Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™
Komiksy X-Men, STAR WARS - Wersja do druku

+- Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™ (https://forum.arhn.eu)
+-- Dział: Allschool... (https://forum.arhn.eu/Forum-Allschool)
+--- Dział: Offtop Wszelaki (https://forum.arhn.eu/Forum-Offtop-Wszelaki)
+--- Wątek: Komiksy X-Men, STAR WARS (/Temat-Komiksy-X-Men-STAR-WARS)



Komiksy X-Men, STAR WARS - JakRasz - 14-06-2014

Witam

Ostatnio zacząłem oglądać filmy X-Men gdzie w recenzjach wiele osób odnosi się do komiksów.
Osobiście ciekawi mnie ile jest aktualnie tych komiksów i ile by wszystkie razem kosztowały.
Tak samo z Star Wars - na Allegro albo nie ma wogule komiksów lub 1 magazyn w 1 aukcji co jest nie opłacalne.

Pytam się z ciekawości bo ciekawi mnie ile ich jest, ile razem WSZYSTKIE kosztują i ile zajmują razem miejsca.

Pozdro Winking


RE: Komiksy X-Men, STAR WARS - ichabod - 14-06-2014

Żartujesz, prawda? Smiling Tych komiksów jest masa - X-Men wychodzą od 1963 roku z niedużą 5-letnią przerwą na samym początku istnienia, a potem wypączkowały w masę rozmaitych spin-offów i siostrzanych serii, a ciężko tu mówić o jednej, głównej serii i można dyskutować która w danym czasie pełni akurat taką rolę. Przykładowo, aktualnie wychodzi Uncanny X-Men, All-New X-Men, X-Men, Wolverine and the X-Men, Amazing X-Men, All-New X-Factor, Cable and X-Force, Magneto, Nightcrawler, Cyclops, Wolverine... a to nie koniec. No i wymieniam tylke te ukazujące się regularnie teraz, pomyśl ile tego było przez te wszystkie 50 lat wydawania. Nie mówiąc już o tym, że wiele starych numerów jest aktualnie nie do dostania, a reprinty są bardzo drogie. A nawet jeszcze nie zacząłem tematu Star Wars... więc radzę raczej wybrać sobie jakąś serię i kompletować kolekcję małymi kroczkami, polecam nabywanie wydań zbiorczych zamiast pojedynczych zeszytów - znajdziesz takie w sklepach z komiksami, takich jak Multiversum, Atom Comics czy Geek Zone.


RE: Komiksy X-Men, STAR WARS - Ymir - 14-06-2014

http://www.bleedingcool.com/2012/07/26/highest-graded-copy-of-x-men-1-goes-for-record-492937-50/

Pierwszy numer trochę drogi, ale potem już górki. Może jeszcze gdzieś znajdziesz. Smiling


RE: Komiksy X-Men, STAR WARS - JakRasz - 14-06-2014

@Ichabod

Rozumiem, a tak wogule co mnie skłoniło do takiego pytania ?
Ponieważ nie mam pojęcia czy każdy komiks to oddzielna historia czy jest to koontynuacja serii która ciągnie się w nieskończoność.
Chciałbym czytać daną historię całą by się nie zgubić. O komiksach wiem stosunkowo mało.
Niestety w mojej stosunkowo małej mieścince nie ma owych sklepów :<
Czy jest dostępna elektroniczna wersja komiksów ? Jak jest to czy jest darmowa czy płatna ?
Pytania może głupię ale tak jo już jest.

@Ymir
Tylko 400 000 dolarów - całej serii to nawet Wilk z Wall Street nie uzbiera ...


RE: Komiksy X-Men, STAR WARS - gtx777 - 14-06-2014

Wiele historii, wiele serii, wiele rysowników. Zacznij od jakichś oneshotów i mini serii a jak się wkręcisz to kupuj jakąś serię na bieżąco. Z komiksami z Marvela i DC jest trochę jak z Bioshockiem: "Zawsze jest latarnia morska, jest człowiek i jest miasto" a historie potrafią być różne.


