Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™
[ART] Dlaczego cyfrowa dystrybucja wyprze/wypiera pudełkową? - Wersja do druku

+- Forum Dyskusyjne arhn.eu -- Kiedyś mieliśmy tu recki grema™ (https://forum.arhn.eu)
+-- Dział: Allschool... (https://forum.arhn.eu/Forum-Allschool)
+--- Dział: Gracze - Graczom (https://forum.arhn.eu/Forum-Gracze-Graczom)
+--- Wątek: [ART] Dlaczego cyfrowa dystrybucja wyprze/wypiera pudełkową? (/Temat-Artyku%C5%82y-Zgoda-na-publikacj%C4%99-artyku%C5%82u-na-g%C5%82%C3%B3wnej-Dlaczego-cyfrowa-dystrybucja-wyprze-wypiera-pude%C5%82kow%C4%85)



Dlaczego cyfrowa dystrybucja wyprze/wypiera pudełkową? - Demiv97 - 09-02-2015

Możemy zauważyć że w dzisiejszych czasach mało kto posiada programy na płytach, w większości przypadków pobierany je z internetu. To samo dotyczy się naszych telefonów , lecz one nigdy nie posiadały żadnych aplikacji/gier w pudełkach. Aktualnie najlepiej w dystrybucji  pudełkowej trzymają się gry, ale jak długo będziemy czekać na wykluczenie pudełek z obiegu(ewentualnie będziemy kupować pudełka z samym kluczem)? Spójrzmy na rynek PC'towy, mało który z graczy posiada w swoim komputerze napęd Blu-Ray(i raczej nie zapowiada się aby nastąpiła jakaś zmiana), a DVD to już przestarzała technologia. Producenci muszą umieszczać gry na wielu płytach, a kiedy zechcemy  zainstalować grę przyjdzie nam zgrywać z prędkością  nie większą niż 2400 kb/s. Wystarczy nam łącze internetowe o prędkości 20 Mbit/s=2500 kb/s aby pobierać dane szybciej niż napęd DVD. Czy jeżeli twórcy wymusiliby na graczach zakupienie napędów Blu-ray to cyfrowa dystrybucja zyskałaby na tym zabiegu? Myślę że tak, lecz mogę nie mieć racji.
 [Obrazek: 2m67kzs.png]
Za to sytuacja na rynku konsolowym ma się o wiele lepiej ponieważ konsole posiadają napędy Blu-ray oraz możliwość grania podczas instalacji. Ceny w cyfrowej dystrybucji na konsolach, w przeciwieństwie do PC, są nie opłacalne względem wersji pudełkowych. Kiedy spojrzymy na e-booki oraz gazety, możemy zauważyć że do częśći czasopism dostajemy w gratisie wersje elektroniczną. Czasopisma tradycyjne przegrywają z internetem pod względem aktualności oraz szybkości podania informacji. Co do książek to wygodniej jest zabrać jeden lekki czytnik z setkami książek , niż kilka ciężkich papierowych(waga ma  znaczenie szczególnie dla osób latających samolotami)
Pozostała nam jeszcze telewizja, wszystko wskazuje że  przejdziemy całkowicie na streaming online, oraz materiały na żądanie(typu: netflix, HBO go, ipla itd.). Nikt w takim rozwiązaniu nie spóźnia się na odcinek swojego ulubionego serialu, ani  go nie przegapia. Jeszcze dalszą przyszłością gier jest także streaming. Kto by nie chciał grać bez pobierania gry, oraz bez wychodzenia z domu. Takie rozwiązania istnieją już aktualnie lecz nie są doskonałe, wymagają w miarę szybkiego łączą internetowego, a także być w niedużej odległości od serwera. Dobra cyfrowe posiadają jeden poważny minus , tak naprawdę są one przez nas wypożyczone do końca istnienia danej platformy. To oznacza że zakupione przez nas mogą zostać stracone.
Czy cyfrowa dystrybucja zastąpi nam normalną?
Myślę że tak(użytkownicy smartfonów nie narzekają na brak innej opcji).
Jak szybko to się stanie? Soon
To zależy od społeczeństwa,  jak szybko ludzie  przestaną kupować w klasycznej formie. Najdłużej powinny utrzymać się na rynku gry konsolowe,  oraz książki papierowe posiadające wielu zwolenników.
 
 
 
 
 
 
 


RE: Dlaczego cyfrowa dystrybucja wyprze/wypiera pudełkową? - GobiPLX - 09-02-2015

Ajtam, uwielbiam mieć na półce stertę pudełek po grach. Ładnie wygląda po paru latach taka kolekcja Smiling
Osobiście na steamie w wersji elektronicznej kupuję jakieś popierdółki na 2h gry typu Terraria za 1jojro w promocji.

Po wszystkie gry coś więcej znaczące idę do sklepu stacjonarnego i sięgam na półkę po ładne opakowanie z płytką. I to chyba nie tylko moja taka opinia prawda?

