Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™
Planszówki, karcianki, gry imprezowe? - Wersja do druku

+- Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™ (https://forum.arhn.eu)
+-- Dział: Newschool... (https://forum.arhn.eu/Forum-Newschool)
+--- Dział: Gadżety (https://forum.arhn.eu/Forum-Gad%C5%BCety)
+--- Wątek: Planszówki, karcianki, gry imprezowe? (/Temat-Plansz%C3%B3wki-karcianki-gry-imprezowe)

Strony: 1 2


Planszówki, karcianki, gry imprezowe? - Manga Ryu - 05-04-2012

Nie wiedziałem gdzie wrzucić, czy tu, czy do offtopa, ale w końcu uznałem, że dam tu, bo jakby nie było, to takie gry są po części gadżetami Winking

Lubicie taką rozrywkę?
Ja wczoraj grałem w "Prawo dżungli", czyli imitację "Jungle Speed"- gra polega na tym, że gracze po kolei wykładają karty i w dobrym momencie trzeba złapać "Totem". Jest to typowa gra imprezowa, dużo przy niej śmiechu.
Link do recenzji

Dziewczyna kupiła mi jakiś czas temu "Czarne Historie"- polega to na tym, że jedna osoba dostaje kartę z historią, czyta na głos jej zakończenie, typu (autentyk z wczoraj)- "Pewna rodzina zjadła swoją babcię łyżeczka po łyżeczce" i czyta z tyłu, jak do tego doszło, zachowując to info dla siebie. Reszta graczy, zadając pytania, na które można odpowiedzieć tylko "tak" bądź "nie", musi rozwiązać zagadkę. Gra jest świetna przy większej ilości osób, a pomysły i nowe teorie, jakie przy niej powstają, są warte jakichś nagród ;D
Link do recenzji

Dostałem ostatnio też "Uga buga"- prostą grę karcianą, w której gracze naśladują jaskiniowców, muszą wykrzykiwać sylaby z kart w odpowiedniej kolejności i patrzeć, czy pozostali się nie mylą. Jeszcze nie miałem okazji zagrać (wczoraj w pubie pani barmanka kazała nam być cicho Childish).
Link do recenzji

Nie miałem jeszcze okazji pograć w te bardziej zaawansowane gry, takie jak "Warcraft the Boardgame" czy "Neuroshima HEX", a bardzo bym chciał.

Macie jakieś doświadczenie w takiej rozrywce? Lubicie? Zapraszam do polecania gier i wymiany spostrzeżeniami Smiling


RE: Planszówki, karcianki, gry imprezowe? - Berorn - 05-04-2012

Z kart to oczywiście Yu Gi Oh! Jak byłem młodszy to się zbieraliśmy w kilkanaście osób, i graliśmy potyczki 1v1, 2v2. Zabawa przy tym była niesamowita, nawet dzisiaj znalazłbym stare talie, i chętnie rozegrał jakąś walkę. Z planszówek to Monopoly, bardzo fajna gra logiczna, zapraszam i polecam. Piotr Fronczewski


RE: Planszówki, karcianki, gry imprezowe? - Dorczenzo - 05-04-2012

Planszówki? Pictionary i Cluedo to moje ulubione Grinning Ostatnio w Irlandii widziałem też planszową wersję gry Angry Birds Winking A pamięta ktoś "karciankę" flirt? :p


RE: Planszówki, karcianki, gry imprezowe? - Dark Archon - 05-04-2012

Od dłuższego czasu zbieram się do recenzji Agricoli. Świetna planszówka ekonomiczna Smiling
W Flirt też grałem z koleżankami, oczywiście Grinning


RE: Planszówki, karcianki, gry imprezowe? - dzej - 05-04-2012

W planszówki gram od zawsze Smiling W wolnych chwilach siedzę nad własnymi projektami.

Odnośnie polecania gier, to mogę to robić garściami, tylko trzeba podać jakiś typ gier.

"Warcraft the Boardgame" - tutaj trzeba się mocno zastanowić, bo gra ma b.stary mechanizm, i jest mocno losowa (chyba, że ktoś lubi w strategiach losowość) Na dodatek, podstawka jest mało grywalna, i ma beznadziejny system zbierania surowców. De facto dopiero z dodatkiem da się grac (lub wprowadzając do podstawki, home rule). Zaletą jest to, że jest tania Trollface za 100 zł można używaną podstawkę z dodatkiem wyrwać.