RE: Komiksy X-Men, STAR WARS - ichabod - 15-06-2014

(14-06-2014, 23:12)JakRasz napisał(a): @Ichabod

Rozumiem, a tak wogule co mnie skłoniło do takiego pytania ?
Ponieważ nie mam pojęcia czy każdy komiks to oddzielna historia czy jest to koontynuacja serii która ciągnie się w nieskończoność.
Chciałbym czytać daną historię całą by się nie zgubić. O komiksach wiem stosunkowo mało.
Niestety w mojej stosunkowo małej mieścince nie ma owych sklepów :<
Czy jest dostępna elektroniczna wersja komiksów ? Jak jest to czy jest darmowa czy płatna ?
Pytania może głupię ale tak jo już jest.

@Ymir
Tylko 400 000 dolarów - całej serii to nawet Wilk z Wall Street nie uzbiera ...

Zazwyczaj jest tak, ze jak masz jakąś serię komiksową (przykładowo Uncanny X-Men czy Wolverine and the X-Men) to masz ciągłość fabularną, tj. jak X-Men zaczęli się w latach 60-tych, tak do dziś bohaterom zdarza się wspominać jakieś wydarzenia z pierwszych zeszytów (np. jak Magneto był w ekipie Uncanny X-Men to mu co jakiś czas ktoś wypominał jego wcześniejszą karierę złoczyńcy Tongue_Out_Winking). Przy czym starzenie się twórcy komiksów traktują dość luźno, czasami wprowadzane są jakiś oznaki starzenia, czasami nie, po niektórych wcale nie widać by się zmienili do dobrych kilkudziesięciu lat.

W ramach tych ciągle kontynuowanych fabuł są jednak tzw. story arcs, czyli historie wewnątrz ich - czasami trwają parę numerów, czasami mniej lub więcej - porównać to możesz do seriali, (np. z Z Archiwum X), gdzie każdy odcinek to inna sprawa, ale wszystko jest powiązane ze sobą tymi samymi bohaterami, jakąś historią spinającą te wszystkie epizody i zachowywana jest ciągłość. Ale, że mówimy o X-Men, to dość często się status quo (czyli taki dłużej utrzymujący się stan rzeczy - np. to, że aktualnie są 2 szkoły dla mutantów z dwiema różnymi ekipami) często się zmienia - a to ktoś umrze, a to wróci do życia, a to ktoś odejdzie, a to pojawi się ktoś nowy, a to Ziemia wybuchnie, etc. No i swoje robi Marvel - serie są zamykane, zmieniane są nazwy, numeracja nagle zaczyna się od nowa, pojawiają sie nowe serie, etc.

I korzystając z tego często w ramach tej samej ciągłości fabularnej, scenarzyści robią świeży start - czyli tak ustawiają fabułę, by nowi czytelnicy nie musieli się martwić, ze nie będą wiedzieć co się dzieje - np. ostatnio pojawiła się seria All-New X-Men gdzie do teraźniejszości zostają przeniesieni z przeszłości klasyczni X-Men (ci z lat 60-tych) i owa seria skupia się na ich przygodach - więc można ją sobie czytać mając gdzieś całą resztę, a wszystko co niezbędne do załapania kontekstu autorzy starają sie wyjaśnić. Często takie dobre momenty do startu są właśnie z powrotem oznaczane nr #1 i numeracja zaczyna się od nowa - to znak dla czytelników, że mamy świeży start i to dobry moment na sięgnięcie po tę serię.

Marvel ostatnio "zrestartował" w ten sposób praktycznie wszystkie swoje serie, znajdziesz masę numerów #1 z 2013 czy 2014 - w tym Uncanny X-Men, All-New X-Men, X-Men, Wolverine and the X-Men (to jest najświeższe) - wszystkie na zasadzie, że to co było dalej się liczy i dalej jest częścią tego świata, ale aktualnie pozmienialo sie na tyle dużo, że można śmiało czytać od tego momentu. DC (ci od Batmana i Supermana) robią to trochę inaczej i co jakiś czas kompletnie restartują swój świat jakimś kosmicznym kataklizmem, ale imo sposób Marvela jest przyjaźniejszy - bo jednak czujesz, że to wszystko jest częscią dłuuugiej historii wciąż kontynuowanej, a przecież jak czegoś nie załapiesz, to zawsze jest wikipedia albo inni fani (forum Avalon bywa pomocne).

