Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™
Lista filmów dziwnych/niecodziennych acz DOBRYCH™ - Wersja do druku

+- Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™ (https://forum.arhn.eu)
+-- Dział: Allschool... (https://forum.arhn.eu/Forum-Allschool)
+--- Dział: Offtop Wszelaki (https://forum.arhn.eu/Forum-Offtop-Wszelaki)
+--- Wątek: Lista filmów dziwnych/niecodziennych acz DOBRYCH™ (/Temat-Lista-film%C3%B3w-dziwnych-niecodziennych-acz-DOBRYCH%E2%84%A2)



Lista filmów dziwnych/niecodziennych acz DOBRYCH™ - Dark Archon - 13-09-2016

Za namową shoutowników budujemy listę dobrych filmów o tematyce nietypowej. Od surrealizmu po fantastykę. Jeśli wybija się poza szablon i jest warte polecenia, polecamy.

Na dobry początek, propozycje shoutboksa:

Wideodrom
Eraserhead (Głowa do wycierania
Twin Peaks (serial)
Mechaniczna Pomarańcza
Nagi Lunch
Brazil (najlepiej cięcie Terry'ego Gilliama)
Jacob's Ladder
Session 9
Gummo (Skrawki)
Mulholland Drive


RE: Lista filmów dziwnych/niecodziennych acz DOBRYCH™ - Grodek - 13-09-2016

Mr Nobody - ciekawy film interpretujący różne możliwe scenariusze życia głównego bohatera. Warto sprawdzić dla obsady aktorskiej i pomysłowego scenariusza.


RE: Lista filmów dziwnych/niecodziennych acz DOBRYCH™ - Dark Archon - 13-09-2016

Opowieść o dwóch siostrach -- Horror, Korea Południowa
Gratka dla fanów horroru, w dodatku na motywach koreańskiej legendy. Nie chcę zdradzać fabuły, bo cały fun z filmu mocno opiera się na jej poznawaniu.

Rabbits (Króliki) - ???, webseries
David Lynch to dziwadło. Pamiętam jak w 2002 roku ogłosił, ze w internecie publikował będzie krótkie odcinki serialu o tytułowych królikach. Rabbits to dosłownie serial o niczym. Obserwujemy mieszkanie tytułowych królików -- aktorów w kostiumach, którzy przez cały czas trwania odcinków dyskutują za pomocą nie powiązanych ze sobą dialogów.
Rabbits nie będzie dla każdego, ale jego dziwna, niepokojąca, surrealistyczna atmosfera znalazła sobie masę zwolenników.

Beetlejuice (Sok z Żuka) -- czarna komedia
Ja wiem, to Easy Level. Ale uwielbiam ten film i każdy miłośnik czarnych komedii i rozmyślań o śmierci powinien go zobaczyć.


RE: Lista filmów dziwnych/niecodziennych acz DOBRYCH™ - Ymir - 13-09-2016

Dead Ringers - Schizofrenicznie o bliźniętach.
Lobster - Bohaterowie muszą w określonym czasie znależć sobie partnera. W innym wypadku zostaną zamienieni w zwierzę.
Kieł - Początki Lathimosa - Dzieci wychowane przez bohatera filmu nie mogą poznać świata zewnętrznego  dopóki nie wypadnie im kieł.
Mulholland Drive - Kwintesencja Lyncha
Harry Angel - Kryminał z Voodoo, Robertem DeNiro i scenami rodem z Don't Hug Me, I'm Scared
Irreversible  - Jeden z filmów wymienianych na szczycie w topkach o filmach ciężkich/dziwnych bądź kontrowersyjnych. Wg mnie to film który jednak jest czymś więcej niż prostacką kontrowersją na siłę. Ciekawy montaż, prześladująca ścieżka dźwiękowa i scena na którą nikt nie był w stanie patrzeć w trakcie oglądania tego filmu.
Dług - Mroczna historia zabójstwa oparta na faktach.


