Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™
[ART] Wyzwanie Worma! Ukończyć Grochówkę przed Contrą! - Wersja do druku

+- Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™ (https://forum.arhn.eu)
+-- Dział: Allschool... (https://forum.arhn.eu/Forum-Allschool)
+--- Dział: Gracze - Graczom (https://forum.arhn.eu/Forum-Gracze-Graczom)
+--- Wątek: [ART] Wyzwanie Worma! Ukończyć Grochówkę przed Contrą! (/Temat-Artyku%C5%82y-Zgoda-na-publikacj%C4%99-artyku%C5%82u-na-g%C5%82%C3%B3wnej-Wyzwanie-Worma-Uko%C5%84czy%C4%87-Groch%C3%B3wk%C4%99-przed-Contr%C4%85)



Wyzwanie Worma! Ukończyć Grochówkę przed Contrą! - one_worm - 05-06-2016

Dzień 4 czerwca 2016 roku upłyną pod ekscytującym wyzwaniem Archona. To było to, dzień wyzwań! Wyzwanie w Contrze to jedno, ale ja, Worm, popełniłem swoje wyzwanie. Zrobić Grochówkę zanim Archon zyska medal w Contrze! Wyzwanie uznaję za zaliczone, gdyż po 3-ech godzinach udało się doprowadzić wyzwanie do szczęśliwego finału! Dzisiaj zaś dzielę się przepisem, zegarami oraz materiałami (Które pojawią się później po wrzuceniu ich i obrobieniu, więc teraz tylko zegary oraz sam przepis).
Wedle mej rodzinnej legendy Pradziadek zaczynał opracowywać recepturę, ale to nie jest potwierdzone. Na pewno mój dziadek, mój ojciec i w końcu ja i ewentualni przyszli potomni są dumni mogą c zaprezentować przepis na Grochówkę! Tylko ostrzegam, trzeba tutaj poświęcić 3 godziny około na przygotowanie jej. To nie zupa na 15-30 minut. Zostaliście ostrzeżeni. Składniki są podane na 5 litrów zupy, przy czym przy większych ilościach należy je przemnażać lub dzielić przy mniejszych w oparciu o litraż garnka!
Składniki:
-0,5kg Ziemniaków
-4 liście laurowe
-4 kulki ziela angielskiego
-1 dorodna marchew (taka z przedziału 80-150 gram)
-3 liście pora (od łodygi licząc do czubka)
-1,5 cebuli (tak, dokładnie tak. Do tego dojdziemy później)
-200g boczku wędzonego (To istotne. Nie parzony, nie surowy. Wędzony)
-ok.250 gram grochu
-200 gram kiełbasy ulubionej np. śląskiej (to około 2-ch, 3-ech pętek)
-magi (albo w roślinie albo w formie płynnej)
-około 50 gramów selera
-Pieprz
-Majeranek

Lista może wydawać się imponująca, ale spokojnie, wszystko ogarniemy Winking

Zatem pierwszym krokiem jest namoczenie grochu w garnku. Cały groch zostawiamy na noc, połówki grochu zaś możemy gotować z marszu. Nie warto namaczać grochu w formie połówek.
Do grochu w wodzie dodajemy liście pora, obraną cebulę. Dodajemy od razu liść laurowy oraz ziele angielskie. Dwie garście (jeśli drobna dłoń) lub jedną (jeśli jest to dłoń sporych rozmiarów) majeranku. Z boczku odkrawamy skórę i wrzucamy do wywaru. Seler i marchew tarkujemy i też dorzucamy do gara.
Wywar gotujemy do uzyskania miękkości cebuli. Wtedy też wyrzucamy cebulę, skórę, liście pora. (Co zajmie około 1,5 godziny)

Boczek, kiełbasę i połowę cebuli szatkujemy drobno. Bardzo drobno. W kosteczkę.
Na rozgrzanej patelni smażymy boczek około 20 minut lub do uzyskania skwarków. Warto dodać, że chudy boczek (A taki trafić się może) nam się może spalić. Wtedy dodajemy smalcu do podsmażenia. Tutaj uwaga, smalcu domowego lub ze skwarkami.
Do boczku, gdy minie czas dorzucamy kiełbasę i smażymy na wolnym ogniu około 30 minut. Ważne jest to, by całość była podsmażona równo. Nie ma miejsca na surowizny. Czyli? Czyli mieszamy!
Na koniec dorzucamy cebulkę.
Gdy cebula zbrązowieje (ale nie może być spalona i czarna bo wtedy wszystko wali w łeb! Cebulka będzie podsmażać się około 3-5 minut! pilnujemy!całość), włącznie z tłuszczykiem wlewamy do gara!

Ziemniaczki tradycyjnie, w kosteczkę. Pro-tip. Gdy obierzecie pyry, posiekajcie je na talarki na desce od krojenia i później w paski jak na frytki. To razem zaś posiekajcie w kostkę. Całość ogarniecie w 5 minut. Serio. Taki speedrun!
Je też dorzucamy do gara!
I teraz uwaga! Jeśli macie Magi w formie przyprawy roślinnej, siekacie, rozgniatacie i też dosypujecie. Jeśli w formie płynnej w butli to przechodzicie do kolejnego kroku.

Grochówkę gotuje się, aż ziemniaczki pokrojone w kostkę będą miękkie. Wtedy dodajcie pieprzu i magi do smaku- ale uważajcie, bo całość może wyjść słona!

Prawidłowa gorchówka ma żółty kolor!

Smacznego! Smiling

A już niebawem:
złote kotlety
oraz piersi jak z KFC! Z TĄ Panierką!


RE: Wyzwanie Worma! Ukończyć Grochówkę przed Contrą! - Banan - 05-06-2016

W sumie ciekaw jestem tego przysmażonego boczku, mi nawet na jajecznicę się spala, strasznie nierówno się spieka Okay


RE: Wyzwanie Worma! Ukończyć Grochówkę przed Contrą! - one_worm - 05-06-2016

Zobaczysz na materiale poglądowym zatem Grinning
Za to już teraz mogę zdradzić, że nigdy nie warto dawać na "full power" smażenia, bo na zewnątrz nam się spali, a w środku będzie surowe. Dlatego też smaż na wolnym ogniu Smiling Warto przypilnować, by tłustym leżało na wierzchu patelni...ROZGRZANEJ! Czyli wrzucamy całość na gorącą patelnię, nie taką, która się nagrzewa!


RE: Wyzwanie Worma! Ukończyć Grochówkę przed Contrą! - Banan - 05-06-2016

Zapamiętam (tak naprawdę to nie) płeć żeńska zapamięta


RE: Wyzwanie Worma! Ukończyć Grochówkę przed Contrą! - one_worm - 05-06-2016

Dodałem materiały poglądowe, wystarczy poklikać! Grinning
Smacznego!