Dlatego polecam Ci albo czytać sobie wyrywkowo wysoko oceniane historie i nie przejmować się tą całą ciągłością (bo uwierz, że zawsze, niezależnie gdzie zaczniesz, będziesz miał wrażenie, że sporo Cie wcześniej ominęło, ale to nie strasznego), albo zacząć od któregoś z marvelowych "restartów". Poszukaj sobie New X-Men (2001) autorstwa Granta Morrisona, Astonishing X-Men (2004) Jossa Whedona, Wolverine and the X-Men (2011) Jasona Aarona albo zacznij od któregoś z ostatnich numerów #1, np. Uncanny X-Men - "Revolution" z 2013 albo All-New X-Men #1 z 2012. Ze starszych rzeczy polecam powieść graficzną "God Loves, Man Kills" - to akurat zamknięta historia.

Komiksy możesz kupić wysyłkowo (np. w podanych wcześniej sklepach), możesz wykupić abonament Marvel Unlimited, możesz kupować cyfrowo na Marvel.com albo Comixology. Aplikacja mobilna Marvela oraz Comixology powinna udostępnić jakieś pojedyncze numery gratis na sprawdzenie.


RE: Komiksy X-Men, STAR WARS - JakRasz - 15-06-2014

Rozumiem i cieszę się z takiego obrotu akcji.
To działa dokładnie tak jak nowy sezon w serialu.
Na komiksy się może skuszę.
A jak jest z STAR WARS ? Tam są całkowicie odrębne od siebie historię czy zbiegają się w całość ?

@@@@@@@@
@ichabod

Przepraszam bardzo za takie pytania.
Dopiero dziś zaobserwowałem u ciebie na kanale odcinek o komiksach X-Men.
Ale dzięki Winking


RE: Komiksy X-Men, STAR WARS - ichabod - 16-06-2014

Na Star Wars się nie znam za dobrze (wolę książki z tego uniwersum), więc nie chcę Cię wprowadzić w błąd, ale ogólnie to podzielone są one na ery czasowe i w każdej z tych er znajdziesz albo powieści graficzne albo regularnie serie. Spis jest np. tutaj: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Star_Wars_comic_books

Jak widać, też się trochę tego nazbierało Winking


RE: Komiksy X-Men, STAR WARS - JakRasz - 16-06-2014

Interesują mnie komiksy (X-Men, Star Wars) które są grubym komiksem (120 str gdzieś) o ciekawej historii które wychodzą co miesiąc - jest coś takiego ?
Na kupowanie komiksów co tydzień niestety pieniędzy nie mam.
Jako, że z komiksami mam mało do czynienia to mogę się też dowiedzieć jakie są cenniki komiksów X-Men czy Star Wars, co ile wychodzą itd.

Z góry dziękuje


RE: Komiksy X-Men, STAR WARS - Grodek - 17-06-2014

Z cennikami jest różnie, wszystko zależy od takich spraw jak zawartość zeszytów czyli ilość stron lub inne. Na zachętę mogę podrzucić http://multiversum.pl/p/1039/7526/x-men-phoenix-warsong-sc-przelicznik-netto-1-00--marvel-comics-tomy-sc-tpb-i-gn-oraz-hc.html ichabod sam zakupił i mój egzemplarz też do mnie trafi wkrótce, no i cena jest zachęcająca.


RE: Komiksy X-Men, STAR WARS - JakRasz - 17-06-2014

@Grodek

Jedyna lipa to język wydruku. Jako że z języków jestem kiepski musiałbym domyślać się o co chodzi ...
Szkoda.


RE: Komiksy X-Men, STAR WARS - Grodek - 17-06-2014

W języku polskim aktualnie możesz wyczekiwać tomów z X-Menami w Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela, cena za każdy tom to 40zł (w miarę rozsądna za tomik w twardej oprawie), choć szukanie starszych tomów na Allegro może trochę nadwyrężyć twój portfel. Pozostaje jeszcze szukać komiksów wydawanych u nas przez wydawnictwo Mucha Comics, tylko muszę stwierdzić, że z cenami jest różnie.


RE: Komiksy X-Men, STAR WARS - JakRasz - 18-06-2014

40 zł to spora cena za komiks.
A tak w ogóle to to są komiksy o danej postaci ?
Kiedyś była seria komiksów w twardej oprawie (Spider - Man, Hulk chyba itd.)


RE: Komiksy X-Men, STAR WARS - Grodek - 18-06-2014

40zł to akurat adekwatna cena za komiks na papierze kredowym i to w twardej oprawie. W większości przypadków komiksy z WKKM bywają tańsze nawet o połowę ceny niż komiksy od Muchy.


