Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™

Pełna wersja: Zmiana woluminu dysku C
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dobry wieczór. Kilkanaście tygodni temu zakupiłem nowy komputer i zainstalowałem na nim Win7. Podczas instalacji podzieliłem dysk (1TB) na partycje C (50GB), D (400GB), E (550GB). Po zainstalowaniu systemu, sterowników i aktualizacji na dysku C pozostało mi bardzo mało miejsca (ok. 5% wolnej przestrzeni). Moje pytanie brzmi czy jest możliwość przez system Windows dodać trochę wolnego miejsca do dysku C z dysków D lub E? Jeśli nie przez Windows to czy można jakimś programem? Dziękuję za pomoc
Możesz przez system. Zakładając, że korzystasz z klasycznego Panelu Sterowania, wejdź do opcji "Narzędzia Administratorskie" (Administrative Tools) (lub skorzystaj z komendy: %windir%\system32\compmgmt.msc /s )
i uruchom zakładkę zarządzanie dyskiem (Disk management). W większości przypadków (w zależności od formatu dysków, partycji itd.) powinny pozwolić się powiększyć lub pomniejszyć (jeśli jest na to dość miejsca). Smiling
Do tego co pisał archon, dam ci jeszcze jedną radę. Jeśli nie jest za późno najlepszym wyjściem byłoby założenie partycji D i E od nowa. W tym celu używasz menadżera dysków do usunięcia(UWAGA! Zabezpiecz dane z tych partycji bo usunięcie partycji jest równoważne z usunięcie danych znajdujących się na nich) partycji i założenia ich ponownie od nowa z wolnej przestrzeni po powiększeniu partycji C. To co opisałem pozwoli ci na szybszy dostęp do danych bo nie będą porozrzucane po całym dysku(jak zmniejszysz jedną partycję to wolna przestrzeń z niej pojawi się za partycją, co w efekcie spowoduje że partycja C będzie na dysku występować w 2-3 miejscach). :Nerd:
Z dysku D uciąłem prawie 100GB, jednak kiedy najechałem myszką na dysk C i kliknąłem PPM, opcja "Extend Volume" jest nieaktywna. W pomocy znalazłem "You can only shrink basic volumes that have no file system or use the NTFS file system"
Kliknij prawym na numer dysku(zaznaczone na screenie) i kliknij "Konwertuj na dysk dynamiczny". Następnie zrestartuj komputer i wtedy dodaj do dysku C.

[Obrazek: DYSK.png]
Wszystko działa. Usunąłem jedną partycję i dodałem do dysku C tyle ile potrzebowałem. Dziękuję za pomoc Smiling



//zamykam
Stivi