna karta graficzna, nawet kosztem poświęcenia kilkunastu klatek na sekundę."