RE: Komiksy X-Men, STAR WARS - JakRasz - 18-06-2014

A te komiksy w twardej oprawie były już kiedyś w wydaniu ?
Jako też inne serie, nie koniecznie jako X-Men


RE: Komiksy X-Men, STAR WARS - Grodek - 19-06-2014

W ramach WKKM wszystko masz w twardej oprawie, niezależnie od tego o kim jest komiks. Nie wiem jak to ma się z Egmontem i Muchą, bo nie kupowałem od nich.


RE: Komiksy X-Men, STAR WARS - JakRasz - 19-06-2014

Są w WKKM historie np Deadpoola, Iron Mana, Hulka, Thora itd ?
Star Wars też są w WKKM ?


RE: Komiksy X-Men, STAR WARS - Grodek - 22-06-2014

W WKKM było już kilka historii z Iron Manem, Hulkiem itp. Celem kolekcji jest przedstawienie tych najpopularniejszych jak i najciekawszych historii komiksowych(Deadpool nie było, ludzie proszą o umieszczenie jego tomu do kolekcji).
Nie, Star Wars nie są w WKKM, ta kolekcja skupia się tylko i wyłącznie na postaci z uniwersum Marvela.


RE: Komiksy X-Men, STAR WARS - deamonGH - 04-07-2014

Jeżeli chodzi o komiksy ze świata StarWarsto ja mam coś do powiedzenia.
Musisz pamiętać że Disney ostatnio usunął całe EU, przez co wszystkie te komiksy o których napiszę są już z ,,Legends" - czyli historii niekanonicznych.
Zaczynając, na pierwszy ogień niech idą komiksy wydawane po polsku. Na rynku ogólnodostępne było kilka serii :
-Star Wars komiks: Zeszyty kilkudziesięciu kartkowe, miały w sobie 2-3 krótkie historyjki. Nic szczególnego, gdyż tylko kilka z nich jest warta uwagi
-Star Wars komiks Wydanie Specjalne - wydawane przez te samo wydawnictwo co wyżej wymieniony, różni się grubością- około 100 stron na których jest tylko 1 komiks. Tym już lepiej się zainteresować gdyż w ten sposób można znaleźć historie które były dosyć ważne dla EU
Star Wars Komiks Extra - Bardzo podobny do Wydania specjalnego, też warty uwagi, choć nie ma zbyt ciekawych historii.
Pamiętaj że jeszcze wcześniej były wydawane zeszyty z komiksami SW, lecz są one teraz trudne do znalezienia.
A teraz zajmiemy się komiksami wydawanymi w tomach:
-SW Mroczne czasy - Ilość tomów 5 (nie licząc 1 tomu wektoru), wydawane nadal. Bardzo ciekawa i mroczna seria dziejąca się kilka dni po zakończeniu epizodu 3.
-SW Rycerze starej republiki - Ilość tomów 9 (nie licząc 1 tomu także w wektorze). Seria zakończona. Akcja dzieje się w czasach gry KOTOR. Także niezła, ale mi niezbyt przypasowała.
-SW Dziedzictwo - Tomów 10 (nie licząc 1 w Wektorze), seria zakończona. Najciekawsze z tej całej 3, dzieje się 125 lat po zakończeniu Powrotu Jedi. Jest jedną z moich ulubionych, chociaż tomy 5-8 są wyraźnie gorsze
-SW Wektor - 2 tomy - Do dziś nie rozumiem po co wydawany był Wektor. Jeden tomik zawiera 2 inne tomy z pozostałych serii, np. w 1 tomie jest 2 tom Mrocznych czasów i 5 tom Rycerzy ze starej republiki, a w 2 - 4 tom Rebelii (która sama nigdy do europy nie zawitała) i 6 tom dziedzictwa. Co najgorsze osobno tych 4 komiksów nie kupisz, więc trzeba znajdywać Wektory.
Z polskich komiksów została tylko 2 zeszytowa parodia 4 i 5 wilmu serii czyli - ,,Tag i Binks kopnęli w kalendarz". Jest ona naprawdę zabawna i tania, choć dosyć krótka.
Każdy z tych pojedynczych tomików kosztuje w przedziale 35- 40 zł.
Jeżeli chodzi o komiksy amerykańskie to jest tego tak dużo, że wypisywanie zajęło by mi zbyt dużo czasu. Sprawdź sobie Wookipedie, ponieważ jest tam spis wszystkich wydawanych serii z tego uniwersum.

Myślę że pomogłem Grinning