Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™
noobskie pytania o gameboye - Wersja do druku

+- Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™ (https://forum.arhn.eu)
+-- Dział: Oldschool... (https://forum.arhn.eu/Forum-Oldschool)
+--- Dział: Konsole Kieszonkowe (https://forum.arhn.eu/Forum-Konsole-Kieszonkowe)
+--- Wątek: noobskie pytania o gameboye (/Temat-noobskie-pytania-o-gameboye)



noobskie pytania o gameboye - ZupkaChinska - 05-02-2016

Cześć wam,

pisałem już moje pytanie do Archona na wykopie ale pewnie za dużo ma takich jak ja  Huh

chodzi za mną coś w stylu gameboya- pograłbym sobie w pokemony, mario karta czy inne hity dzieciństwa, a niekoniecznie chce je piracić na komputrze. 
Mielibyście do polecenia jakiś poradnik (może być też po ang) w stylu "Konsolki nintendo wolno i wyraźnie dla idiotów" (szukałem na tym forum ale nie znalazłem)? 
Podstawowe pytania, w stylu: 
-> "jaką konsolkę warto kupić- czym się różnią między sobą", 
-> którą byście polecali, 
-> która ma największą bazę gier (niekoniecznie nowych i wyczesanych, zależy mi na klasykach na które mnie nie było stać), nie grałem praktycznie w nic,
-> która się cenowo opłaca a która jest naciąganiem na kasę, 
-> jak z kompatybilnością kartridży- czy np. pogram sobie w mario na gameboya 1 na DSach?

i ogólnie czy polecacie się rozglądać raczej w segmencie "współczesnych" DSów czy mogę bez obaw cisnąć po GB?


RE: noobskie pytania o gameboye - Nishi - 05-02-2016

Jak to ktoś usłyszałem od kogoś: Wszystko zależy od wszystkiego.
Jeśli zależy ci bardziej na tytułach ze starszych GrajChłopców, to według mnie najlepszym rozwiązaniem będzie GameBoy Advance SP. Zajmuje mało miejsca, ma wbudowany akumulator więc nie trzeba martwić się o baterie i co najważniejsze, ma pełną kompatybilność wsteczną z GBC i GB, czego nie oferują konsolki DS. DS i DS Lite mają kompatybilność wsteczną tylko z grami na GBA, późniejsze już nie mają jej kompletnie.
Co do ceny gier, to musisz pamiętać, że jeśli chodzi o takie klasyki jak właśnie Pokemony, to zasada którą zauważyłem osobiście jest taka: Im bardziej gra jest popularna i dobra, tym więcej musisz za nią zapłacić.


RE: noobskie pytania o gameboye - facepalm - 05-02-2016

Więc tak, pomijając konsole z tylko jedną, wbudowaną grą(jak na przykład G&W) konsole nintendo dzielimy na:
-GB
-GBC
-GBA
-DS
-3DS
Przy czym wszystkie poza GBC mają też swoje "ulepszone" wersje, GB ma GB pocket, mniejszą wersję z mocniejszą baterią i "nowszym" ekranem i wydane wyłącznie w Japonii GB Light, różniącym się tym że ma podświetlenie(wszystkie GB poza GBA SP, Micro i GB Light nie mają podświetlenia), GBA posiada wersje SP, która różni się tym że jest składana, posiada akumulator(wszystkei poprzednie są na baterie, "paluszki") i posiada podświetlenie ekranu(przy czym to też ma dwie wersje, podświetlenie z przodu i z tyłu, ta druga wersja wygląda lepiej ale jest dużo droższa i teraz dość rzadka, więc jej nie polecam) a także wersje micro, która jest malutka i ma to "lepsze" podświetlenie ale za to nie odtwarza gier z poprzednich konsol, jest też teraz dość droga i rzadka, DS ma DS Lite, który jest lepszą konsolą pod niemal wszystkimi względami, DSi to DSLite + jeszcze milion napakowanych, dość zbędnych bajerów jak aparat czy pobieranie gier(w sklepie DSi nie ma nic ciekawego, szczególnie w europejskim), 3DS posiada wersje XL, która jest większa, posiada poprawioną baterię i 3D, 2DS to budżetowa wersja 3DSa która nie posiada 3D i jest bardziej wytrzymała dzięki brakowi zawiasów, New3DS i New3DS XL są tym samym co DS Lite dla DSa ale są aktualnie duża droższe więc wiele ludzie kupuje starsze, znacznie tańsze wersje.
Co do kompatybilności wstecznej:
-GBC obsługuje gry z GB i GBC
-GBA i GBA SP obsługują gry z GBA, GBC i GB
-DS i DS Lite obsługują poza swoimi gry z GBA(nie obsługują GB i GBC)
-Wszystkie 3DSy obsługują gry z DSa
Jeśli chcesz grać a nie kolekcjonować polecałbym ci więc jedną(albo dwie, 3DS + GBA SP to najlepszy wybór IMO) z następujących konsol:
GBA SP - najlepsze GB w ludzkiej cenie, obsługuje gry z wszystkich Game Boy'ów, czyli łącznie najwięcej, znane gry na GB też są tańsze niż na DSy i 3DSy.
DS Lite - ogromne biblioteki DSa i GBA, gry są raczej tanie, pomijając rzadsze tytuły na DSa
3DS, model zależy od twoich preferencji - powiększająca się biblioteka 3DSa, niestety gry są drogie i ogromna DSa, do tego masz możliwość emulacji starych gier z NESa, GB i GBC, poprzez kupowanie ich w sklepie nintendo,
TL;DR:
Bierz GBA SP, najtaniej i najwięcej a potem możesz dokupić 3DS i będziesz mógł grać we wszystko z przenośnych gier nintendo(pomijając 3 na krzyż ekskluzywne tytuły na New3DS)


RE: noobskie pytania o gameboye - ZupkaChinska - 06-02-2016

dzięki wielkie za wyczerpujące odpowiedzi  Happy
naprawdę powinniście to gdzieś przykleić  Vault Boy Approves


noobskie pytania o gameboye - BoomBanana - 16-02-2016

Dobra, odpowiem krótko i zwięźle. Gameboye dzieli się na 6 modeli:
- Classic (czarno-zielone gry, słaba grafika, podświetlenia brak, na 3 paluszki AA)
- Pocket (Mniejszy Classic na 2 paluszki AAA)
- Color (Kolorowy ekran, nieco lepsze gry, na 3 paluszki AA)
- Advance (Kolorowy ekran z lepszą rozdzielczością, o wiele lepsze gry, mniejsze kartridże itp. 2 paluszki AA, podświetlenia brak)
- Advance SP (Niewygodnie się go trzyma, ale jest mniejszy, na baterię Li-ion ładowaną, z podświetleniem lub nadświetleniem)
- Micro (najmniejszy, podświetlenie, bateria Li-ion, ale brak kompatybilności wstecznej)
Najbardziej polecam Advance SP albo po prostu DSa.
W razie pytań - śmiało pisz.

Tapnięte moim Garrym


RE: noobskie pytania o gameboye - ZupkaChinska - 18-02-2016

dzięki chłopaki, łapcie okejkę  Happy

[attachment=599]