Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™
A cóż to ten DRM? - Wersja do druku

+- Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™ (https://forum.arhn.eu)
+-- Dział: Newschool... (https://forum.arhn.eu/Forum-Newschool)
+--- Dział: PC (https://forum.arhn.eu/Forum-PC)
+--- Wątek: A cóż to ten DRM? (/Temat-A-c%C3%B3%C5%BC-to-ten-DRM)



A cóż to ten DRM? - PanRobal - 28-04-2014

Witam, chciałbym się dowiedzieć co to jest DRM (zarządzanie prawami cyfrowymi). Może i jestem „ciekawym gimbusem” który nic w Internecie znaleźć nie umie. Taki trzynsaltolatek jak ja nie może najzwyczajniej w świecie pojąć takiego języka:

Cytat z Wikipedii:
Cytat:DRM - oparty na mechanizmach kryptograficznych lub innych metodach ukrywania treści system zabezpieczeń mający przeciwdziałać używaniu danych w formacie elektronicznym w sposób sprzeczny z wolą ich wydawcy.


Jedyne co wiem, to to, że jest to złe, ogranicza przed kilkakrotnym zainstalowaniem oraz to, że twórcy gier boją się przyznawać, że ich gra posiada właśnie DRM (nie piszą na pudełkach)
Prosiłbym więc o wytłumaczeniu tego po prostu "po ludzku".


RE: A cóż to ten DRM? - Dark Archon - 28-04-2014

DRM (Digital Rights Management) to termin zbiorczy dla wszystkich technologii, które w jakiś sposób sztucznie ograniczają dostęp do zakupionego produktu. Innymi słowy, to nazwa dla każdej metody jaką komputer sprawdza legalność programu i blokuje nieautoryzowane kopie.

Nazwą "DRM" można określić sytuację w której jednoosobowa gra do działania wymaga łączności z internetem (w celu "sprawdzania" autentyczności kopii albo jej aktywacji).

DRM dotyczy zabezpieczeń cyfrowych. "DRM" nie jest więc na przykład zablokowana przed kopiowaniem płyta DVD.

Ludzie nie lubią DRM, bo godzi wyłącznie w legalnych klientów (czemu to osobę, która kupiła grę sprawdza się czy nie jest złodziejem?) i dlatego, że jest to system zawodny. Zdarzają się sytuacje w których legalny posiadacz gry zostaje pozbawiony dostępu do niej. No i jest też oczywisty fakt, że jest to ograniczenie wymagające łączności z siecią i długofalowo, gdy przestanie być wspierane przez twórcówmoże stale zablokować dostęp do zakupionego produktu, bo weryfikacja przestanie być możliwa.


RE: A cóż to ten DRM? - szezjo - 28-04-2014

Rodzajów DRM jest kilka. Przodkami DRMów były w sumie używane przecież od wielu, wielu lat zabezpieczenia w postaci sprawdzania, czy płytka jest oryginalna, albo zmuszania użytkownika do wpisania keya z instrukcji. Niestety okazało się, że tak zabezpieczone gry łatwo dało się crackować (robiąc obraz gry, tworząc obraz ISO czy przepisując CD-KEY od kolegi lub z Internetu).

Twórcy gier musieli więc wymyślić nowe zabezpieczenia, które dzisiaj traktujemy jako właściwe DRM. Najczęściej była to aktywacja online, która na dodatek była limitowana, by taki konsument nie chciał pożyczać swojej gry kolegom, ponieważ mogą oni wydoić cały limit. DRM-em jest także wbudowany system zabezpieczenia w Diablo 3, że cały czas trzeba być online.

No i jedne z najbardziej rozpoznawalnych DRMów - Steam, Origin, Uplay. Są one jakże kontrowersyjne i hejtowane przez gimbusów, ale powiedzmy szczerze - Steama każdy ma, a Origin i Uplay nie są tak bardzo wymagane, korzystają z nich tylko parę gier danych deweloperów (EA - Origin, Ubisoft - UPlay).

W skrócie - DRM to zabezpieczenia gier chroniące przed piractwem, które w 99% przypadków i tak są łamane, a potrafią czasami utrudnić korzystanie z gry, jeśli jest oryginalna (np. przypadek z drugim Wieśkiem)

Pozdrowionka i mam nadzieję, że pomogłem Grinning
EDIT: Kurde, Aryn mnie prześcignął :/ Poza tym myślałem, że sprawdzanie płytki jest DRMem. Sprawdzałem nawet w PCGamingWiki, żeby się upewnić.. Jak widać wiki równie zawodne co DRM Grinning


RE: A cóż to ten DRM? - Dark Archon - 28-04-2014

(28-04-2014, 17:27)szezjo napisał(a): EDIT: Kurde, Aryn mnie prześcignął :/ Poza tym myślałem, że sprawdzanie płytki jest DRMem. Sprawdzałem nawet w PCGamingWiki, żeby się upewnić.. Jak widać wiki równie zawodne co DRM Grinning

To zależy. System SecuRom jest rodzajem DRM. Ale ja w swoim komentarzu przytoczyłem blokadę przed kopiowaniem płyty jako przykład czegoś co nie jest DRM, a nie cyfrowy system, który sprawdza jej oryginalność.


RE: A cóż to ten DRM? - szezjo - 29-04-2014

Tak czy inaczej już przedtem poprawiłem swojego posta, żeby nie wprowadzać kogoś przypadkiem w błąd Winking


Odp: A cóż to ten DRM? - kamkom - 29-04-2014

Należy wspomnieć także że zabezpieczenia drm znajdują się w bootloaderach smartfonow niektórych producentów ( sony lub cały system zabezpieczen drm knox samsunga ) które mają za zadanie po odblokowaniu bootloadera/rootowaniu uniemożliwic korzystanie z niektórych funkcji ( np w sony przestaje działac mobile bravia engine track id niektóre funkcje aparatu ( Xperia z1) lub Timescape ( w starszych Xperiach))
Choc te zabezpieczenia i tak zostały złamane w pewnym sensie w przypadku sony, robiąc backup partycji TA w której znajdują się klucze.


RE: A cóż to ten DRM? - PanRobal - 14-05-2014

Ha, dzięki Panowie, już wszytko rozumiem. Dopefish Lives!