Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™

Pełna wersja: Windows XP podczas instalacji bluescreen
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam. Na laptopie lenovo g50-30 chciałbym zainstalować windows xp ponieważ siódemka jest według mnie muląca :p .
Podczas instalacji na dole sterowniki ładują się normalnie a gdy już pisze windows xp starting setup wywala blue screena
i żeby updatować bios itp. już to robiłem . Dokładnie to 0x0000007e i acpi.sys . Czekam na odpowiedzi Smiling
Musisz pogrzebać w biosie niestety, ustawić jedną lub dwie opcje na takie zgodne z Other OS Winking
Powinno być w opisie w tych opcjach
Nie chce teraz podawać nazw, bo nie pamiętam dokładnie i mógłbym wprowadzić w błąd
Jedno na pewno dotyczy ustawień dysków, chyba trzeba zmienić z Sata na IDE?
Chyba próbowałem wszystkiego , wyłączałem usb boot itp ahci na compatible (ide) i nic :c nie wiem co dalej zrobić a z tą siódemką to nie wyrobie Childish
Poszukaj czy masz coś co nazywa się secure boot i go wyłącz.
I może coś na kształt OS optimized defaults? ustaw na other OS.
musisz poszukać, widziałem kilka różnych nazw tego ustawienia, wiem tylko że jedno ustawiasz na nowe systemy obsługujące UEFI a drugie nie(przeważnie other OS do wyboru)
przeszukaj czy któraś z opcji nie ma takiego parametru do wyboru
Czy też legacy support. ciężko mi powiedzieć nie widząc biosu
ustawiałem na other os i dalej nic a jak chcę z uefi to mi widzi tylko ip v4 i ip v6 coś takiego a zaraz sprawdzę secure boot

szczerze to ten bios jest nie zaawansowany , strasznie mało opcji :/ i nie ma czegoś takiego jak secure boot w biosie :c
Jedno jest pewne że musisz ustawic dysk na IDE i tamto na other OS. Musiałbyś popatrzeć czy nie ma jakiejś jeszcze opcji która trzeba przestawić by uruchamiało starsze czy inne systemy.
A tak to zostaje Ci np. spróbować z inna płytką od xp, z nowszym albo starszym service packiem np.
Możliwe, że komputer jest zbyt nowy i BIOS nie jest kompatybilny z tak archaicznym systemem, jakim jest XP.

Nie widzę sensu zmieniania nowego systemu na 13-letni bez wsparcia - może być problem ze sterownikami.
No laptop fakt jest nowy ;p ale i tak chciałbym się przerzucić na xp
Podobnie jak Jedrek nie uważam, by instalowanie tak starego systemu było dobrym pomysłem, bo więcej z tego powodu kłopotów, niż korzyści. Sam na co dzień mam mnóstwo klientów zaślepionych przez nostalgię, "bo przecież XP kiedyś było dobre". KIEDYŚ. Dziś to system pozbawiony wsparcia, którego najpopularniejsza wersja nie potrafi nawet wykorzystać 4GB RAM i nie poradzi sobie z nowym sprzętem z uwagi na brak sterowników.
Nowsze Windowsy Ci nie odpowiadają? To pobaw się Linuksem. Do budżetowego lapka nieprzeznaczonego do grania wystarczy, a system będzie stabilniejszy i bezpieczniejszy.
Co racja to racja, jednak większość linuksów i tak będzie wymagać grzebania w biosie by odpalić instalator.
...ale obsłuży ponad 3GB RAM i lepiej poradzi sobie ze sprzętem. Tutaj przynajmniej będziesz mieć z tego wymierne korzyści.
Bardzo wiele osób wciąż myśli, że instalowanie systemu jest skomplikowaną i długą pracą, a dzisiaj wystarczy pobrać obraz, użyć jakiegoś programu (od siebie polecam programik Rufus, używałem go wielokrotnie i nigdy nie było żadnego problemu) do "wypalenia" instalatora na pendrive, podczas włączania komputera wciśnięcie F9 lub F12 i wybrania opcji USB Drive. Jak się ma pendrive USB3.0 i SSD to cała operacja od zakończenia pobierania obrazu do cieszenia się nowym systemem potrwa 30-40min max dla osoby nieobeznanej.
Sama instalacja na SSD to 5min, na zwykłym dysku trwa to nieco dłużej, ale w najgorszym razie i tak powinieneś zmieścić się w godzinie.
Osobiście jestem antyfanem Linuxa, ale po roku używania Windowsa 8 nie potrafiłbym używać XP. Więc jak powiedziano wyżej, spróbuj Linuxa, skoro i tak chcesz instalować system to nic nie tracisz, a może polubisz ten system i będziesz zadowolony.
W razie jakichś problemów z "wypalaniem" dysku instalacyjnego lub instalacji możesz do mnie napisać na privie, chętnie pomogę
Gram jedynie w gierki typu gta 3 , gta sa nfs itp. Ale ogólnie wie tu ktoś o co chodzi z tym problemem ? Wolę xp'ka nawet jeżeli nie jest wspierany ;p
Ja uważam, jak już było wyżej napisane, na ok. 90% to wina UEFI, bądź zbyt nowego BIOSu, który nie obsługuje Windowsa XP. Możesz zapytać prawdziwych magików na elektrodzie, może coś wymyślą, ale nie byłbym tego zbyt pewny.
A z ciekawości mógłbyś wyjaśnić czemu tak bardzo chcesz XP? Wiem, że Twojemu Celeronowi daleko do bycia dobrym procesorem, zwłaszcza do gier.
I jeszcze pytanie z jakiego nośnika próbujesz instalować XP, pendrive czy DVD?
Próbowałem nowsze xp z sp3 na pendrivie i starsze na cd itp . ;p a do xp'ka chcę powrócić ponieważ nostalgia Grinning a mam tylko 13 lat. Jak byłem mniejszy to zawsze przy xpku siedziałem nawet jak 7 była. I chodzi mi też ze względu o mniejsze potrzebowanie dysku oraz ramu itp.