RE: Lista filmów dziwnych/niecodziennych acz DOBRYCH™ - Dark Archon - 13-09-2016

John dies at the end (John ginie na końcu) -- komedia
Nie mam lepszego słowa na określenie tego filmu, więc nazwę go po prostu pojebanym. Pojawia się nowy narkotyk o nazwie "sos sojowy", który kompletnie rąbie w umysłach głównych bohaterów. Film, technicznie o narkotykach, choć nie do końca, więc można domyślac się jakiej jazdy się spodziewać. Humor raczej młodzieżowy, ale duża część śmieszków pochodzi z niespodziewanych zwrotów akcji.


RE: Lista filmów dziwnych/niecodziennych acz DOBRYCH™ - Chmurowaty - 14-09-2016

Drive - film akcji
Wiem, że ten film jest bardzo popularny, jednak wstyd by było go tu nie umieścić. Nie pozostawia po sobie pustki w głowie, nie straszy ani nie wykręca nam wnętrzności od emocji, ale jest naprawdę świetnie napisany a ujęcia i soundtrack to sam miód. Nie zrażajcie się tym, że główną rolę gra Gosling, bo wypadł tu genialnie i przez cały film niemal nie wypowiada więcej niż jednego zdania. Na pewno jest niecodzienny, tak samo na pewno warty jest obejrzenia.


RE: Lista filmów dziwnych/niecodziennych acz DOBRYCH™ - pojler - 14-09-2016

Fight Club Thriller, Psychologiczny
Również dosyć znany, jednak idealnie wpasowujący się w temat film. Po tytule można się spodziewać typowej produkcji o napierdzielających się po twarzach panach, jednak to tylko pozory, a sam film opowiada głębszą historie o facecie, który odnajduje swoje miejsce w tytułowym Fight Clubie. Zdecydowanie polecam, i pamietajcie. Pierwszą zasadą Fight Clubu, jest nie mówić o Fight Clubie... ups.


RE: Lista filmów dziwnych/niecodziennych acz DOBRYCH™ - nosferathoo - 14-09-2016

Donnie Darko


RE: Lista filmów dziwnych/niecodziennych acz DOBRYCH™ - Banan - 14-09-2016

Dazed and Confused świetny film o amerykańskich nastolatkach. Idealny do obejrzenia w luźny wieczór przy piwku. Oglądając go ani razu nie poczułem zażenowania także ani razu przeszło mi przez myśl coś w stylu "nie no, widać że twórca nie wie czym są nastolatkowie". Świetny klimat, o muzyce już nie wspominając. Szczególnie podobało mi się rozmycie punktu kulminacyjnego oraz Matthew McConaughey Heart


RE: Lista filmów dziwnych/niecodziennych acz DOBRYCH™ - Johnny - 14-09-2016

O.K. Connery/Operation Kid Brother/Operation Double 007 - przez wielki sukces filmów z Bondem, lata 60. w europejskiej kinematografii to ogromny wysyp niskobudżetowych produkcji szpiegowskich. Nie ma pewności jaka jest geneza opisywanego przeze mnie filmu, ale podobno było tak: pewnego razu (jakoś w 1967 roku) włoski producent filmowy Dario Sabatello usłyszał zupełnie przypadkowo w radiu wywiad z bratem Seana Connery'ego, Neilem. Nie ma pewności czego dotyczył ten wywiad, bo Neil był z zawodu tynkarzem i nie pchał się do bycia gwiazdą. W każdym razie okazało się, że młodszy z Connerych ma głos bardzo podobny do starszego brata.