Co do tego czy cyfrowa dystrybucja zastąpi normalną. Myślę że cyfrowa przejmie większość udziałów, ale zostaną np. kolekcjonerki gier w wersji "stacjonarnej".


RE: Dlaczego cyfrowa dystrybucja wyprze/wypiera pudełkową? - nicityle - 09-02-2015

Po pierwsze nie każdy ma dostęp do zawrotnego 20 Mbit\s . Ja np. niedawno zmieniłem dostawcę i mam 4 Mbit\s za 60 zł. Po drugie są ludzie ,którzy lubią pudełka. Po trzecie platforma drm może kiedyś upaść i co z $$$ ,które włożyliśmy w konto. To jak konto w banku. Nigdy nie wiesz ,czy nie upadnie.

Pozdrawiam.
Dawid.

Dodam jeszcze jedno. To nasze wygodnictwo i ignorancja na świat nas zniszczy.


RE: Dlaczego cyfrowa dystrybucja wyprze/wypiera pudełkową? - WolandPL - 09-02-2015

"Atrakcyjność" cen gier w dystrybucji na pecetach powoli, lecz nieubłaganie staje się niestety mitem. Oczywiście nadal mamy wyprzedaże i Gabe Newell będzie moim drugim bogiem już przez resztę życia (Torll), ale żarty na bok i spójrzmy prawdzie w oczy: gdziekolwiek nie spojrzeliśmy - czy to do gazet, telewizji czy internetu - dystrybucja cyfrowa obiecywała nam w artykułach i wywiadach przede wszystkim gry tańsze niż dotychczas, gdyż cena miała już nie zawierać w sobie kosztów tłoczenia płyty, produkcji pudełka, opłacania sprzedawcy u którego pudełko z grą nabywamy i tak dalej. Niestety panowie zajmujący się biznesem już jakiś czas temu zwietrzyli grubą kasę - tym sposobem na Steamie i Originie dziś nowe tytuły możemy nabyć w dniu premiery za "jedyne" 60 euro, a cena ta z roku na rok zdaje się zwiększać o ~1 euro tak jakby ludzie w czarnych garniturach chcieli sobie odbić straty podczas wspomnianych wyprzedaży.

I to jest również miażdżący argument potwierdzający tezę, że dystrybucja cyfrowa wyprze całkowicie pudełkową. Według mnie w przyszłości możemy się spodziewać pudełek tylko i wyłącznie w drogich jak jasny ch... ekhm, cholernik edycjach kolekcjonerskich, a patrząc na to jak modnym ostatnio staje się w takich kolekcjonerkach dostarczanie soundtracku w wersji "masz tutaj kod na pobranie z neta, jest nam ciebie żal", w jeszcze dalszej przyszłości możemy się spodziewać w edycjach kolekcjonerskich tylko i wyłącznie figurek i artbooków, bez żadnych pudełek. Forsa musi się zgadzać, tniemy koszta.

Pomijam tutaj bzdurne przeliczanie 1 dolar = 1 euro, które funkcjonuje tak już od dość dawna i nic nie zapowiada zmian na lepsze.


RE: Dlaczego cyfrowa dystrybucja wyprze/wypiera pudełkową? - Robert352 - 10-02-2015

Ja osobiście uważam ze cyfrowe wersje na pewno staną się powszechniejsze od pudełkowych ale w pudełkowych grach jest to czego nie uświadczymy w wersjach cyfrowych i myślę że najważniejszą z tych rzeczy jest odczucie posiadania na własność otóż mówię tu o tym że jest różnica między grą kupioną na Steam czy Origin a grą kupioną w wersji pudełkowej w empiku czy innym sklepie według mnie największym plusem gier pudełkowych jest to że posiadamy je na własność i nikt nam jej nie zabierze z naszej pułki i nie jest ona dostępna w internecie na Steam czy Origin jednym słowem całkowite bezpieczeństwo naszej gry kolejnym plusem według mnie jest satysfakcja bo co wzbudzi bardziej naszą satysfakcje lista naszych gier na danej części monitora czy kolekcja gier na naszej półce co prawda jedni cenią w grach cyfrowych to że są dostępne w jednym miejscu w komputerze i nie muszą szukać między pudełkami na półce w grach w dystrybucji cyfrowej dobre jest to że możemy szybko kupić grę bez chodzenie po sklepach i szybko ją zdobyć na nasz komputer kolejnym plusem gier cyfrowych jest to że nie trzeba nam szybkiego napędu czy napędu Blu-Ray które w konsolach są dostępne od lat choć na konsolach też możemy kupić grę cyfrową moim zdaniem gry cyfrowe staną się większą częścią przemysłu gier ale nie będą nam w stanie zastąpić tego czego doświadczamy w wersjach pudełkowych.