"Neuroshima HEX" Świetna polska gra, tak naprawdę pierwsza rozpoznawana w szerszym kręgu (tzn poza granicami polski) Mi osobiście nie siadła (wolę inne gry tego autora, o tym poniżej ) ale ma duże grono fanów. Jak kupować to tylko edycję 2,5 ;]

Od siebie polecę :

Nowa Era :
W kategorii karcianek niekolekcjonerskich (tzn nie kupuje się boosterow, gra jest zamkniętą całością) Baardzo polecam Nową Erę (autora neuroshimy hex) Świetna karcianka do zagrania w 60-90 min. Bardzo fajny system wykorzystania karty na 3 sposoby, posiadająca krzywą uczenia. Tzn doświadczony > nowy.

Starcraft Boardgame - dla mnie planszówka wszech czasów, idealnie oddaje psychologie zagrań w starcrafcie. Mega miód, do dostania tylko używki ( a i tak swoje kosztują), najlepiej grać z dodatkiem .

Dla wielbicieli klimatu HoMaM ---> Runewars. Kolejny rozbudowanu planszowy kolos. Bitwa między frakcjami o potężne runy. Warto obejrzeć recenzje ;]

Dawno dawno temu :

Dla mistrzów gry i fanów rpg i ogólnego gadania byle gadac. Gra w której wspólnie z graczami opowiadamy wspólną bajkę. Szkopuł w tym, że można sobie ( i trzeba!) przeszkadzać, a każdy ma inne (tajne) zakończenie. Świetna na balangi.


Tytułów są naprawdę tysiące. Z chęcią pomogę jeśli szukacie : "czegoś jak "

A jak ktoś jest z krakowa to zapraszam na priv i na granie na Ruczaju Smiling


RE: Planszówki, karcianki, gry imprezowe? - Duel77 - 05-04-2012

Grałam w mnóstwo karcianek kolekcjonerskich, Duel Masters, Yu-Gi-Oh!, Magic The Gathering (tu mało) i wieeele więcej, ale tylko jedna przyciągnęła mnie na dłużej- Pokemon. Karty są prześliczne, zrobione z dobrego materiału, karcianka jest żywa, tzn. są organizowane turnieje, dodatki są wypuszczane co 3 miesiące,karty możemy znaleźć w j. angielskim, japońskim, francuskim, holenderskim, niemieckim ,a dwa dodatki (1 jest dostępy tylko w Warszawie) są w j. polskim!, zasady gry są proste ,a rozpoczęcie gry będzie Nas kosztować 40zł (startery polskie) lub ok. 70-80zł (startery angielskie). Kolejną świetna grą karcianą jest Warhammer: Inwazja/Invasion, jest ona LCG, czyli Living Card Game, Żyjąca Gra Karcina, dodatki jak na razie są 3, podstawka i cykle, czyli kilkuczęściowe, ok.60 kartowe rozszerzenia, gra ta została wydana (jak i dodatki,rozszerzenia) w j. angielskim i polskim, tłumaczenie to pierwsza klasa, nie jest to do końca karcianka gdyż do gry potrzebne są plansze stolic i żetony (zawarte w podstawce) co bardziej przypomina ją do planszówki, jak najbardziej polecam, rozrywka gwarantowana!


RE: Planszówki, karcianki, gry imprezowe? - dzej - 05-04-2012

W pokemony grałem z przyjemnością póki nie zaczęli kombinować tworząc pokemony które za zabicie dają dwie nagrody/ zmienili sposób rysowania, na brzydkie 3d. Jako hardcorowy fan grający od base setu nie przeżyłem tej zmiany Childish

W Inwazje grałem od premiery, ale zniechęciło mnie kupowanie boosterów x3 ( i fakt, że elfy bardzo długo lipne były/ znerfili bolca ) Wiem, że się zmieniła polityka w następnym cyklu, ale mi niesmak pozostał i nie gram ;]

Najbardziej lubię bitewniaki, ale skirmishowe (prepaintowe;] Mechwarrior, mageknigh, halo/hero clix etc , warcraft, mutant chronicles etc. Szkoda, że wszystkie tego typu po pewnym czasie upadają.


