Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™
E-Ziny / Magi - Wersja do druku

+- Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™ (https://forum.arhn.eu)
+-- Dział: Allschool... (https://forum.arhn.eu/Forum-Allschool)
+--- Dział: Offtop Wszelaki (https://forum.arhn.eu/Forum-Offtop-Wszelaki)
+--- Wątek: E-Ziny / Magi (/Temat-E-Ziny-Magi)



E-Ziny / Magi - LukegaX - 19-07-2016

Dawno temu (w okolicach 2001 - 2006) w czasopiśmie CD-Action na płycie CD / DVD wrzucano tak zwane E-Ziny / Magi, czyli internetowe czasopisma o określonej tematyce tworzone przez grupkę redaktorów zapisywane w postaci HTML offline (choć zdarzały się wyjątki w .pdf).

Wśród magów które znajdowały się na cover cd można było poczytać o samochodach (Speed Zone), FPSach (FPP Megazin), starych grach (Emu Kouncik), przygodówkach (Adventure zone), RPGach (Tawerna RPG), bądź poczytać felietony o różnej tematyce (Action Mag) plus te, które ukazywały się nieregularnie. Można wręcz stwierdzić, że e-ziny to taka namiastka internetu z dawnych lat
Dodatkowo na płycie znajdowały się takie perełki jak "Bonus 1" gdzie znajdowały się kolejne e-ziny, śmieszne zdjęcia, wygaszacze ekranu, tapety, kursory i ikony oraz "Bonus 2" - małe gry, zapisy gier, kody do gier oraz trainery.

Obecnie w najnowszych Cd-Actionach nie uraczymy e-zinów - jedynym wyjątkiem jest okrojona wersja Action maga oraz okrojona wersja Bonusu 1 w postaci śmiesznych zdjęc i gifów.

Tak więc mam pytanie do was - Czy mieliście do czynienia z e-zinami, a jeżeli tak to jakie były wasze ulubione (moi ulubieńcy to FPP Megazin, Emu Kouncik) oraz czy ktoś zna źródło gdzie można znaleźć więcej takowych pism - nie koniecznie tylko z CD-Action?


RE: E-Ziny / Magi - Nishi - 19-07-2016

ActionMag i felietony i czasem nawet opowiadania tam pisane to była magia. Skłamałbym mówiąc, że znałem wszystkie z dzieciństwa, ale te późniejsze czytałem wielokrotnie i lubię do nich wracać. Bardzo dobrze też wspominam moment, kiedy mój tata przyniósł do domu od jakiegoś swojego znajomego całą tonę starych płytek z CD-Action i ja zamiast grać w gierki czy dema, zgrywałem tylko wszystkie Bonusy 1 i 2 (które to swoją drogą stały się podstawą mojej późniejszej fascynacji grami Freeware czy teraz czasem indykami).

Najlepiej wspominam właśnie samą podstawę, czyli ActionMag, i kilka których nazw niestety teraz nie pamiętam, ale jeden z nich był o serialach i kreskówkach (pamiętam recenzję Hellsinga w jednym z numerów), czy też zinu o komputerach którego (chyba) współautorem czy założycielem był Winor, którego znałem z napisów do Lucky Star (tak, anime to duża część mojego życia z gimnazjum). Świetnie czytało mi się w nim artykuły o komputerach marzeń czy też poradnikach jak złożyć komputer do Simsów.
Był też Fallout Fraction, czyli zin poświęcony serii gier Fallout, którego to też byłem swego czasu wielkim fanem.

Takie magazyny miały swoją magię, tak jak to powiedziałeś, były namiastką internetu dla tych, którzy go nie mieli, lub jak w moim przypadku, nie znali jeszcze jego pełnych możliwości. W dzisiejszych czasach nie wiem czy dałoby się odtworzyć ten sam efekt. A szkoda. Jest to jedna z tych rzeczy, których młodsze pokolenie już nie doświadczy, albo będzie nas pytało czemu tak miło to wspominamy. Będzie co opowiadać Winking