Niewiele myśląc, Dario skontaktował się z Neilem i zaproponował mu udział w filmie, nie zważając na zupełny brak doświadczenia aktorskiego. Liczyło się nazwisko i podobieństwo. Jakimś cudem zdołał go namówić. Ale to nie wszystko, udało mu się jeszcze zaangażować innych aktorów znanych z serii filmów o Bondzie: Adolfo Celiego (Emilio Largo z "Operacja Piorun"), Danielę Bianchi (Tatiana Romanova z "Pozdrowienia z Rosji") i Anthony'ego Dawsona (Professor Dent z "Doktor No" i Ernst Stavro Blofeld z "Pozdrowienia z Rosji" i "Operacja Piorun"). Wisienką na torcie byli Bernard Lee i Lois Maxwell, czyli M i Moneypenny. Z taką obsadą nawet brak praw do wykorzystania jakichkolwiek elementów z powieści Iana Fleminga nie mógł stanąć na drodze produkcji.

Powstał film naprawdę interesujący. Neil Connery gra tutaj chirurga plastycznego, który jest młodszym bratem brytyjskiego agenta. Do tego zna sztukę czytania z ruchu warg, potrafi hipnotyzować ludzi i jest wyśmienitym łucznikiem. Z braku laku (starszy brat akurat jest na innej misji i nie ma czasu), to właśnie takie zdolności idealnie przydają się podczas krzyżowania planów organizacji terrorystycznej.

Chociaż zarys może się wydać śmieszny, wyszedł z tego naprawdę warty obejrzenia film. Wcale nie sili się na bycie chamską podróbą Bondów - dzięki takiej obsadzie może sobie pozwolić na jedynie delikatne nawiązania. Przez to właśnie ogląda się go całkiem przyjemnie. Można go potraktować jako spin-off.

Aha, no i pamiętacie, że Neil dostał rolę dzięki swojemu głosowi? No to sorry, ale włoskie filmy były w latach 60. kręcone bez dźwięku, czyli wszystkie efekty tła oraz dialogi dogrywało się potem w studiu. No ale Neil akurat był chory jak dogrywali, więc jest dubbingowany przez jakiegoś niepasującego Amerykanina. Trochę przykre, bo pewnie film by sporo zyskał na tym głosie.

jeśli chcecie zerknąć na fotosy z filmu, to polecam tę stronkę. Jeżeli chcecie obejrzeć, to jedynym źródłem cyfrowym jest Amazon Video (na początku nie pozwalało mi kupić, bo twierdziło, że nie jestem Amerykaninem. Ale pewnego dnia odpuściło i mam przypisane do konta PS3 Has No Game Nie wiem jak to działa.). Ja dodatkowo sprawiłem sobie jeszcze bootlegowe DVD, ale ja serio lubię Bondy Grinning

EDIT:

Zapomniałbym - muzykę do tego filmu komponował Ennio Morricone, zdobywca Oscara.


RE: Lista filmów dziwnych/niecodziennych acz DOBRYCH™ - UzbrojonyStefan - 14-09-2016

To ja podam kilka nowszych propozycji, które jak się pośpieszycie to jeszcze obejrzycie w kinach małych i dużych oraz jedną propozycję starszą wartą do obejrzenia:

Nerve - film najłatwiej porównać do takich lepszych "Igrzysk Śmierci", które jednak odstawiają widowiskowe sceny akcji na rzecz pokazania do czego zmierza nasze współczesne społeczeństwo i trendy, które możemy znaleźć na facebooku czy youtubie. Jest to także film akcji przy, którym na pewno nikt nie będzie się nudził.

Aż do piekła - jest to jeden z tych filmów, który na początku wydaje się zwykłym przedstawicielem gatunku akcji jednak dzięki niesamowitym panoramicznym kadrom tłumaczy on historię lepiej niż wile filmów robi to za pomocą dialogów. Najlepiej porównać go do filmu Drive gdzie bohaterowie również robią rzeczy niezgodne z prawem w słusznym celu. Tak samo jak główny bohater wspomnianego wcześniej filmu są oni współczesnymi rycerzami walczącymi w słusznych intencjach.