RE: Dlaczego cyfrowa dystrybucja wyprze/wypiera pudełkową? - Demiv97 - 10-02-2015

Osobiście też wolę wersje pudełkowe, jednakże artykuł nie miał mówić o tym jaką wersje lubię, a o tym dlaczego świat przechodzi
na cyfrową dystrybucje. Zgodzę się z tym że w edycjach kolekcjonerskich w przyszłości zamiast gier pudełkowych możemy zobaczyć
sam kod na grę.

@nicityle
Ja korzystam z "zawrotnych" 20Mbit\s za 39zł i realne download'y są na poziomie 1,5-2 mb/s(przez wi-fi), także brakuje mi jeszcze
trochę aby przebić DVD.

Cytat:Po trzecie platforma drm może kiedyś upaść i co z $$$ ,które włożyliśmy w konto. To jak konto w banku. Nigdy nie wiesz ,czy nie upadnie.


Zgadzam się z tym. Tak też napisałem w 7 linijce od dołu.


RE: Dlaczego cyfrowa dystrybucja wyprze/wypiera pudełkową? - enio - 11-02-2015

Podobno płyty DVD mają żywotność ograniczoną. Dodatkowo obecne wydania gier są bardzo ubogie. Ledwo karteczka z kodem, a w przypadku Battlefield 4 wytłoczone płyty mają wszystkie nadruk 'Dysk 1'. Te wydania są tyle warte co plastik i papier użyty do produkcji, bo zawartość aktywuje się kodem.
Jest taka anegdotka o egzaminie na uczelni. Przedmiot sieci. Profesor zadał studentom jedno zadanie: "Wyżeł przenosi 4 dwustronne płyty DVD na odległość 100 m. Czy będzie on szybszy od połączenia 100BASETX i dlaczego nie używany psów?" Dostępność raczej przemawia za pobieraniem z sieci.
Warto wspomnieć o Windows Live Marketplace. Dobrze, że niektóre gry udało się przenieść na Steam. To jest raczej przeciw.
Cyfrowa dystrybucja ma ograniczenie w licencji. Nie można przenosić praw pomiędzy użytkownikami. Udostępniający może też wycofać wsparcie dla gry przy okazji wprowadzenia nowego systemu operacyjnego.


RE: Dlaczego cyfrowa dystrybucja wyprze/wypiera pudełkową? - matticitt - 12-02-2015

Bardzo lubię świat cyfrowych gier. Łączenie ich ze Steamem, achievementy, chmura etc i dzięki temu, że tu gdzie mieszkam mam dostęp do relatywnie taniego internetu 120Mb/s, zwykle po kupieniu gry pudełkowej po prostu wklepuje kod do Steama i ją ściągam - bo tak jest szybciej niż zgrywać z płyty. No ale dlaczego kupuje pudełka jak nawet nie instaluje gier z płyt? Bo cyfrowa dystrybucja jest niesamowicie nieopłacalna, zwłaszcza dla graczy spoza USA. Jeśli wydanie pudełkowe w sklepie kosztuje 129 zł (wciąż drożej w stosunku do średniej pensji w porównaniu do USA) a na Steamie 50 lub 60 Euro to coś jest nie tenteges. No i oczywiście dochodzi do tego jeszcze "kolekcja" gier na półce, czasami dorzucane artbooki czy płyty z ost w cenie czy sam experience kupienia czegoś fizycznego w folii. W tym momencie Steam jest dobry tylko jeśli jest promocja i można kupić grę za 5zł czy coś równie idiotycznego.

PS Wszystkie płyty DVD, CD czy Blu-Ray mają swoją żywotność (chociaż istnieją takie które podobno mają przetrwać 1000 lat lol) ale szczerze to ta żywotność i tak jest raczej spora. Fakt, może nasze prawnuki nie będą mogły ich użyć, ale kilkunastoletnie płyty DVD wciąż czytają się idealnie więc raczej tu nie ma problemu.


RE: Dlaczego cyfrowa dystrybucja wyprze/wypiera pudełkową? - Catter - 19-02-2015

Osobiście już bardzo dawno przesiadłem się na "wirtualną półkę". Nie mam co prawda internetu tak szybkiego jak matticitt ale nawet przy moich 15 mb/s ściągnięcie gier nie jest jakimś problemem. Odpada problem żonglowania płytami (Medieval 2: Total War - jedna z moich ulubionych pozycji instalowała się ż 4 krążków ! ), pudełka nie zbierają kurzu i nie zabierają miejsca, w dwu pokojowym mieszkaniu, gdzie przy małym dziecku, każdy wolny centymetr półki jest na wagę złota Smiling. Owszem zdarzają się awarie Steam czy Origin, ale nie są na tyle częste aby kiedykolwiek mi to przeszkadzało.

Jeżeli ceny gier na Steam będą Polskie a nie Europejskie (celowe porównanie) - będę zachwycony. Póki co pozostaje polowanie na okazje i promocje których przecież jest mnóstwo.