RE: Planszówki, karcianki, gry imprezowe? - Celion4 - 07-04-2012

Ja mogę od siebie polecić:

Karcianki:

"Munchkin" - humorystyczne RPG o randomowych bohaterach łażących po katakumbach czy czymś tam. Zamieniają się w różne klasy i rasy (nawet w trakcie gry), znajdują uzbrojenie (np. laska kulawego goblina) i walczą z potworami (np. "Wieśmin", "Kulawy goblin"). Chodzi w niej o to żeby różnymi sposobami jak najszybciej nabić 10 poziom.

Planszówki:

"Carcassonne" - gra (strategiczna???) polegająca na dołączaniu kwadracików z drogami i.t.p. w taki sposób by pasowały do reszty. Potem stawiamy na nich pionki, które zbierają punkty. Punkty sumują się i (co jest zupełnie oczywiste) wygrywa gracz z najwyższą liczbą punktów.

Bitewniaki:

"Warhammer 40,000" - tego chyba nie muszę przedstawiać???

"Flames of War" - Gra bitewna w uniwersum II wojny światowej. Podzielona jest na 3 okresy: early (1939-1941r.), mid (1942-1943r.) oraz late (1944-1945r.). Mniejsze lub większe armie Szwabów, Radzieckich, Polaków, Brytyjczyków i innych frakcji walczących w II wojnie światowej nawalają się... I to będzie na tyle.


RE: Planszówki, karcianki, gry imprezowe? - Stivi - 21-05-2012

Szukam czegoś dla 2-4 graczy(od dwóch do czterech Torll ).

Może być karcianka albo planszówka. Nie za droga, w klimatach "fantasy", "apokalipsy" albo coś humorystycznego. Fajnie by było gdyby gra dostępna była w języku polskim.

EDIT:
Ktoś moze zna to: http://www.rebel.pl/product.php/1,1281/20429/Zombiaki.html ?


RE: Planszówki, karcianki, gry imprezowe? - LeeRoy - 21-05-2012

(21-05-2012, 19:03)Stivi napisał(a): Ktoś moze zna to: http://www.rebel.pl/product.php/1,1281/20429/Zombiaki.html ?

Zombiaki testowalem jak jeszcze byly kartkami papieru w kratke wsadzonymi do koszulek - polecam


RE: Planszówki, karcianki, gry imprezowe? - Celion4 - 22-05-2012

(21-05-2012, 19:03)Stivi napisał(a): Szukam czegoś dla 2-4 graczy(od dwóch do czterech Torll ).

Może być karcianka albo planszówka. Nie za droga, w klimatach "fantasy", "apokalipsy" albo coś humorystycznego. Fajnie by było gdyby gra dostępna była w języku polskim.

Jeśli może być dla 2-6 graczy to polecam Munchkina. Karcianka niekolekcjonerska, z humorystycznym podejściem do RPG. Można kupić za ok. 80zł. Oczywiście polska wersja językowa. Pisze, że nakład wyczerpany, ale na stówę gdzieś znajdziesz.
http://sklep.munchkin.pl/Munchkin_Edycja_Rozszerzona_2010r_NAKLAD_WYCZERPANY-52.html
Jeśli nie będzie odpowiadał klimat, to istnieją samodzielne dodatki.
http://sklep.munchkin.pl/Munchkin_Cthulhu-76.html
http://sklep.munchkin.pl/Munchkin_z_Karaibow-72.html
http://sklep.munchkin.pl/Munchkin_Zombie_NOWOSC-77.html



RE: Planszówki, karcianki, gry imprezowe? - Wojt - 22-05-2012

Ja z doświadczenie mogę polecić też Munchkina, którego posiadam bez dodatków ale mimo wszystko ubaw jaki jest gdy, podkłada się znajomym "świnię" to naprawdę świetne uczucie Smiling. Jest to nawet w pewnym sensie gra imprezowa bo wytłumaczenie zasad to tak naprawdę rozegrania 2-3 kolejek.

Warhammer: Chaos in the old world - bardzo ładnie wydana planszówka, w mrocznym klimacie. Wcielasz się w jednego z bogów chaosu. Można wygrać grę na 2 lub 3 sposoby, oprócz tego wszyscy możecie przegrać. Przeznaczona dla 3-4 graczy. Możliwość poszerzenia dodatkiem o 5 postać rogatego szczuta. Gra wciąga Smiling a jak lubi się warhammera to obowiązkowy tytuł. Dodam jeszcze, że każdy bóg ma inne jednostki, karty magii, inne bonusy.