Jak Bóg da - jeden z tych filmów, od których spodziewasz, że będzie kolejną religijną papką, a okazuje się, że jest inteligentną, zabawną komedią o uprzedzeniach względem osób religijnych i tych ateistycznych. Rzadko kiedy spotyka się tak dobre filmy religijne, które jednocześnie nie wciskają nam pod nos jedynej słusznej ideologii i nie tłumaczą jak dana religia jest lepsza od innych.

Na koniec chciałem wymienić film trochę starszy ale bardzo ważny dla współczesnej popkultury:

Battle Royale - film na podstawie znanego japońskiego komiksu o tej samej nazwie. Od niego właśnie pomysł ściągnęła autorka "Igrzysk Śmerci". Opowiada on o zmaganiach nastolatków z ostatniej klasy liceum, którzy muszą walczyć ze sobą na tajemniczej wyspie ku uciesze widzów.


RE: Lista filmów dziwnych/niecodziennych acz DOBRYCH™ - hipo5PL - 14-09-2016

Don't Hug Me I'm Scared - internetowa seria krótkich filmów przywodząca na pierwszy rzut oka skojarzenia z Ulicą Sezamkową czy Muppetami. Po chwili jednak wszystko zaczyna się robić dziwne, strasznie, niepokojące. Warto obejrzeć dla znakomitych scenografii, wpadających w ucho piosenek, i psychodelicznego klimatu z elementami gore.


RE: Lista filmów dziwnych/niecodziennych acz DOBRYCH™ - Chmurowaty - 04-11-2016

Odświeżam temat, bo czemu nie Smiling

Harry Angel - film całkiem specyficzny, zawierający wiele elementów przeznaczonych tylko dla dorosłych (boberów co prawda nie ma). Opowiada o prywatnym detektywie który zostaje wplątany w sprawę odnalezienia zaginionej osoby, jednak jak to w filmach bywa, wszystko zaczyna się komplikować i rozrastać na dużo większą skalę. Zdecydowanie polecam, bo dawno mnie nic tak nie wciągnęło i nie trzymało w napięciu aż do napisów końcowych. A, w filmie gra między innymi De Niro i Mickey Rourke, którzy odegrali kawał dobrej roboty w odgrywaniu swoich postaci. A, no i uważajcie na spoilery OK!


RE: Lista filmów dziwnych/niecodziennych acz DOBRYCH™ - HackBoy - 07-11-2016

Ja zaproponuję coś, co wydaje się być dla mnie dość dobrym kontentem, aczkolwiek momentami dosyć trudnym do ogarnięcia i haotycznym z uwagi na bardzo dużo informacji, które się tam pojawiają. 

Mr Robot (serial TV)  w skrócie -opowieść o młodym hakerze Eliocie. Eliot jest aspołeczny i ma problemy z własną osobowością. 
Jedyną metodą dzięki której poznaje ludzi jest wlamywanie się do ich komputerów i na ich konta społecznościowe.

Polecam widzom starszym (18+) z uwagi na język oraz brutalność.


RE: Lista filmów dziwnych/niecodziennych acz DOBRYCH™ - Piecho - 02-01-2017

To ja rzucę garścią filmów SF z nieco mniejszym budżetem. We większości to bardziej rozkiny fizyków i konsekwencje takowych działań niż strzelanie do siebie z laserków.

Coherence (2013)
Europa Report (2013) - tutaj się lata w kosmos
Circle (2015)


RE: Lista filmów dziwnych/niecodziennych acz DOBRYCH™ - Banan - 06-03-2017

Że życie ma sens, świetny polski, niskobudżetowy film opowiadający o grupie filmowców którzy wpadli w sidła fety. Ciekawie oddaje uczucia towarzyszące nałogowi, zmiany zachodzące w głowach bohaterów jak i ich otoczeniu. Równie realistycznie (kolega opowiadał) ukazuje również efekty zażywania substancji wyskokowych sprzedając przy tym kilka naprawdę dobrych przemyśleń. Serdecznie polecam Smiling