Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™
[Rozwiązany] Brak BOOTMGR - Wersja do druku

+- Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™ (https://forum.arhn.eu)
+-- Dział: Newschool... (https://forum.arhn.eu/Forum-Newschool)
+--- Dział: PC (https://forum.arhn.eu/Forum-PC)
+--- Wątek: [Rozwiązany] Brak BOOTMGR (/Temat-Rozwi%C4%85zany-Brak-BOOTMGR)



[Rozwiązany] Brak BOOTMGR - HackBoy - 05-03-2014

Kupiłem nowy dysk na którym zainstalowałem Windows 7 pro z poziomu "starego windowsa", który był na innym dysku. Problem tkwi w tym, że jeżeli odłączę stary dysk to wyskakuje mi komunikat, że "Brak BOOTMGR, naciśnij ctrl+alt+del aby zresetować"
Gdy podłączę z powrotem "stary dysk", po załadowaniu biosa wyświetli się ekran wyboru systemu i załaduje się windows z nowego dysku.

Co zrobić, żeby system bootował się normalnie, z nowego dysku?


RE: Brak BOOTMGR - Dark Archon - 05-03-2014

Masz źle spartycjonowane dyski. Jeżeli są to dyski PATA, to mogą być również w złej konfiguracji Master/Slave.

Nie da się zainstalować tak po prostu systemu operacyjnego na "dowolnym dysku". Musi być na aktywnej, partycji startowej albo aktywowany przez specjalnego boot managera.

Jeżeli chcesz pomocy będziesz nam musiał udzielić wielu dodatkowych informacji.

Z informacji wynika, że system chce wciąż startować ze starego dysku, ponieważ to on jest ustawiony jako domyślna partycja. Obawiam się, że bez fizycznego dostępu do Twojego komputera pomoc będzie utrudniona.

Rozumiem, że sytuacja dotyczy dysków SATA (poznasz je po tym, że są przypięte do komputera dwoma kablami (złącza mają kształt litery L), a nie PATA (podpięte do komputera szeroką taśmą i czterobolcowym złączem MOLEX)?


RE: Brak BOOTMGR - szezjo - 05-03-2014

Próbowałeś "zrepairować" boot managera? Nie wiem czy to zadziała, ale możesz spróbować - gdy jest podłączony nowy dysk - stworzyć nowego bootmgr. Aby to zrobić potrzebować będziesz płytki z Win7. Wkładasz tę płytę do komputera i ustawiasz z niej rozruch. Następnie wybierasz Napraw system, czy coś takiego - opcja pod Zainstaluj teraz.

Gdy wyszuka coś, co jest całkowicie zbędne, możesz wcisnąć Dalej. Wtedy pojawi się parę opcji. Uruchamiasz wiersz poleceń i wpisujesz komendy:
bootrec.exe /fixMgr
bootrec.exe /fixBoot
bootrec.exe /rebuildBcd

Po tym powinien się odnowić BootMgr po znalezieniu zainstalowanego Win7. A przynajmniej u mnie naprawiło błąd z brakiem BootMgr, gdy instalowałem Windows XP, więc nie wiem czy wskazówka ta okaże się jakkolwiek przydatna, choć spróbować można Grinning


RE: Brak BOOTMGR - HackBoy - 05-03-2014

Tak, są to dyski sata.
Rozruch wygląda tak:
a)gdy podłączone są oba dyski
bios-->wybór systemu-->(obojętnie czy wybiorę system ze starego czy z nowego dysku każdy się uruchomi)
b)podłączony jest tylko nowy dysk
bios-->"Brak BOOTMGR..."

@szezjo, problem w tym, że mój napęd ostatnio wyzionął ducha i nie mam nawet jak uruchomić płytki.


RE: Brak BOOTMGR - szezjo - 05-03-2014

Ałć.. a masz może jakiś inny komputer np. kolegi? Ponieważ za pomocą specjalnych programów możesz skopiować dane instalatora z płyty do USB. Wtedy używasz rozruchu z pendrive'a i odpalasz, tak jak wspominałem wiersz poleceń.

Jeżeli Twój BIOS nie obsługuje rozruchu z pendrivea, wtedy możesz użyć programów typu EasyBCD - jest to edytor rozruchu, gdzie możesz ustawić jakie mają być opcje w menedżerze i z jakich partycji ma być uruchamiany dany system. W tym samym programie możesz także na przykład przypisać opcję PLOP Manager. Jest to program uruchamiany przez BIOS, który pozwala na rozruch z USB, wtedy gdy BIOS tego nie obsługuje..

Innych pomysłów nie mam, przynajmniej niezwiązanych z hardwarem.


RE: Brak BOOTMGR - HackBoy - 06-03-2014

Bootowalny pendrive nie wiem dlaczego nie chce załadować systemu. Najpierw próbowałem na pierwszym i wykryło go w biosie, system zaczął się bootować a gdy przeszło do ładowania systemu, trwało to w nieskończoność... Myślałem, że pendrive jest za wolny (nie był za nowy) więc zrobiłem to samo z drugim, a efekt był ten sam. Pliki są na pewno kompletne bo z tych samych plików instalowałem system.


RE: Brak BOOTMGR - Dekakura - 06-03-2014

poproszę screen z Managera dysków. A robimy to tak: Ikona Mój komputer(klikamy prawym) -> rozwinie nam się lista, klikamy opcję "Zarządzaj" -> otworzy nam się okno, druga opcja od dołu to Magazy->Zarządzanie dyskami. Poproszę screena z tego okna Kissing
Podejrzewam że przy instalacji ustawiło ci sektor rozruchowy na starym dysku i z tego wynika ten problem.


RE: Brak BOOTMGR - HackBoy - 06-03-2014

System na którym teraz pracuje jest na dysku 'E'
http://prntscr.com/2yechi

PS. Nie musicie mi tłumaczyć gdzie szukać wszystkich "windowsowych opcji", na tyle znam windowsa Smiling

--------------------------------Rozwiązany------------------------------------------------

Problem rozwiązany. Pomógł mi program EasyBCD, dzięki któremu skopiowałem bootloadera ze starego dysku na nowy.