Puerto Rico - jedna z lepszych gier planszowych w jakie grałem od 2-5 (a może nawet do 6) graczy. Wcielasz się w rolę kolonisty. Zakładasz plantacje, wysyłasz skarby, rozbudowujesz budynki. Gra w pełni ekonomiczna, możliwość kilku taktyk. Naprawdę warto przyjrzeć się tej grze, bo mnie i znajomych zaczarowała.

Battlestar Galactica - Jak masz ekipę (4-5) graczy, którzy lubią kłamać... to gra idealna dla Ciebie. Jak znasz serial to tym bardziej poczujesz klimat. W każdym bądź razie jesteście załogą statku i chcecie przetrwać ataki robotów, wśród was na początku gry jest jeden zdrajca, potem może być ich więcej. Mi sprawia bardzo dużo radości, ponieważ lubię gry które polegają na gadaniu między sobą i obwinianiu się o wszystko.

Shogun - w dzieciństwie grałem RYZYKO, jest to rozbudowana wersja tej gry, gdzie na mapie świata gry, przesuwamy swoje wojska w postaci kwadracików w odpowiednim kolorze. Walka jest innowacyjna bo wrzuca się do wieży z zapadkami klocki swoje i przeciwnika. Na zapadkach wewnątrz wieży pozostaje część klocków, a więc mamy losowość, dlatego najlepiej atakować z dużą przewagą. Gra polega na stopniowym zajmowaniu prowincji i regionów, w których budujesz budynki. Wszystko na samym końcu przeliczane jest na punkty.

Jeszcze pogrzebię w pamięci i napiszę krótkie opisy gier w które grałem. Jeśli was coś ciekawi to rozwinę temat i dodam jakieś zdjęcia lub linki do których warto zajrzeć. Przy okazji radzę przeglądać oferty sklepów na allegro jeśli chcecie coś kupić, gry mimo iż nie są używane potrafią kosztować nawet 20-30 zł taniej niż na serwisach.


RE: Planszówki, karcianki, gry imprezowe? - Dark Archon - 22-05-2012

Agricola. Cały czas zabieram się za zrecenzowanie tej planszówki. Polecam i zapraszam, Piotr Fronczewski.


RE: Planszówki, karcianki, gry imprezowe? - dzej - 22-05-2012

Z shogunem to herezje prawisz Wójcie :P Ta gra ma się nijak do ryzyka, gdyż w shogunie opłaca się atakować tylko w konkretnych sytuacjach, zwykle jest to nieopłacalne. Niby tu i tu jest Area Control / Area Influence ale w shogun jest ekonomiczna grą z możliwością atakowania, a risk typową naparzanką, bez ekonomii Smiling

Do warhammera :Chaos in the old world warto dodać, że gra posiada dosyć dużą krzywą uczenia, gdyż bez dokładnego rozeznania w grze, staje się ona chaotycznym graniem "na farta". Polecam dla stałych ekip,
Broń Boże dla graczy niedzielnych. P.s wyszła Polska wersja wydana przez galakte .

Munchkin jest fajny, ale dla mnie bywa za długi. Dodatki warto kupować po dłuższym ograniu, gdyż gra po zakupie (mniej więcej 2-3 dodatku) zaczyna się robić trochę przekombinowana i trzeba decydować przed rozgrywką co wkładamy do tali.
(22-05-2012, 14:09)Dark Archon napisał(a): Agricola. Cały czas zabieram się za zrecenzowanie tej planszówki. Polecam i zapraszam, Piotr Fronczewski.

Wyszła Agricola 2 osobowa, ale strasznie jest wykastrowana (nie ma kart O_O). Tylko dla tych co mają za duży paraliż decyzyjny w zwykłej agri.
P.s Nikt nie wymienił Dominiona? Absolutny must have, chociażby do poczucia mechaniki deckbuildingu (nazwijmy do drafttem w trakcie gry Winking )


