Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™

Pełna wersja: Dumpowanie ROMów z cartów dla Mega Drive'a
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Czołem wszystkim forumowiczom!

Próbuję ostatnio znaleźć sposób na zdumpowanie ROMów z moich cartów do Mega Drive'a (od razu zaznaczę, że carty są oryginalne, jestem również posiadaczem konsoli) . Problem polega na tym, że najprostsze metody (takie jak ta z wykorzystaniem "przystawki" Mega CD i odpowiedniego kabla albo ta z wykorzystaniem Retrode'a) są bardzo drogie (do tego Retrode'a ostatnio i tak nie da się nigdzie kupić).

Wiem, że niektórzy tworzą na własną rękę urządzenia służące do tego procederu, ale przy moich zerowych umiejętnościach technicznych raczej bym się tego nie podejmował. Z takiego prozaicznego powodu, że zazwyczaj i tak wymaga to zamówienia pewnych konkretnych (trochę kosztujących) układów scalonych, co jeszcze nie jest strasznym problemem... Ale dodajmy do tego fakt, że przy braku umiejętności może to spowodować zbudowanie urządzenia, które nie działa (albo wręcz doprowadzić do uszkodzenia którejś z części), efektem czego zostaje się na lodzie z ubytkiem w kieszeni i kawałkiem elektroszmelcu w pokoju.

Czy można gdzieś (a jeśli tak, to gdzie?) nabyć urządzenie pozwalające na zdumpowanie ROMów z takich cartów, bez rujnowania kieszeni?

Jeśli to ma jakieś znaczenie dla opisywanego problemu, to są to carty dla Mega Drive'a (PAL), głównie z Wielkiej Brytanii (choć mam jednego Genesisowego (Sonica 2), który jednak chodzi na moje konsoli (pierwsze tytuły na Mega Drive'a nie miały region locka).

Moje dotychczasowe poszukiwania nie doprowadziły mnie do celu, dlatego byłbym naprawdę wdzięczny za naprowadzenie mnie na rozwiązanie problem.
Mam nadzieję, że nie nie będzia miał nikt za złe, że odkopuję dość "leciwy" temat.

Pierwsza rzecz - niestety, raczej nie ma co liczyć na tanie zdumpowanie romów, szczególnie w przypadku takich platform jak Mega Drive. Takie urządzenia, jeśli już ktoś je sprzedaje, są wykonywane w ograniczonym nakładzie, zazwyczaj mają "chałupniczy" wygląd (poza pewnymi wyjątkami), a nawet jeśli ich cena nie jest zbyt zabójcza, to dochodzą do tego duże koszta wysyłki (ja osobiście napotkałem się, poza jednym wyjątkiem, z wykonawcami z USA i Brazylii (tutaj natknąłem się na urządzenie SGCExplorer - wymaga osobnego sprowadzenia jednej części, w efekcie cena koncowa jest mocno zbliżona do Retrode). Ostatnio do niemieckiego sklepu DragonBox trafił ponownie do sprzedaży Retrode - to prawda, że nie jest tani, bo kosztuje 65 euro, ale na osłodę jest urządzeniem wielofunkcyjnym (dumpuje romy z cartów dla MD/Genesis i dla SNESa, oraz ma cztery przejściówki dla padów - dwie dla SNESowych, dwie dla MD). No i nie wygląda jak płytka z kilkoma połączonymi układami scalonymi Smiling Ja sam jestem posiadaczem tegoż, działa bez zarzutu, nawet przy cartach z innych regionów.

I już bardziej jako ciekawostkę (może komuś się przyda) - taniej można nabyć urządzenie do dumpowania romów z cartów dla Famicoma (czyli oryginalnego "ojca" naszego rodzimego Pegasusa) - zwie się ono "Kazzo cartridge INL Retro Dumper-Programmer", kosztuje łącznie z wysyłką do Polski 32 dolary (37, jeśli chcemy wersję dumpującą zarówno carty dla Famicoma/Pegasusa jak i dla NESa).

(nie podaję linków do sklepów ze wspomnianymi produktami, nie wiem jakie podejście ma moderacja arhn.eu do linków "sklepowych", wolę dmuchać na zimne Winking).