Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™

Pełna wersja: Kupno używanego Dreamcasta - NTSC-J czy PAL?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Powoli, powoli przymierzam się do kupna Dreamcasta (bo chyba tego nieszczęsnego 32Xa i Knuckles Chaotix to już nie uda mi się kupić bez wydawania gór gotówki Childish ). I mam tutaj taki dylemat - dowiedziałem się, że generalnie używane japońskie Dreamcasty cechują się lepszą kondycją lasera, ze względu na fakt, iż Japończycy nie męczyli tak napędów pirackimi grami. Brzmi fajnie, do tego na przykład niektóre tytułu z ich regionów mają o wiele fajniejsze ceny niż PALowe odpowiedniki... No ale mimo wszystko, coś czuję, że jednak większość gier będę posiadał z regionu PALowego, a chyba lepszym rozwiązaniem jest kupienie konsoli pod region "dominujący" w (planowanej) kolekcji. Szczególnie, że większość gier z japońskiego regionu nie posiada języka angielskiego, co w niektórych tytułach może być problematyczne.

Co zatem lepiej kupić - używaną konsolę PALową, czy jednak używany japoński NTSC? Czy ktoś może orientuje się, jak sprawa wygląda w przypadku konsol z USA (tzn z ich ogólną kondycją, oraz cenami i dostępnością gier)?
Do japońskiego i amerykańskiego Dreamcasta będziesz musiał dokupić konwerter napięcia bo inaczej je spalisz podłączając je pod polskie gniazdko. Co do kondycji lasera to moim zdanie we wszystkich przypadkach to będzie loteria - ewentualnie możesz kierować się opisem sprzedawcy i mieć nadzieję, że jest uczciwy Winking  Co do samych laserów to z tego co mi wiadomo do DC były montowane dwa typy Yamaha i Samsung gdzie ten pierwszy był dużo lepszej jakości. Ogólnie z własnego doświadczenie widziałem, że zużyte lasery mają większy problem z odczytem oryginalnych GD-Romów niż z "kopiami zapasowymi" nagranymi na zwykłe.

Ogólnie ja bym nie kombinował i poszukał jakiejś porządnej konsoli PAL Winking Wszystkie gry NTSC odpalisz na niej normalnie przy użyciu ogólnodostępnego UTOPIA Boot Disc Winking
Jak wyżej, to istna loteria, w najgorszym wypadku wymiana lasera nie jest jakimś zatrważającym wydatkiem i możesz z małą pomocą wujka google zrobić to sam. Ja bym kupił wersje PAL, ponieważ w europie trudniej dostać wersje NTSC gier, nie mówię że bardzo trudno, ale trudno. Są po po prostu bardziej powszechne.
Zapomniałem napisać - jeszcze na kilka(naście?) dni przed odpowiedzią Kejciana zdecydowałem się w końcu na kupno Dreamcasta NTSC. Niestety, przejechałem się, bo okazało się, że nie czytał płyt z muzyką ani płyt pokroju Utopia (pozwalających odpalać gry z innych regionów), a do tego zdarzało mu się nie reagować nawet z grami NTSC, w związku z czym poszedł do reklamacji, obecnie oczekuję na sprawny egzemplarz. Co do konwertera napięcia - tak, byłem tego świadom, posiadam takowy, więc tutaj nie mam żadnego problemu.

Ogólnie z laserem i jego wymianą czytałem, że podobno te "wymienne" są niskiej jakości, dlatego zależy mi na tym, żeby trafić na dobrą konsolę z "oryginalnym" laserem.


@Eryk - z grami jest dość specyficznie w moim przypadku, bo część tytułów które mnie interesuje można dużo taniej dostać w NTSC-US, a część taniej w PAL (te które można dostać taniej w NTSC-US można co prawda dostać jeszcze taniej w NTSC-J, ale akurat ta opcja mnie nie interesuje ze względu na język japoński). Więc w zasadzie można powiedzieć, że zarówno konsola  PAL jak i NTSC-US jest dla mnie w równej mierze dobrym rozwiązaniem.

Więc na obecną chwilę mam mały stosik fajnych tytułów na DC, ale na razie ograć to ich nie ogram, bo czekam na konsolę Childish