RE: Planszówki, karcianki, gry imprezowe? - LeeRoy - 22-05-2012

Ryzyko? my gralismy w to: http://www.waronterrortheboardgame.com/


RE: Planszówki, karcianki, gry imprezowe? - dzej - 22-05-2012

Z tą grą to dopiero skandale były Tritorlls


RE: Planszówki, karcianki, gry imprezowe? - Wojt - 22-05-2012

(22-05-2012, 14:14)dzej napisał(a): Z shogunem to herezje prawisz Wójcie :P Ta gra ma się nijak do ryzyka, gdyż w shogunie opłaca się atakować tylko w konkretnych sytuacjach, zwykle jest to nieopłacalne. Niby tu i tu jest Area Control / Area Influence ale w shogun jest ekonomiczna grą z możliwością atakowania, a risk typową naparzanką, bez ekonomii Smiling

Dlatego nazwałem go rozbudowaną wersją Smiling w ryzyko grywałem w podstawówce z kolegami. Co do ekonomii w shogunie to ogranicza się do zebrania ryżu, który praktycznie nie gra (jest wymagany na samym końcu do podliczenia, zazwyczaj go olewam i liczę na fart Smiling) i złota za, które się naparzasz. Jak pierwszy raz w to grałem, to pierwszą myślą jaką miałem w głowie było "O rozbudowane ryzyko! Grinning". Trzeba przyznać, że oprócz naparzania najwięcej czasu zajmuje dogadywanie się między graczami.

Co do Munchkina też uważam, że jest trochę za długą grą, ale na pewno bardzo zabawną.


RE: Planszówki, karcianki, gry imprezowe? - SmellySocks - 28-05-2012

Ja tam ubóstwiam wszelkie formy gier, również tych nie - komputerowych/konsolowych. Miałem bardzo miłe wspomnienia z gier w Wysokie Napięcie.
To taka trochę strategia, trochę ekonomiczna. Kupujemy elektrownie, budujemy podstacje w miastach, łączymy miasta. Okrutnie długa gra, granie w 4 osoby zaczynało się koło 22, a kończyliśmy grubo po pierwszej.
Natomiast genialną imprezową gierką jest Apples to Apples. Im więcej osób tym śmieszniej. Gra polega na wybieraniu ze swoich siedmiu kart(w talii jest ich około tysiąca) karty z hasłem najlepiej pasujacym do karty wyłożonej przez sędziego z innej talii ( zawierającej przymiotniki takie jak np. "piękny", "głośny" "brzydka" itp.) Oczywiście zdarza się że nie mamy nic pasującego do hasła, a i sędzia może wybrać to co mu się najbardziej podoba, a nie to najbardziej pasujące hasło, stąd może wygrać hasło " Wrośnięty paznokieć" wyłożone do określenia "prześlicznego". Zapraszam i polecammm. JA


RE: Planszówki, karcianki, gry imprezowe? - Kulkistowo - 23-01-2013

Ja tam lubię z kumplami w UNO pograć, czasami kupa zabawy jest O: A na dłuższe posiedzenia oczywiście Monopoly. Ale w ostateczności można w tysiąca pograć Torll


RE: Planszówki, karcianki, gry imprezowe? - craces - 24-01-2013

Polecam Munchkin Smiling gra karciana dla fanów RPG : wygooglujcie sb Smiling


RE: Planszówki, karcianki, gry imprezowe? - Manga Ryu - 24-01-2013

Ano Munchkina muszę sobie sprawić, bo od dawna mam już zamiar. To samo z Neuroshimą HEX i Grą o Tron- jakie macie wrażenia? Btw, craces- munchkin nie nudzi się szybko? Opisz go trochę, bo zawsze to coś innego niż znaleziona w necie recenzja Winking


RE: Planszówki, karcianki, gry imprezowe? - craces - 24-01-2013

Munchkin nie znudzi ci sie za szybko jak bedziesz grał tak w 4os. Bo w 2 lub 3 to nie to samo.
Poza tym do gry masz mnóstwo dodatków, zerknij w sieci. Nowe potworki itp. Smiling


RE: Planszówki, karcianki, gry imprezowe? - golab19952 - 04-02-2013

A chińczyk? Świetna zabawa Grinning


RE: Planszówki, karcianki, gry imprezowe? - pojler - 04-02-2013

W cluedo się świtenie gra ze znajomymi polecam


RE: Planszówki, karcianki, gry imprezowe? - aspazar - 04-02-2013

Najbardziej wciągnąłem mnie karciana Magic The Gathering. Zacząłem od dodatku INNISTRAD.
A najbardziej fajną i drogą Warhamer 40k.Niestety trzeba mieć dużo czasu i pieniędzy aby się świetnie bawić.